Φεύγει η Βουλή από το Σύνταγμα;

stathis · 36 · 5143

stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Λέτε να αλλάξει κάποτε, έστω και λιγάκι, αυτή η σκατούπολη;

Φεύγουν Βουλή και υπουργεία, έρχονται νέοι εμπορικοί χώροι στο κέντρο της Αθήνας

Αλλάζει ταυτότητα το κέντρο της Αθήνας. Η σταδιακή απομάκρυνση δημοσίων υπηρεσιών και υπουργείων, σε συνδυασμό με την ανάπτυξη νέων εμπορικών χώρων, μετατρέπουν το διοικητικό και πολιτικό κέντρο της χώρας σε αμιγώς εμπορική και ψυχαγωγική περιοχή. Σε αυτό το πλαίσιο εντάσσεται ακόμα και η μεταφορά του Κοινοβουλίου.

Όπως αναφέρει η εφημερίδα Τα Νέα Σαββατοκύριακο, το υπουργείο Οικονομίας ετοιμάζεται να μετακομίσει στο Χαλάνδρι. Το υπουργείο Παιδείας έχει ήδη φύγει. Οι υπηρεσίες του υπουργείου Αιγαίου, που βρίσκεται στην οδό Φιλελλήνων, θα μεταφερθούν στον Πειραιά, στο κτίριο του υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας. Εάν τελικά απομακρυνθεί και το Κοινοβούλιο, το κέντρο της Αθήνας θα μετατραπεί σε κέντρο των πολυκαταστημάτων, των εμπορικών φιρμών και των ξενοδοχείων.

Παλαιότερη μελέτη του Οργανισμού της Αθήνας είχε υπολογίσει σε 45.000 τις καθημερινές μετακινήσεις των εργαζομένων και των επισκεπτών των υπουργείων από και προς το κέντρο της πρωτεύουσας. Μόνο στο υπόγειο πάρκινγκ της Βουλής σταθμεύουν καθημερινά 800 αυτοκίνητα.

Τα οχήματα (ΙΧ και ταξί) που σταθμεύουν παράνομα έστω και για τρία λεπτά σε έναν από τους δρόμους που περικλείουν την πλατεία Συντάγματος φτάνουν καθημερινά τις 9.000, σύμφωνα με τα στοιχεία της Τροχαίας. Ο Οργανισμός Αστικών Συγκοινωνιών έχει υπολογίσει ότι το 70% των καθημερινών δρομολογίων των λεωφορείων και τρόλεϊ που κινούνται στην πλατεία, καθυστερούν.

Οι προτάσεις για τις περιοχές στις οποίες θα δημιουργηθεί η νέα Βουλή έχουν ήδη υποβληθεί. Η περιοχή που συγκεντρώνει μεγαλύτερες πιθανότητες είναι αυτή του πρώην Ιπποδρόμου, στο Δέλτα Φαλήρου.

Εκεί, σύμφωνα με τις σκέψεις των ειδικών, δίπλα στη νέα Εθνική Βιβλιοθήκη και στη Λυρική Σκηνή, θα μπορούσε να δημιουργηθεί ένα καινούργιο Κοινοβούλιο, έπειτα από διεθνή αρχιτεκτονικό διαγωνισμό. Τα τρία αυτά κτίρια, μαζί με το Νέο Μουσείο Ακροπόλεως, σύμφωνα με το σχέδιο, θα αποτελέσουν τα σύμβολα της σύγχρονης Αθήνας.

Εξίσου ισχυρή πάντως είναι και η πιθανότητα μετακόμισης στον Ελαιώνα, και ειδικότερα σε μία από τις εκτάσεις που βρίσκονται ανάμεσα στους δήμους Αιγάλεω, Ρέντη και Αθηναίων. Τα πλεονεκτήματα της δεύτερης λύσης είναι ότι από εκεί περνά το Μετρό και οι διαθέσιμοι χώροι είναι πολύ μεγαλύτεροι.

Εάν τελικά μεταφερθούν οι υπηρεσίες της Βουλής, το ιστορικό κτίριο της πλατείας Συντάγματος θα στεγάσει το Μουσείο της Ελληνικής Δημοκρατίας.

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=839763&lngDtrID=244


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Και αν βρεθεί κάποιος αποφασισμένος πρωθυπουργός να μεταφέρει όλες τις υπηρεσίες εκτός της χαβούζας του λεκανοπεδίου η κατάσταση θα βελτιωθεί ακόμη πιο πολύ.



stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Καλά, όχι και να τραβιόμαστε στη Θήβα για ένα πιστοποιητικούλι... :)
Πάντως η μόνη περίπτωση να σωθεί αυτό το @#%^* που λέγεται Αθήνα είναι να γίνουν ριζοσπαστικές αλλαγές, όπως η πλήρης και πραγματική πεζοδρόμηση του κέντρου.
« Last Edit: 13 Oct, 2007, 17:35:30 by stathis »


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Το θέμα δεν είναι απλώς να πάρουν τα γραφεία τους να τα πάνε στο Μαρούσι ή στην όποια Κωλοπετεινίτσα. Το θέμα είναι να αλλάξει η διαδικασία της διοίκησης, να εκσυγχρονιστεί, να αποκεντρωθεί και να μηχανογραφηθεί (μερικοί να κάθονται και στο σπίτι τους, να μη χρειάζεται να κουβαλούν και τα φασολάκια μαζί τους). Και ταυτόχρονα να δουν διαφορετικά τη λειτουργία του κέντρου της πόλης. Μεγάλη κουβέντα ανοίγουμε.



stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
(μερικοί να κάθονται και στο σπίτι τους, να μη χρειάζεται να κουβαλούν και τα φασολάκια μαζί τους)
Μου θύμισες μια γελοιογραφία που μου είχαν περιγράψει κάποτε. Είναι μερικοί δημόσιοι υπάλληλοι γύρω από ένα τραπέζι και ρίχνουν πασιέντζα. Ένας από αυτούς λέει:
"Το κέρατό μου, σήμερα που έχει κοπεί το ρεύμα θα τα κάνουμε όλα με το χέρι!"

Εσείς που βρίσκετε όλα τα τρίκουλα στα γιουτιούμπια και στα γκούγκλια, μήπως μπορείτε να βρείτε κι αυτό;


Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
Και, συγγνώμη δηλαδή, θα τρέχουμε στο Δέλτα Φαλήρου ή στον Ελαιώνα για την καθιερωμένη διαδήλωση;
Νομίζω ότι είναι ολοφάνερη η σκοπιμότητα της μετακίνησης για την ύπουλη Δεξιά!
(Εντάξει, ένα αστειάκι κάναμε.)

Σοβαρά πάντως, δεν μου αρέσει και πολύ η ιδέα ενός αμιγώς ψυχαγωγικού/εμπορικού --καταναλωτικού στην τελική-- "νεκρού" κέντρου, που το πρωί θα ανήκει στους τουρίστες και το βράδυ στους spare-timers. Θα ήθελα το κέντρο να παραμείνει το επίκεντρο και της πολιτικής/δημόσιας ζωής κι ας πήζει στην κίνηση. Τουλάχιστον θα ζωηρεύει από ανθρώπους που θα ζουν και θα εργάζονται εκεί και δεν θα το επισκέπτονται μόνο για να ικανοποιήσουν "στα όρθια" τις ανάγκες του ελεύθερου χρόνου τους. Για την κυκλοφοριακή συμφόρηση και την ουσιαστική διοικητική αποκέντρωση υπάρχουν κι άλλες λύσεις, πολλές από τις οποίες ανέφερε κι ο Νίκελ (βελτίωση ΜΜΜ, περαιτέρω υπογειοποίηση, αυξημενική ηλεκτρονική πρόσβαση στις δημόσιες υπηρεσίες κ.λπ.).
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3


katia2

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 107
    • Gender:Female
  • You' re getting a liittle cuckoo...
Ναι να φύγουν οι υπηρεσίες, αν και σε καμιά περίπτωση δεν θα ήθελα να αντικατασταθούν από εμπορικά κέντρα-μεγαθήρια! Γενικά γιατί να θεωρείται θετικό να γίνει το κέντρο μια αμιγώς εμπορική περιοχή;

Επίσης, ελπίζω όντως να υπάρχει πρόσβαση με το μετρό στις περιοχές που θα μεταφερθούν οι υπηρεσίες γιατί αλλιώς απλώς μεταφέρουμε το πρόβλημα σε άλλες περιοχές.. και μετρό να υπάρχει πρέπει να πεισθεί και ο Έλληνας να πάει με τις συγκοινωνίες και όχι με το αμάξι του, πράγμα που αν έκανε δεν θα υπήρχε το πρόβλημα εξ αρχής. Και τέλος να είναι κοντά οι άμεσα συνδεόμενες υπηρεσίες (πολύ αμφιβάλω) και να μην τρέχεις από τη μια περιοχή στην άλλη!

The less said the better


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male

stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Σοβαρά πάντως, δεν μου αρέσει και πολύ η ιδέα ενός αμιγώς ψυχαγωγικού/εμπορικού --καταναλωτικού στην τελική-- "νεκρού" κέντρου, που το πρωί θα ανήκει στους τουρίστες και το βράδυ στους spare-timers. Θα ήθελα το κέντρο να παραμείνει το επίκεντρο και της πολιτικής/δημόσιας ζωής κι ας πήζει στην κίνηση. Τουλάχιστον θα ζωηρεύει από ανθρώπους που θα ζουν και θα εργάζονται εκεί και δεν θα το επισκέπτονται μόνο για να ικανοποιήσουν "στα όρθια" τις ανάγκες του ελεύθερου χρόνου τους.
Δεν είχα φανταστεί ποτέ ως τώρα το κέντρο ως επίκεντρο της πολιτικής και δημόσιας ζωής, παρά μόνο ως καρδιά του γραφειοκρατικού μηχανισμού. Εκτός κι αν στην πολιτική και δημόσια ζωή εντάσσονται, για παράδειγμα, τα μπάχαλα και οι 35 πάνοπλοι αστυνομικοί σε κάθε γωνία.
Ομολογώ πάντως ότι αυτό το "αμιγώς εμπορική και ψυχαγωγική περιοχή" (άρα καταναλωτική, όπως πολύ σωστά λες) δεν μου κάθισε καλά. Δεν νομίζω πάντως ότι θα γίνει πραγματικότητα κάτι τέτοιο, παρά μόνο στο μυαλό των φαεινών εγκεφάλων που νομίζουν ότι χαράσσουν το μέλλον. Μην ξεχνάμε τα χιλιάδες επαγγελματικά γραφεία που στεγάζονται στο κέντρο. Οι δικηγόροι, οι γιατροί και οι αρχιτέκτονες δεν πρόκειται να ακολουθήσουν τη Βουλή.


Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
Στάθη, δεν βρήκα αυτό που ζητούσες, αλλά βρήκα πρόταση για καλύτερα ΜΜΜ.
Αυτό θα πει πρόταση για καλύτερα (κάνε μου λιγάκι) ΜΜΜ! :)
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3


salerosa

  • Newbie
  • *
    • Posts: 29
    • Gender:Female
Εγώ από την άλλη έχω αυτό που ζήτησε ο Στάθης αλλά δεν μπορώ να κάνω insert image...
Whenever God closes one door He always opens another, even though sometimes it's hell in the hallway...


Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Η σκέψη για την εγκατάλειψη του πάλαι ποτέ παλατιού του Όθωνα(;) και μεταφορά του Κοινοβουλίου αλλού έγινε στη βάση ότι το παρόν κτίριο
δεν μπορεί πλέον να καλύψει τις ανάγκες των μοντέρνων hi-tech βουλευτών (υπάρχουν άραγε αυτοί; τους έχει δει κανείς;) και ότι όσες παρεμβάσεις κι αν γίνουν στο παλαιό, δε θα μπορούν να ικανοποιηθούν οι σύγχρονες κοινοβουλευτικές ανάγκες...
Εν ολίγοις για την πολυτέλεια των κυρίων βουλευτών και τη δική τους εξυπηρέτηση θα γίνει όλο αυτό...

Δεν υπάρχει περίπτωση το παλαιό κτίριο να μετατραπεί σε εμπορικό κέντρο...δε γίναμε ακόμα Ρωσία...οσονούπω
« Last Edit: 13 Oct, 2007, 18:14:30 by Member f0rm3r|y kn0wn as w4tt4n4b3 »
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Εγώ από την άλλη έχω αυτό που ζήτησε ο Στάθης αλλά δεν μπορώ να κάνω insert image...
Την ανεβάζεις εδώ: http://imageshack.us/
και παίρνεις τον τελευταίο σύνδεσμο που σου δίνει και τον χώνεις σε μήνυμα ανάμεσα στους κωδικούς που σου δίνει το τρίτο εικονίδιο της τελευταίας γραμμής, δηλ. img και /img μέσα σε [ ].


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Ή την στέλνεις με μέηλ σε κάποιον, αν σε μπέρδεψαν οι οδηγίες του nickel.


salerosa

  • Newbie
  • *
    • Posts: 29
    • Gender:Female
Ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες προς ναυτιλομένους κι ελπίζω να τα κατάφερα...



Αν πάλι δεν τα κατάφερα, κάποιος να αναμένει mail...:)


Mod says: OK, with a few changes.

Ευχαριστώ πολύ γιατί ήταν σίγουρο πως θα έκανα κάτι λάθος :Ρ
« Last Edit: 13 Oct, 2007, 18:31:15 by salerosa »
Whenever God closes one door He always opens another, even though sometimes it's hell in the hallway...


 

Search Tools