Finecount 1.5 Free

wings · 12 · 5447

wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
FINECOUNT 1.5 FREE - Introduction

An essential free software package for translators and translation managers - providing a wide range of features and functionality needed for document analysis. FineCount can quickly provide detailed statistics for documents in many different formats (Microsoft Word, PDF, HTML, and many, many others.) FineCount can also be used to prepare cost estimates and invoices for translation work. FineCount also allows the user to create their own report templates that can be reused with different documents.

FineCount Features:
FineCount features and analyzes documents in many different formats:
Microsoft Word (doc, dot, rtf, wri, wps)
Microsoft Excel (xls, xlt, xl*)
Microsoft PowerPoint (ppt, pot, pps)
Adobe PDF (pdf)
HTML documents (html, htm, mht, mhtml, shtml, shtm)
Text documents - (txt, ini, log)
Programmatic code and source code (pas, dpr, dpk, bpg, bdsproj, bdsgroup, dfm, xfm, c, cpp, php, java, js)
Custom text block analyzing with batch scripting
Exporting of text
Support for unicode
Correct analysis of hirogana, katakana, hieroglyphs and other special alphabets
Text analyzing from the clipboard
Any other files in text format
http://www.transbabylon.com/index.php?id=software

Mόλις πήρα την ειδοποίηση για τούτο εδώ. Όποιος ενδιαφέρεται, ας το δοκιμάσει. Αν κάποιος πρόλαβε και το έχει ήδη χρησιμοποιήσει, ας μας πει αν είναι ευχαριστημένος.
« Last Edit: 24 Oct, 2006, 17:22:45 by spiros »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Κυρρρρρρία, κυρία!!!!!! (χέρι ψηλά στον αέρα με το δείκτη τεντωμένο)
Προσφέρομαι για πειραματόζωο :-))))
Η δοκιμή θα γίνει το βράδυ όμως, γιατί τώρα έχω ανοιχτά περί τα πεντακόσια ένα προγράμματα!
Και μάλιστα έχω διαθέσιμα κάμποσα αρχεία που με παίδεψαν πρόσφατα - θα ελέγξω και την αξιοπιστία του εργαλείου και θα επανέλθω. Αν όχι, ψάξτε με, κάτι θα έχει εκραγεί!)



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Χαχαχα... κύριε, κύριε! Κι εγώ το ίδιο σκεφτόμουν να κάνω το βράδυ... λες να γίνουμε παράλληλα παράθυρα στα μεταμεσονύχτια δελτία ειδήσεων;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Λοιπόν, το εγκατέστησα και δείχνει μια χαρά. Τα παρακάτω σημεία 1, 2, 3 αντιστοιχούν στα συνημμένα.
1. Είναι μεν δωρεάν, αλλά έχει μια μικρή διαδικασία για να σου στείλουν κωδικό ενεργοποίησης στο μέιλ σου.
2. Στα πλαίσια αυτής της διαδικασίας βλέπεις ότι μόνο η πιο απλή μορφή του προγράμματος είναι δωρεάν.
3. Αυτές τις μορφές αρχείων υποστηρίζει.

Στην ουσία τώρα, μια χαρά δείχνει και είναι σχετικά γρήγορο. Από μερικές δοκιμές στο φτερό είδα ότι:
-Φουσκώνει λίγο τις μετρήσεις του (μέχρι και 500 λέξεις παραπάνω, για αρχείο των 3000 λέξεων) και αρχικά σε μπερδεύει επειδή η 1η στήλη στα αποτελέσματα είναι η "Words & numbers", ενώ η στήλη "Words (MS office)" είναι πιο μέσα και δεν την βλέπεις αμέσως (αυτή είναι πιο ακριβής, αλλά έχει τιμές μόνο αν το αρχείο είναι της οικογένειας του word.
-Μεγαλύτερη ακρίβεια στη μέτρηση έχεις με τη βοήθεια της 2ης στήλης ("% of numbers"). Αφαιρείς αυτό το ποσοστό από την πρώτη στήλη και είσαι πιο κοντά στην αλήθεια.
« Last Edit: 25 Oct, 2006, 00:42:58 by yiannismark »



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Συμφωνούμε απολύτως. Τα ίδια έβλεπα μέχρι πριν λίγο κι εγώ, Γιάννη.

Και δεν γίναμε και θέαμα (για απόψε τουλάχιστον).:-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Το περιβάλλον εργασίας δείχνει πλήρες.
Ασήμαντες ατέλειες είναι ότι δεν καταλαβαίνει τα tags του Trados, αλλά τα μετράει ως κανονικό κείμενο. Αυτό δεν μας πειράζει επειδή τέτοια αρχεία τα μετράς κατευθείαν με Τράντος και τελείωσες.

Αυτό όμως που μου άρεσε περισσότερο και δεν το έχω δει σε κανένα άλλο δωρεάν πρόγραμμα είναι ότι (αφού ορίσεις κάπου το rate σου), πατάς ένα κουμπάκι και σου βγάζει μια επιστολή σε Word, η οποία με λίγες τροποποιήσεις μπορεί να γίνει η προσφορά σου προς τον πελάτη.

Με άλλα λόγια, είναι πολύ καλό για ένα άσχετο αρχείο που θα σου στείλουν και θέλουν προσφορά χτες! Καταλήγεις αμέσως σε ένα μπούσουλα και δίνεις προσφορά, χωρίς να πρέπει να το μετατρέψεις σε doc ή ο,τιδήποτε άλλο. Μετράει και επαναλήψεις το άτιμο (δεν είδα με πόση ακρίβεια...)

Αυτά, Ευχαριστούμε Βίκυ!
« Last Edit: 25 Oct, 2006, 00:46:14 by yiannismark »


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Και κάτι άλλο:

Όλα τα παραπάνω έγιναν χωρίς να τροποποιήσω καμία από τις ρυθμίσεις του - άφησα όλες τις προεπιλογές. Κοιτάξτε λοιπόν πόσο είναι το rate στο πρόγραμμα ;-)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ναι, αυτό το είδα κι εγώ με μεγάλη μου χαρά, Γιάννη. Μάγκες, κοιτάξτε όλοι την τιμή που δίνει ως προεπιλογή το πρόγραμμα. Σε ευρώ πάντα...
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


joanna

  • Newbie
  • *
    • Posts: 69
    • Gender:Female
  • La vita è bella
Σας χαιρετώ από τις ηλιόλουστες (επιτέλους) Βρυξέλλες.
Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει πώς να κάνω καταμέτρηση χαρακτήρων/λέξεων σε ένα πίνακα Excel; Αντιγράφοντάς το στο Word μου βγάζει υπερβολικά πολλούς χαρακτήρες, επειδή λαμβάνειι υπ'όψην τα κενά κελιά που βρίσκονται ενδιάμεσα.. Του πελάτη μου δεν θα του αρέσει..
You know you're never fully dressed without a smile!


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou

vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Σε κάποιο άλλο μήνυμα (https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=711.0, ο Σπύρος είχε αναφέρει τα ASAP utilities. Με αυτά μπορείς εύκολα να "σβήσεις" τα κενά κελιά οπότε και ο πίνακας να αντιγράφεται με μόνο τα κελιά που περιέχουν κείμενο. Μήπως αυτό σε βοηθήσει;

β


joanna

  • Newbie
  • *
    • Posts: 69
    • Gender:Female
  • La vita è bella
Τα επιπλέον κελιά χρειάζονται στο αρχείο μου γιατί βοηθούν να αναπαραχθεί η μορφή του αρχικού κειμένου (που μου έστειλαν με φαξ). Μόνο για την καταμέτρηση δεν ήθελα να τα πάρω υπ'όψη μου. Θα το ψάξω όμως γιατί ίσως όντως να βρω εκεί μέσα τη λύση, ή επίσης και στο Finecount. Ευχαριστώ Βαλεντίνη και Βίκυ :)
You know you're never fully dressed without a smile!


 

Search Tools