rosebud → μπουμπούκι τριαντάφυλλου, ωραίο κορίτσι, μανούλι, μπουμπούκι, ροδανθός

dinomachi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 628
    • Gender:Female
  • The word is not enough...
Σε διάλογο μεταξύ ηλικιωμένου ζευγαριού, όπου η σύζυγος παρακολουθεί μια παλιά ταινία της Ντόρις Ντέι στην τηλεόραση κι ο σύζυγος έρχεται στο δωμάτιο ρωτώντας την τι βλέπει, ο σύζυγος αποκαλύπτει το "κλου" της υπόθεσης της ταινίας και η σύζυγος απαντάει πικρόχολα...

"Δεν πας σε κανένα σινεμά όπου προβάλλεται ο "Πολίτης Κέιν" να φωνάξεις ότι... Rosebud is a sled;;;".

Εϊχα δει την ταινία προ απομνημονεύτων χρόνων, περί τα 20 μου χρόνια, και η μνήμη μου δεν με βοηθάει... ούτε καν η αναζήτηση στο θείο Γκούγκλη απέφερε ικανοποιητικά αποτελέσματα.

Στην ουσία, του λέει να πάει ν'αποκαλύψει το "κλου" της υπόθεσης και να χαλάσει τη διάθεση και σ'άλλους θεατές.
Καμιά ιδέα
« Last Edit: 03 Dec, 2013, 23:42:39 by spiros »


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
... ότι ο Ροδανθός ήταν ένα έλκηθρο!

Kane dies in the opening scene of the film at his estate Xanadu; this is followed by a newsreel pastiche documenting Kane's public life (this segment was produced by RKO's actual newsreel department).

A reporter, Jerry Thompson, and a group of associates watch the newsreel. They find it functional but not especially profound as it didn't tell the whole story, so Thompson is chosen to find the meaning behind Kane's last word, "rosebud". The reporter interviews the key figures who, for better or worse, played a part in Kane's life, which is told in a series of flashbacks.

...

In the end, however, Thompson concludes that "rosebud" is a missing piece in a mythological puzzle, and that no one word can describe a man's life. The film's chilling conclusion reveals the meaning behind "rosebud" ... it was the name of a sled from Kane's childhood, and represented a lost childhood innocence. The sled is thrown in the fire to be burned (having been dismissed as junk), and the story ends exactly as it began, with a shot of a "no trespassing" sign. This resolution came to be considered one of the greatest twist endings in cinematic history.
https://en.wikipedia.org/wiki/Citizen_Kane
« Last Edit: 11 Sep, 2006, 14:03:42 by spiros »



dinomachi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 628
    • Gender:Female
  • The word is not enough...
Ωραία! Βρήκαμε την κυριολεκτική μετάφραση...
Να δω πώς θα το προσαρμόσω στον υπότιτλο τώρα... ώστε να'χει νόημα για τη νέα γενιά, που ουδεμία σχέση έχει με τον αμερικανικό κινηματογράφο των δεκαετιών '40-'50... αφού ο κόσμος δεν υπήρχε καν πριν απ'αυτούς!!!

Πάντως, στην αναζήτηση στο θείο Γκούγκλη, μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι πρόκειται για έκφραση που χρησιμοποιείται πλέον ως ιδιωματική, εφόσον η ταινία είναι μέρος της "συνείδησης" του μέσου Αμερικανού. Συνεπώς, η σύζυγος, στην ταινία, δεν κυριολεκτεί με την ατάκα της.


« Last Edit: 14 Aug, 2006, 13:42:31 by dinomachi »


NadiaF

  • ناديا فامي
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2138
    • Gender:Female
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Συμφωνώ απόλυτα με την Μάχη... είναι ιδιωματισμός.

Αυτό που εννοεί είναι "Δεν πας να δεις τον Πολίτη Κέιν ν' αποκαλύψεις το μυστικό του ροδανθού;" Ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Η πρόταση τώρα πια, πέρα από την κυριολεκτική της έννοια έχει και την έννοια του "ruin the ending".

Το μπαλάκι δικό σας κυρία μου :-))
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi



user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Εκεί γύρω στα 20, συνηθίζαμε βγαίνοντας από την αίθουσα να συζητάμε μεταξύ μας, αλλά πολύ μεγαλόφωνα, κάτι σαν
"δεν το περίμενα να είναι ο γιατρός ο δολοφόνος",  ή
"καλά, μας δουλεύουν; να πεθάνει ο πρωταγωνιστής στο τέλος;;;;"
:-Ρ


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Όπως αλλιώς λέμε "The butler did it". Και αυτό νομίζω ξέρουμε καλύτερα εδώ.

Σαν να πηγαίνεις σε αστυνομικό της Άγκαθα Κρίστι και να σου λένε ότι ο δολοφόνος είναι ο μπάτλερ. (Ή μήπως είναι κι αυτό για την παλιότερη γενιά;)


dinomachi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 628
    • Gender:Female
  • The word is not enough...
Ευχαριστώ, Νάντια.
Η πρότασή σου είναι πολύ κοντά σ'αυτό που σκεφτόμουν να γράψω. Διαφορετικά, οι θεατές που αγνοούν την ταινία στην οποία αναφέρεται η ηθοποιός θα μείνουν με την απορία... και το φιλοθεάμον κοινό είναι αμείλικτο στην κριτική του, όπως πολύ καλά γνωρίζουμε...

Γιάννη, αυτά έκανες βγαίνοντας απ'το σινεμά;;; Χμμμμ... και ποιο το όφελος; Αφού όσοι έβγαιναν μαζί σου είχαν ήδη δει την ταινία ή "πατάτα"... χιχιχιχιχι

Νίκο, μην το παίρνεις προσωπικά. Η νέα γενιά, και δη όσοι βλέπουν τον κινηματογράφο καθαρά ως ψυχαγωγία, δεν σκοτίζονται με τέτοιες λεπτομέρειες.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Nαι, όταν η νέα γενιά μεγαλώσει και γίνει σινεφίλ, να μην ξέρει για τον πολίτη Κέιν;

Καλημέρα, πατρίδα.:-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


dinomachi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 628
    • Gender:Female
  • The word is not enough...

user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Γιάννη, αυτά έκανες βγαίνοντας απ'το σινεμά;;; Χμμμμ... και ποιο το όφελος; Αφού όσοι έβγαιναν μαζί σου είχαν ήδη δει την ταινία ή "πατάτα"... χιχιχιχιχι

Όφελος κανένα, είχε πλάκα όμως: παρέλειψα να σημειώσω ότι φροντίζαμε να λέμε αυτές τις ατάκες περνώντας δίπλα από την ουρά που περίμενε στο ταμείο ή, ακόμα καλύτερα, κοντά σε ανθρώπους που μόλις είχαν πληρώσει :-)))))
(τότε, στους κινηματογράφους του Πασαλιμανιού, έβγαινες απο την είσοδο - όχι όπως σήμερα που πρακτικά σε διώχνουν, καθώς σε 'παροχετεύουν' από μια μικρή πίσω πόρτα σε ένα δρομάκι, που μοιάζει λες και έχει απαρνηθεί τα εγκόσμια... ου να μου χαθείτε!)

Τροποποίηση:  βρε, μήπως εξαιτίας μας άλλαξαν το σύστημα;;;


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Παιδιά, πάντως εγώ δεν έχω δει μια παλιά και εξαιρετική αμερικάνικη ταινία ποτέ, γιατί όταν ήμουν φοιτήτρια κάποιος έξυπνος μάς είπε το τέλος που ήταν και καθοριστικό.

Νομίζω ότι η ταινία λέγεται οι «3 μέρες του Κόνδορα» και είμαι σίγουρη ότι πρωταγωνιστεί ο Ρόμπερτ Ρέντφορντ στο ρόλο ενός μαχητικού δημοσιογράφου. Οι μεγαλύτεροι (:ΡΡΡΡΡΡ) ας με διορθώσουν αν κάνω λάθος.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


NadiaF

  • ناديا فامي
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2138
    • Gender:Female
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Παιδιά, πάντως εγώ δεν έχω δει μια παλιά και εξαιρετική αμερικάνικη ταινία ποτέ, γιατί όταν ήμουν φοιτήτρια κάποιος έξυπνος μάς είπε το τέλος που ήταν και καθοριστικό.

Νομίζω ότι η ταινία λέγεται οι «3 μέρες του Κόνδορα» και είμαι σίγουρη ότι πρωταγωνιστεί ο Ρόμπερτ Ρέντφορντ στο ρόλο ενός μαχητικού δημοσιογράφου. Οι μεγαλύτεροι (:ΡΡΡΡΡΡ) ας με διορθώσουν αν κάνω λάθος.

Για μένα από τις καλύτερες ταινίες του... οπότε... ο έξυπνος σου είπε "rosebud is a sled".... :-ΡΡΡ

......παρέλειψα να σημειώσω ότι φροντίζαμε να λέμε αυτές τις ατάκες περνώντας δίπλα από την ουρά που περίμενε στο ταμείο ή, ακόμα καλύτερα, κοντά σε ανθρώπους που μόλις είχαν πληρώσει :-)))))

Τροποποίηση: βρε, μήπως εξαιτίας μας άλλαξαν το σύστημα;;;

Θα σε είχα σκοτώσει επί τόπου... και μάλλον, ναι, για κάτι τέτοιος σαν εσάς το άλλαξαν (ευτυχώς) το σύστημα :-))
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi


dinomachi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 628
    • Gender:Female
  • The word is not enough...
Τροποποίηση:  βρε, μήπως εξαιτίας μας άλλαξαν το σύστημα;;;

Δεν ξέρω αν άλλαξαν εξαιτίας σας το σύστημα... αλλά εκ των υστέρων διαπιστώνω ότι βιάστηκα στο προηγούμενο σχόλιό μου, ορμώμενη απ'τις δικές μου εμπειρίες... Εμείς κλείναμε τον κινηματογράφο, συνήθως... συνεπώς δεν υπήρχε κανείς την ώρα που φεύγαμε!!!



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Για μένα από τις καλύτερες ταινίες του... οπότε... ο έξυπνος σου είπε "rosebud is a sled".... :-ΡΡΡ

Όχι, Νάντια. Δεν θα με αναγκάσεις να πω τι μας είπε... γιατί μετά θα με μισήσουν κι όλοι οι υπόλοιποι που δεν έχουν δει την ταινία. Νομίζω ότι είναι από τις πολύ λίγες ταινίες όπου η σκηνή του τέλους είναι τόσο καθοριστική.:-)))))))))))

Και δυστυχώς εκεί δεν πρόκειται για φράση αλλά για εικόνα.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


NadiaF

  • ناديا فامي
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2138
    • Gender:Female
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Όχι, Νάντια. Δεν θα με αναγκάσεις να πω τι μας είπε... γιατί μετά θα με μισήσουν κι όλοι οι υπόλοιποι που δεν έχουν δει την ταινία. Νομίζω ότι είναι από τις πολύ λίγες ταινίες όπου η σκηνή του τέλους είναι τόσο καθοριστική.:-)))))))))))

Και δυστυχώς εκεί δεν πρόκειται για φράση αλλά για εικόνα.

Μα δεν ζήτησα να το πεις... και όντως πρόκειται για εικόνα... συγκλονιστική κατά τη δική γνώμη...
« Last Edit: 14 Aug, 2006, 15:13:12 by nickel »
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi


 

Search Tools