Ιδιωτική ή Δημόσια ασφάλεια υγείας / ασφάλιση υγείας;

ragnaroc · 54 · 31094

ragnaroc

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 149
Σκέφτομαι εδώ και καιρό να κάνω κάποια ιδιωτική ασφάλεια υγείας. Ο λόγος είναι ότι ακόμα δεν έχω κάνει έναρξη εργασίας και θα 'θελα κάτι να με καλύπτει συνολικά (εξετάσεις, νοσήλεια, επίσκεψη στο γιατρό, κλπ.). Θα ήθελα να μάθω τη γνώμη σας επί του θέματος. Αν πιστεύετε ότι αξίζει, αν γνωρίζεται κάποιο καλό πρόγραμμα, τι πρέπει να προσέχει κανείς, κλπ.
« Last Edit: 13 Jun, 2010, 19:31:14 by spiros »


Dimi

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 403
Εγώ έχω μια με την Εθνική, με διεθνή κάλυψη και αερομεταφορά και με αποζημίωση ανά ημέρα σε περίπτωση αδυναμίας εργασίας (με περιορισμούς φυσικά), καθώς και δωρεάν εξετάσεις κάθε έτος σε συγκεκριμένο κέντρο. Και όλα αυτά επειδή ζω συχνά στο εξωτερικό και θέλω να νιώθω ασφάλεια. Μέχρι τώρα δεν έχω χρησιμοποιήσει καμία υπηρεσία... απλά για να υπάρχει. Σημείωση: παρά το γεγονός ότι είσαι ασφαλισμένος Ελλάδα και μπορεί να έχεις την ευρωπαϊκή κάρτα υγείας, παρά το γεγονός ότι μπορεί να έχεις ιδιωτική ασφάλεια στην Ελλάδα, ορισμένες χώρες μπορεί να σου ζητήσουν αναγκαστικά να πάρεις επιπλέον ασφάλεια στη χώρα που θα μείνεις.



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Όσο νωρίτερα ξεκινήσεις το πρόγραμμα, τόσο καλύτερα. Σε γενικές γραμμές, οι υπηρεσίες είναι κατά πολύ ανώτερες από ΙΚΑ ΣΥΚΑ ΤΕΒΕ και το κόστος πολύ μικρότερο. Μια επίσκεψη στα επείγοντα οποιουδήποτε δημόσιου νοσοκομείου αρκεί για να σε πείσει.


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Αυτά τα χάλια της δημόσιας δήθεν περίθαλψης μου κόστισαν όλες μου τις αποταμιεύσεις. Μακάρι να είχα κάνει ιδιωτική ασφάλιση.



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα ;)

Βέβαια, η απαξίωση της δημόσιας υγείας δεν είναι καθόλου τυχαία. Πώς αλλιώς θα κονομήσουν οι μεγαλοεπιχειρηματίες;


FoReIgNeR

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
Μην ξεχνάτε περιπτώσεις όπως της ΑΣΠΙΣ, όμως, που όσοι ασφαλίζονταν έμειναν ακάλυπτοι τελικά. Τα ίδια χάλια έχουν κι η δημόσια κι η ιδιωτική. Από εκεί και πέρα, καθένας τα ζυγίζει κι αποφασίζει κι ο Θεός βοηθός.
And my heaven is wherever you are ...


Falcon

  • Dimitra Tsakiroglou
  • Full Member
  • ***
    • Posts: 479
    • Gender:Female
Πάντως, καλύτερα να εστιαστείς σε κάλυψη νοσοκομειακής περίθαλψης με ένα ποσό απαλλαγής και όχι ιατροφαρμακευτική, για να σου έρθουν τα ασφάλιστρα φθηνότερα. Για παράδειγμα, σε περίπτωση που θα χρειαστείς νοσηλεία (κτυπάμε ξύλο) θα μπορούσες να βάλεις ως ξεκίνημα της κάλυψης από 3000 ευρώ και πάνω, διότι όλοι πάνω κάτω θα μπορούσαμε εκτάκτως να βρούμε 3000 ευρώ και στο κάτω-κάτω, αυτό που μας φοβίζει σε αυτή τη χώρα είναι η κακή νοσοκομειακή περίθαλψη στα δημόσια νοσοκομεία.
Ενώ τις επισκέψεις τις ρυθμίζεις εσύ ανάλογα με τις ανάγκες σου.

Αν θες τελικά και  ιατροφαρμακευτική κάλυψη, υπάρχουν προγράμματα που σου δίνουν κάποιες επισκέψεις το χρόνο με μικρή συμμετοχή (π.χ 20 επισκέψεις το χρόνο με 10 Ευρώ συμμετοχή + 1 δωρεάν checkup). Εγώ σκέφτομαι τώρα να βγάλω την ιατροφαρμακευτική κάλυψη και τις επισκέψεις και να μείνω μόνο με τη νοσοκομειακή, διότι ήδη πληρώνω κερατιάτικα στο ΟΑΕΕ μηνιαίως, οπότε θα καλυφθώ από τις ιατροφαρμακευτικές καλύψεις του ΟΑΕΕ.
Όσο ήμουν ασφαλισμένη στο ΙΚΑ δε το συζητούσα, διότι το ΙΚΑ έχει μόνο πρωινές ώρες επίσκεψη και αν είσαι τυχερός κλείνεις ένα ραντεβού πριν κλείσουν 3 μήνες από την ώρα που ζητάς το ραντεβού και μετά, άντε να περιμένεις στην ουρά να σε δει ο ιατρός (που ίσως πάρει άδεια εκείνη τη μέρα που έχεις  το ραντεβού και το μάθεις αφού έχεις πάει στο ΙΚΑ).


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Μην ξεχνάτε περιπτώσεις όπως της ΑΣΠΙΣ, όμως, που όσοι ασφαλίζονταν έμειναν ακάλυπτοι τελικά. Τα ίδια χάλια έχουν κι η δημόσια κι η ιδιωτική. Από εκεί και πέρα, καθένας τα ζυγίζει κι αποφασίζει κι ο Θεός βοηθός.

Διαφωνώ καθέτως και οριζοντίως (αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν θα ήθελα σωστή δημόσια υγεία στη χώρα μου). Δοκίμασε να πας σε επείγοντα σε δημόσιο νοσοκομείο και το ξανασυζητάμε. Επίσης, δοκίμασε να μπεις στην ουρά για αξονική (στην ιδιωτική υγεία υπάρχουν νομίζω πενταπλάσιοι τομογράφοι διότι στο δημόσιο οι περισσότεροι είναι... χαλασμένοι).

Βλάβες ΕΣΥ, κέρδη ιδιωτικών τομογράφων


FoReIgNeR

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
Σύμφωνοι, αλλά όταν πέρασα ένα μήνα στον Ευαγγελισμό για οικογενειακή υπόθεση, τα σοβαρά περιστατικά οι ιδιωτικές κλινικές τα έστελναν στα δημόσια νοσοκομεία, λειτουργούσαν σαν ξενοδοχεία δηλαδή κι αν κάτι στράβωνε με τον ασθενή τον παρέπεμπαν στα δημόσια.
« Last Edit: 14 May, 2010, 17:01:25 by spiros »
And my heaven is wherever you are ...


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Τι να σου πω, αυτό μου ακούγεται το λιγότερο παράξενο — εκτός κι αν τα στέλνανε καθώς δεν ήθελαν να επιβαρύνουν ασφαλιστικές ;)

Όπως κι αν έχει, αν κάποιος έχει ασφάλιση σε ιδιωτική, δικαιούται την κάλυψη που του παρέχει το συμβόλαιό του (και φυσικά όλα τα συμβόλαια δεν είναι τα ίδια, π.χ. υπάρχουν ακόμη και συμβόλαια με πλήρη κάλυψη σε νοσοκομεία του εξωτερικού, επίσης, όλα τα ιδιωτικά νοσοκομεία δεν είναι ίδια, και οι ασφάλειες καλύπτουν ευρεία γκάμα, ε, κάποιο θα καλύπτει και το συγκεκριμένο πρόβλημα) και δεν μπορεί ένα ιδιωτικό νοσοκομείο να τον «στείλει» με το έτσι θέλω σε δημόσιο, ούτε θεωρώ με την άθλια κατάσταση των δημόσιων νοσοκομείων ότι σε γενικές γραμμές είναι επαρκέστερα στην αντιμετώπιση σοβαρών περιστατικών!
« Last Edit: 14 May, 2010, 17:08:14 by spiros »


FoReIgNeR

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
Κι όμως, εκείνη την περίοδο, συγκεκριμένο δημόσιο νοσοκομείο είχε κορυφαία μονάδα καρδιοχειρουργικής, κι όποιος είχε σοβαρό πρόβλημα, τον έφερναν τα ασθενοφόρα των ιδιωτικών εκεί. Όπως έλεγαν οι γιατροί σε μία-δυο τέτοιες κλινικές, δεν αναλαμβάνουν την ευθύνη πολύ σοβαρών περιστατικών. Κι έτυχε και σε μια γνωστή μου πριν κάτι χρόνια πάλι, για σοβαρή περίπτωση γαστρεντερίτιδας να τη στείλουν σε δημόσιο. Στα ζόρια νίπτουν τας χείρας τους τα εδώ ιδιωτικά;
« Last Edit: 14 May, 2010, 20:47:27 by spiros »
And my heaven is wherever you are ...


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour

Falcon

  • Dimitra Tsakiroglou
  • Full Member
  • ***
    • Posts: 479
    • Gender:Female

Η αλήθεια είναι ότι τα δημόσια νοσοκομεία είναι καλά εξοπλισμένα με άριστους ιατρούς με εμπειρία σε ιατρικά ιστορικά, κτλ.

Πες, όμως, ότι... κτύπα ξύλο... κάτι γίνεται και μπαίνεις στην εντακτική. Μετά από παραμονή 2 βδομάδων στην εντατική (που σημαίνει ότι είσαι κλινήρης σε όλο αυτό το διάστημα), και χάρη στην άψογη προσπάθεια των ιατρών και τη φροντίδα των νοσηλευτών της εντατικής, σώζεται η ζωή σου.

Έρχεται η ώρα να μεταφερθείς σε κανονικό δωμάτιο του δημόσιου νοσοκομείου, μέχρι να θεραπευτείς.

Ανάλογα με την ηλικία σου, θα αργήσεις να είσαι σε θέση να σηκωθείς, να περπατήσεις. Λόγω της διασωλήνωσης, δε θα μπορείς να καταπιείς, οπότε, χρειάζεται να μάθεις να πίνεις και να μασάς από την αρχή. Οπότε θα χρειαστείς κάποιον να σε ταϊζει, να σου φέρνει έγκαιρα την πάπια (ας μην κρυβόμαστε), να σου δίνει νερό. Χρειάζεσαι κάποιον να συνεχίσει να καθαρίζει τα έλκη κατάκλισης που έχουν ανοίξει στην πλάτη, στους γλουτούς σου και τις φτέρνες σου....

Αλλά οι νοσηλεύτριες του δημόσιου νοσοκομείου, από τη μια πλευρά (και όπως ακούγεται) δεν είναι αρκετές για να μπορούν να φροντίσουν όλους τους ασθενείς ή δεν πληρώνονται καλά ή θεωρούν ότι οι αρμοδιότητές τους περιορίζονται στο να σου χορηγούν φάρμακα και τίποτ' άλλο.
Αν είσαι τυχερός να έχεις συγγενείς που έχουν χρόνο διαθέσιμο και δε δουλεύουν ή που έχουν τη δυνατότητα να διακόψουν την εργασία τους για χάρη σου και νοιάζονται αρκετά και έχουν το σθένος και το κουράγιο, θα επιστρατευθούν με βάρδιες να αντικαταστήσουν τις νοσηλεύτριες.

Αλλά και πάλι, αυτό δεν θα αρκεί. Σιγά-σιγά θα αφυδατωθείς από την έλλειψη υγρών (γιατί η εκάστοτε νοσοκόμα δεν έλεγξε καλά τον ορό), θα σε μαλώσει η νοσοκόμα διότι "λερώθηκες" και δεν κρατήθηκες μισή μέρα από την ώρα που την κάλεσες για την ανάγκη σου. Σιγά-σιγά, θα χάσεις τις δυνάμεις σου, διότι δε μπορείς να φας και δε θές να φας. Θα ψυχοπλακωθείς, διότι από τη μια δεν μπορείς να κοιμηθείς από τους συγγενείς που έρχονται όλες τις ώρες του 24ωρου να επισκεφθούν τους διπλανούς σου και, από την άλλη, λόγω της βρώμας και της αηδίας που επικρατεί....

Τα δε έλκη της κατάκλισης ποτέ δεν τα έχει φροντίσει κανείς, οι δε συγγενείς από τη μια δεν έχουν ιδέα, από την άλλη συχαίνονται και έχουν χειροτερέψει σε βαθμό επικίνδυνο, οι δε νοσοκόμες....έχουν τους "φακέλλους" να φτιάξουν.

Και ίσως τελικά πεθάνεις... Διότι ο ιατρός πέτυχε τη διάγνωση και σε έσωσε, αλλά το νοσοκομείο δε σου παρέχει την απαραίτητη νοσηλεία για να θεραπευθείς.

Τα δε παιδιά σου, που προσλάμβαναν αποκλειστική το βράδυ με 80 ευρώ τη νύκτα και 100 ευρώ τα Σαββατοκύριακα, από τα οποία πήραν επιστροφή από το ΙΚΑ 20%, δεν έχουν τη δυνατότητα να συνεχίσουν να πληρώνουν.

Εσύ ζεις με την πενιχρή σύνταξη και δε φτάνουν τα χρήματα.

Το δε νοσοκομείο, σου λέει ότι πρέπει να βγεις, διότι δεν μπορεί να κάνει κάτι παραπάνω για σένα...... Σε διώχνει ενώ εσύ αργοπεθαίνεις....

Το νοσοκομείο (Λαϊκό) λέει στους δικούς σου να σε πάνε σε ιδιωτική κλινική που είναι συμβεβλημένη με το ΙΚΑ. Παίρνουν οι συγγενείς σου τηλέφωνο παντού και όλες οι κλινικές λένε ότι είναι γεμάτες. Μόνο με ιδιωτική συμμετοχή δέχονται. Η τιμή είναι 150 Ευρώ το βράδυ και... "ΦΥΣΙΚΑ οι νοσοκόμες θα περιποιηθούν τις κατακλύσεις και τον ασθενή".

Και τελικά, σε παίρνει ένας που σε αγαπά σπίτι. Προσλαμβάνει, παρόλο που δεν του περισσεύουν χρήματα, ιδιωτική νοσοκόμα για 4 ώρες την ημέρα. Προσλαμβάνει καλούς ιδιωτικούς ιατρούς να σε επισκέπτονται. Προσλαμβάνει φυσιοθεραπεύτρια να σε αποκαταστήσει, διότι ο φυσιοθεραπευτής του ΙΚΑ δε θα μπορέσει να έρθει πριν περάσουν 2 μήνες.
Τις υπόλοιπες ώρες του 24ωρου, ο ίδιος συγγενής προσπαθεί με νύχια και με δόντια να σε κρατήσει στη ζωή.... καθαρίζει τις πληγές σου, σε ταίζει με πυχτές σούπες μέσω από καλαμάκι και σου δίνει να πιεις, σε λούζει, σε αλλάζει, σε καθαρίζει.... για να αισθάνεσαι ότι έχει σωθεί λίγη αξιοπρέπεια μέσα σου. Κοιμάται δίπλα σου να μη φοβάσαι και για να σου δίνει νερό κάθε 1 ώρα και να σε αλλάζει κάθε 2 ώρες.

Αλλά δεν γίνεσαι καλύτερα και ένα πρωί, μπαίνεις εσπευσμένα στον Ερυθρό Σταυρό. Εκεί, στα επείγονται περιστατικά, διαπιστώνουν ότι δε βγάζεις τη μέρα... ότι πεθαίνεις, αλλά δεν παίρνει κανείς την πρωτοβουλία να σε κρατήσει... Ο καρδιολόγος επιμένει στον οδηγό του ασθενοφόρου Α' Βοηθειών να σε μεταφέρει στο απέναντι γραφείο, δηλαδή στα επείγοντα του παθολόγου. Μόλις σε δει ο παθολόγος και καταλάβει τη σοβαρότητα, επιμένει ότι η υπόθεσή σου δεν είναι της αρμοδιότητάς του και δίνει εντολή στον οδηγό να σε μεταφέρει στο διπλανό γραφείο, δηλαδή στα επείγοντα του νευρολόγου. Ο δε νευρολόγος, τα παίρνει στο κρανίο και λέει ότι δεν έχεις καμία δουλειά εκεί και δίνει εντολή να μεταφερθείς αμέσως στα επείγοντα του καρδιολόγου. Ο δε οδηγός σαστίζει και δίνει στους ιατρούς ένα μικρό λόγο περί δεοντολογίας... Τελικά, καλούν τον "μπαμπά", δηλαδή τον διευθυντή να αναλάβει την ευθύνη της απόφασης να σε στείλει πίσω στον καρδιολόγο. Έχουν πέρασει κρίσιμες ώρες κι εσύ πεθαίνεις.
Δίνεται εντολή από το καρδιολογικό για επείγουσα τομογραφία... και καλούν το συγγενή σου να πάει από το γραφείο κινήσεων να ετοιμάσει τα χαρτιά.
Στο γραφείο κινήσεων, όμως, ενημηρώνεται ο συγγενής σου ότι έχει... χαλάσει το μηχάνημα και ότι εσύ θα μεταφερθείς σε ιδιωτική κλινική και η τομογραφία θα κοστίσει 150 Ευρώ, τα οποία θα μπορέσεις να ζητήσεις αργότερα από το ΙΚΑ.

Α... ξέχασα να σου πω ότι εσύ έχεις πια πέσει σε κρίση παράλυσης... . δεν μπορείς να μιλήσεις, να κουνηθείς, ούτε να γυρίσεις τα μάτια σου... αλλά τα καταλαβαίνεις ΟΛΑ.

Σε βγάζουν με το ελαφρύ ρούχο που φοράς και ξυπόλυτη όπως ήρθες, έξω στον παγερό αέρα, χωρίς κουβέρτα και σε τρέχουν στο δρομάκι του νοσοκομείου για να σε βάλουν στο ασθενοφόρο.....

Τελικά, επιβεβαιώνουν ότι μάλλον δε θα βγάλεις το βράδυ αν δεν κινηθούν ΑΜΕΣΑ (και έχουν περάσει ήδη 8 ώρες από την ώρα που σε πήγαν εσπευσμένα εκεί), αλλά έχουν μόνο ένα ράντζο για να σε βάλουν στο διάδρομο.... Οι ιατροί ενημερώνουν τους συγγενείς ότι αν μπεις σε ράντζο, σίγουρα δε θα βγάλεις το βράδυ.

Long story short, μετά από 2 μήνες, που μαθαίνεις ότι κακώς σε έδιωξαν από το πρώτο νοσοκομείο, διότι δεν είχες θεραπευθεί ακόμα...... εσύ πεθαίνεις.

Αυτό συνέβη σε δικό μου αγαπητό άνθρωπο, την περίοδο Δεκέμβριο 2009 έως και Φεβρουάριο 2010.

Κι αυτοί που σε αγαπάνε, μένουν πίσω και αναρωτιούνται γιατί σε έχασαν με αυτό τον αναξιοπρεπή τρόπο και προς τι τελικά όλα αυτά τα τα ποσά που έδινες όλα τα χρόνια της ενήλικης ζωής σου για πληρωμή ασφάλιστρων του ΙΚΑ.
 
Έχω κι άλλες δικές μου, προσωπικές (δυστυχώς) εμπειρίες από τα δημόσια νοσοκομεία... Αλλά, από τύχη ίσως (;) δεν ήταν η ώρα να πεθάνω.

Ας κρατήσω τελικά την ιδιωτική μου ασφάλιση.
« Last Edit: 15 May, 2010, 00:39:34 by Falcon »


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Δυστυχώς, παρόμοιες ιστορίες με αυτή γνωρίζω κι εγώ. Ιδίως η κατάσταση με τις κατακλίσεις είναι απίστευτη, και το πόσο απίστευτα γρήγορα ανοίγεις, ενώ δεν θα έπρεπε... Δεν υπάρχει όριο στον πόνο των ανθρώπων που είναι σε ανάγκη φροντίδας και εμπλέκονται σε αυτόν τον κυκεώνα.
« Last Edit: 14 May, 2010, 21:53:05 by spiros »


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Η κατάσταση στα δημόσια νοσοκομεία αποτελεί όνειδος για τη χώρα μας. Βεβαίως, τίποτε που ανήκει στο δημόσιο τομέα δεν λειτουργεί αποτελεσματικά. όμως, η ανεπάρκεια στην αντιμετώπιση του ανθρώπινου πόνου είναι απάνθρωπη.


 

Search Tools