Θέλω και τη μαμά σου, Mega, 01.50

Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
Λοιπόν, σήμερα προβλέπεται φιλμαραθώνιος για όλα τα γούστα, πάρτε το τηλεχειριστήριο ανά χείρας και ετοιμαστείτε για τρεχάλα από κανάλι σε κανάλι (κάποιος βλέπει πολλή τηλεόραση).

ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΤΗ ΜΑΜΑ ΣΟΥ ***
Κοινωνική, 2001 ( Έγχρ.), 101', Y TU MAMA TAMBIEN. Μεξικανική ταινία του Αλφόνσο Κουαρόν, με τους Μαριμπέλ Βερντού, Γκαέλ Γκαρσία Μπερνάλ, Ντιέγκο Λούνα.
Δυο 17χρονοι από μεγαλοαστικές μεξικανικές οικογένειες, που νομίζουν ότι είναι μεγάλοι εραστές, φλερτάρουν στη διάρκεια μιας εκδρομής με μια 28χρονη Ισπανίδα. Στο τέλος της διαδρομής θα δοκιμαστεί η φιλία τους αλλά και ο ανδρισμός τους. Ο Αλφόνσο Κουαρόν επιστρέφει στην πατρίδα του το Μεξικό για να ανακαλύψει τη χάρη μιας πιο απλής γραφής, στα όρια του «Δόγματος '95». Road movie με έντονο ερωτικό χαρακτήρα, που θα μπορούσε πολύ εύκολα να ξεπέσει σε μια ανούσια σεξοκωμωδία, το «Θέλω και τη μαμά σου» σε κερδίζει αμέσως με την ξεχωριστή ζωντάνια και το μπρίο των καταστάσεων, μέσα από τις οποίες απομυθοποιείται ο μύθος του αρσενικού επιβήτορα και φανερώνεται η λανθάνουσα ομοφυλοφιλία που ενυπάρχει στη φιλία των εφήβων. Ταυτόχρονα ο Κουαρόν κριτικάρει εντέχνως την πολιτικο-κοινωνική κατάσταση της χώρας του, σκιαγραφώντας παράλληλα ένα δυνατό γυναικείο πορτρέτο. Η μελαγχολία του τέλους δεν κρύβει την απαισιοδοξία του σκηνοθέτη, ο οποίος στο μεταξύ μας έχει χαρίσει μερικές από τις πιο αισθησιακές και τολμηρές σκηνές που είδαμε τελευταία στην οθόνη. Στην επιτυχία του εγχειρήματος καθοριστικός είναι ο ρόλος των τριών πρωταγωνιστών, που δίνονται ολόψυχα και� ολόσωμα στην ταινία.
 


(Η κριτική σύνοψη από το www.athinorama.gr)
« Last Edit: 31 Aug, 2007, 19:31:30 by Σουρπουίτσα »
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Ναι, να το δείτε, αξίζει. Κι εσύ, Βαλ, να δεις και τα τρία (να ησυχάσουν και τα νήματα).



user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Με την ευκαιρία, αυτή η σελίδα του Αθηνοράματος είναι μια καλή αρχή για να ψάξει κανείς τι παίζεται, αλλά και τούτη εδώ για διασταύρωση.


Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
Με την ευκαιρία, αυτή η σελίδα του Αθηνοράματος είναι μια καλή αρχή για να ψάξει κανείς τι παίζεται, αλλά και τούτη εδώ για διασταύρωση.
Γιάννη, από τον πρώτο σύνδεσμο που δίνεις άντλησα κι εγώ τις πληροφορίες μου, μόνο που έκανα και το copy/paste για το σερβίρισμα στο πιάτο.:)
Ο δέυτερος σύνδεσμός σου περιλαμβάνει και ταινίες που προβάλλονται στη συνδρομητική τηλεόραση κι εγώ πολύ ζήλεψα που πήρε το μάτι μου μία "Σειρήνα της Μαρτινίκα", αλλά δεν μπορώ να τη δω... :(

Ναι, να το δείτε, αξίζει. Κι εσύ, Βαλ, να δεις και τα τρία (να ησυχάσουν και τα νήματα).
Μμμ... Έπρεπε να το είχα καταλάβει ότι αυτός ο καταιγισμός ενδιαφέρουσων ταινιών δεν ήταν τυχαίος απόψε! Παντώς, να δεις, Νίκο, που τα νήματα θα γίνουν μαλλιά κουβάρια και χωρίς εμένα. Να μάθεις. :( :Ρ
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
πολύ ζήλεψα που πήρε το μάτι μου μία "Σειρήνα της Μαρτινίκα", αλλά δεν μπορώ να τη δω... :(

You know you don't have to act with me, Steve. You don't have to say anything, and you don't have to do anything. Not a thing. Oh, maybe just whistle. You know how to whistle, don't you, Steve? You just put your lips together and... blow.

Αν δεν έχεις δει αυτή τη σκηνή, στο βιντεάδικο γρήγορα!


σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Quote
You know you don't have to act with me, Steve. You don't have to say anything, and you don't have to do anything. Not a thing. Oh, maybe just whistle. You know how to whistle, don't you, Steve? You just put your lips together and... blow.

Λορίν Μπακόλ, μόλις δεκαενιά. Και όποιος έχει δει κάτι πιο γοητευτικό, ας μου δανείσει τα μάτια του.
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Λορίν Μπακόλ, μόλις δεκαενιά. Και όποιος έχει δει κάτι πιο γοητευτικό, ας μου δανείσει τα μάτια του.

Ίσως την Γκρέτα Γκάρμπο σαν βασίλισσα Χριστίνα. Αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα, και το τυραννώ κοντά σαράντα χρόνια.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Και την Βίβιαν Λι στα 18 της στο «Όσα παίρνει ο άνεμος» και την Όντρεϊ Χέμπορν σε μια ταινία που δεν θυμάμαι τώρα τον τίτλο της.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Πολλές μπορούν να μπουν στη δεύτερη θέση, αλλά η πρώτη θέση είναι συνήθως θέμα άκρως υποκειμενικό.


Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
Και τη Ρίτα Χέιγουορθ ως Τζίλντα, να προσθέσω στα κλεφτά. Ολόκληρο Συνέδριο άφησα στη μέση. :)
« Last Edit: 12 Jun, 2007, 02:45:02 by Σουρπουίτσα »
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3


inertia

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 822
    • Gender:Female
Λορίν Μπακόλ, μόλις δεκαενιά. Και όποιος έχει δει κάτι πιο γοητευτικό, ας μου δανείσει τα μάτια του.

+1 (και άλλοι 3 φίλοι μου)
Nobody puts Baby in a corner!


Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
You know you don't have to act with me, Steve. You don't have to say anything, and you don't have to do anything. Not a thing. Oh, maybe just whistle. You know how to whistle, don't you, Steve? You just put your lips together and... blow.

Αν δεν έχεις δει αυτή τη σκηνή, στο βιντεάδικο γρήγορα!
Κι επειδή το βιντεάδικο θα' ναι κλειστό τέτοια ώρα, δες την . :)
« Last Edit: 12 Jun, 2007, 02:52:30 by Σουρπουίτσα »
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Exactly (συνοδεύεται από σφύριγμα, ίδιο με το μπογκαρτικό).


 

Search Tools