Κλοπή κινητού στα Starbucks – γιατί τα Starbucks είναι παράδεισος για τους κλέφτες

spiros · 47 · 43932

lena_1511

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 327
    • Gender:Female
Φυσικά και δεν θέλουν! Γιατί μιας και σήμερα δεν μπορούμε να μείνουμε χωρίς κινητό/υπολογιστή, μόλις μας το κλέψουν θα τρέξουμε να το αντικαταστήσουμε...Γιατί να χάσουν τόσα κέρδη;


Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
η διοίκηση ενδιαφέρεται περισσότερο στο κέρδος και όχι την ασφάλεια των πελατών για αυτό δεν εχει τοποθετήσει τόσο καιρό ένα κλειστό κύκλωμα τηλεόρασης για να βρίσκονται οι κλέφτες!!

Καλά, αυτό άσ' το να πάει στο διά'ολο! Είδαμε και σε μαγαζιά που έχουν κλειστό κύκλωμα πόση προθυμία δείχνουν οι υπεύθυνοι για να δώσουν το βιντεοσκοπημένο υλικό στον πελάτη που τη ζητάει. Ξέρω δύο γνωστούς μου που τους έκλεψαν, τον ένα σε γνωστή αλυσίδα ρούχων και τον άλλο σε γνωστό εστιατόριο, και οι υπεύθυνοι τους απάντησαν ότι δεν δίνουν βιντεοσκοπημένο υλικό. Άκουσον-άκουσον!!!! Δεν δίνουν το υλικό που εικονίζεσαι και ο ίδιος μέσα, έτσι; Σε τραβάνε να... ξύνεις τη μύτη σου ή να φιλιέσαι με το φίλο σου, βλέπουν τι τρως και τι πίνεις, αλλά την εικόνα σου δεν σου τη δίνουν. Φταίει κανείς μετά να σκεφτεί ότι για άλλους λόγους τραβάνε, και όχι για να καταπολεμούν τους κλέφτες; Πες μου, φταίει; Επίσης, δεν νομίζω ότι μειώθηκε η εγκληματικότητα από τότε που μπήκαν οι κάμερες...
In dubio pro reo



lena_1511

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 327
    • Gender:Female

Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts


dimace

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2058
    • Gender:Male
  • Dimitris Nawas
Στη Γερμανία το πρόβλημα αντιμετωπίστηκε με τον "Μυστικό Ιδιωτικό Αστυνομικό". Κάθε χώρος κάποιου μεγέθους, όπου συχνάζει πολύς κόσμος και θέλει να σέβεται τον εαυτό του, έχει τουλάχιστον έναν να σουλατσάρει μέσα στους πελάτες (με πολιτική περιβολή φυσικά) και να προσέχει τους πάντες και τα πάντα. Άντε μετά να κάνεις μαγκιές και λαθροχειρίες... Θα σε μπουζουριάσουν στο πι και φι και αντί για το χρώμα του χρήματος θα δεις το κελί του πλησιέστερου αστυνομικού τμήματος.(Αυτοκίνητο μου έχουν κλέψει. Προσωπικό είδος όχι ακόμη και έχω χρόνια και χρονάκια στο Deutschland.) 
South Africa (1961-1994) presidents: Charles Swat, Jozua Naude, Jacobus Fouche, Johannes de Klerk, Nicolaas Diederichs, Marais Viljoen, Balthazar Vorster,  Pieter Botha, Chris Heunis, Frederik de Klerk.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854561
    • Gender:Male
  • point d’amour
Πολύ προχωρημένο. Εδώ πάντως, απ' ό,τι ακούω, και να τους πιάσουν, τους ελευθερώνουν μετά καθώς οι φυλακές είναι τίγκα.


Apparatus

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1620
    • Gender:Male
  • Ως ουδέν γλυκίων ης πατρίδος ουδέ τοκείων γίγνεται
...καθώς οι φυλακές είναι τίγκα.
Με τους περισσότερους στις φυλακές να είναι αλλοδαποί.


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Σήμερα, στις ειδήσεις του Sky με τον Νίκο Ευαγγελάτο, αναγγέλθηκε ότι σε λίγες εβδομάδες θα μπορούν να αχρηστεύονται τα κλεμμένα κινητά με τη συνεργασία των παρόχων κινητής τηλεφωνίας.





Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Ναι, εδώ μάλλον έχει δουλέψει το Auto-correct (με παύλα κι αυτό...).
In dubio pro reo



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854561
    • Gender:Male
  • point d’amour
Την υποχρέωση να απενεργοποιούν (μπλοκάρουν) τα κλεμμένα κινητά τηλέφωνα θα έχουν από την Παρασκευή οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας, υπό την προϋπόθεση ότι θα τους γνωστοποιείται από τους συνδρομητές ο κωδικός ΙΜΕΙ της κλεμμένης συσκευής.
Υποχρεωτικό το «μπλοκάρισμα» κλεμμένων κινητών τηλεφώνων μέσω του κωδικού ΙΜΕΙ | naftemporiki.gr


lio

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 4
Κλοπή στα STARBUCKS NEΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΠΛΑΤΕΙΑ 30/01/2017 και ώρα 19:15. Προσοχή σε όλους : Το κλασικό κόλπο με το χαρτί που βάζουν πάνω από το τραπέζι για να το διαβάσετε έτσι ώστε με ταχυδακτυλουργικό τρόπο να πάρουν ότι αντικείμενο αξίας υπάρχει κάτω από αυτό. Προσωπική μου συμβουλή, εκτός από το να είστε πολύ αυστηροί με απαίτηση να φύγουν από δίπλα σας, σε περίπτωση που δεν συμβεί αυτό, να ενημερώνετε πως θα καλέσετε την αστυνομία και να το πράτετε αν δεν φεύγουν (στο 99,99% μόλις ακούσουν τη λέξη "αστυνομία" θα φύγουν άμεσα).

Και να επαναλάβω και εγώ με τη σειρά μου πως η ασφάλεια στο συγκεκριμένο κατάστημα είναι ελάχιστη, με 2 άτομα προσωπικό πίσω από τις μπάρες και 3 κάμερες που "πιάνουν" το ταμείο, τις σκάλες και άλλο ένα χώρο, που σε καμία περίπτωση δεν καλύπτουν το χώρο των πελατών. Απέστειλα επιστολή στην εταιρία, σας καλώ να στείλετε και εσείς, μόνο έτσι ίσως ενδιαφερθούν λίγο παραπάνω.

Κρίμα..


 

Search Tools