Greeklish, άτονα και στάση συντονιστών

spiros · 71 · 17490

user3

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 663
Επίσης, κάνεις και λάινμπρεϊκσπασογραφίες... ):

Την εποχή μου, οι οθόνες ήταν μικρές....


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854561
    • Gender:Male
  • point d’amour
Quote
Την εποχή μου, οι οθόνες ήταν μικρές....

Αμ, τι να πει κι ο μπάρμπαweb πιδί μου ):
Σίγουρα την εποχή του οι οθόνες θα ήταν 4 χ 5 πίξελ.
« Last Edit: 20 Mar, 2007, 15:43:20 by spiros »



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Την εποχή μου, οι οθόνες ήταν μικρές...

Να καταλάβω, γιατί μπερδεύτηκα...
Είχα την εντύπωση ότι κοπανάς Enter επιδιώκοντας να κρατάς συμμαζεμένο το κείμενό σου με την αισθητική της στήλης της εφημερίδας, μια και τα εργαλεία του φόρουμ δεν επιτρέπουν να ορίσεις πλάτος της στήλης. Κάτι που ωστόσο δεν κάνεις με τα κείμενα των δικών σου σελίδων: εκεί δημιουργείς κανονικές παραγράφους και το πλάτος τους αυξομειώνεται ανάλογα με τις ρυθμίσεις του σελιδαναγνώστη του κάθε επισκέπτη.

Πώς είναι δυνατό όμως να σου δημιουργήθηκε η συνήθεια όταν οι σελίδες ήταν μικρές και το κείμενο «δίπλωνε» από μόνο του στους 65 ή 80 χαρακτήρες;


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854561
    • Gender:Male
  • point d’amour
Νίκο, δεν τίθεται θέμα κατανόησης, είναι απλά μια κακή συνήθεια, σαν το τσιγάρο... πάλι καλά που το Enter δεν βλάπτει σοβαρά την υγεία ):
« Last Edit: 20 Mar, 2007, 15:50:06 by spiros »



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Νίκο, δεν τίθεται θέμα κατανόησης, είναι απλά μια κακή συνήθεια, σαν το τσιγάρο... πάλι καλά που το Enter δεν βλάπτει σοβαρά την υγεία ):

Το τσιγάρο το έχω αναλύσει και κατανοήσει σαν (κακή) συνήθεια. Μένει να κατανοήσω και τα Enter του Σαραντάκου. Και μετά θα επανέλθω στα μυστήρια του αρχαίου κόσμου.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854561
    • Gender:Male
  • point d’amour
Αααα! Τα Enter του Σαραντάκου είναι από τα 7 μεγάλα μυστήρια του γνωστού φόρουμ! Τα άλλα 6; Σας αφήνω να τα βρείτε εσείς...


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Αααα! Τα Enter του Σαραντάκου είναι από τα 7 μεγάλα μυστήρια του γνωστού φόρουμ! Τα άλλα 6; Σας αφήνω να τα βρείτε εσείς...

Καλέ, αφήστε τον άνθρωπο στην ησυχία του. Μια κουβέντα σάς λέει, δέκα του αντιγυρίζετε. Σας φοβήθηκε το μάτι μου πια...
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854561
    • Gender:Male
  • point d’amour

wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Εσύ περίμενε μέχρι τα 10.000... Έχω ράμματα για τη γούνα σου.

Θα αρχίσω να σφάζω τα παλιά μου μέχρι να με φτάσεις. Για να έχω ιδία άποψη περί του θέματος προτού μου συμβεί. :ΡΡΡ
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


user3

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 663
Να καταλάβω, γιατί μπερδεύτηκα...
Είχα την εντύπωση ότι κοπανάς Enter επιδιώκοντας να κρατάς συμμαζεμένο το κείμενό σου με την αισθητική της στήλης της εφημερίδας, μια και τα εργαλεία του φόρουμ δεν επιτρέπουν να ορίσεις πλάτος της στήλης. Κάτι που ωστόσο δεν κάνεις με τα κείμενα των δικών σου σελίδων: εκεί δημιουργείς κανονικές παραγράφους και το πλάτος τους αυξομειώνεται ανάλογα με τις ρυθμίσεις του σελιδαναγνώστη του κάθε επισκέπτη.

Πώς είναι δυνατό όμως να σου δημιουργήθηκε η συνήθεια όταν οι σελίδες ήταν μικρές και το κείμενο «δίπλωνε» από μόνο του στους 65 ή 80 χαρακτήρες;

Κοπανάω Enter για να διατηρήσω το κείμενό μου στους 80 χαρακτήρες περίπου. Ιατρικές
και άλλες μελέτες έχουν αποδείξει ότι αυτό είναι το βέλτιστο για να μπορεί το μάτι να
πιάνει με τη μία όλη τη γραμμή. Όχι οι εφημερίδες, αλλά τα βιβλία έχουν
περίπου τόσο μάκρος γραμμής και δεν είναι τυχαίο, θαρρώ.

Το ίδιο θα έκανα και στις σελίδες μου, αλλά δεν με βολεύει λόγω χτμλ και εκτός αυτού,
επειδή είμαι φλύαρος, τα σεντόνια μου θα γίνονταν διπλά στο μάκρος και θα τρόμαζαν
τον κόσμο.

Η συνήθεια αυτή μού έχει κολλήσει από τα πρώτα μου διαδικτυακά βήματα, στη λίστα
για την οποία μίλησα πιο πάνω. Τότε πολλοί με είχαν παρακαλέσει να κόβω τις γραμμές μου
στους 65-80 χαρακτήρες διότι οι οθόνες τους ήταν μικρές. Όχι οι δικές μου, οι
δικές τους.

Επομένως, Σπύρο, δεν είναι κακή συνήθεια, είναι καλή, αφού βοηθάει τον αναγνώστη
να διαβάζει και να κατανοήσει με λιγότερο κόπο και χωρίς να κουράζει τα μάτια του.

ν.



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Επομένως, Σπύρο, δεν είναι κακή συνήθεια, είναι καλή, αφού βοηθάει τον αναγνώστη
να διαβάζει και να κατανοήσει με λιγότερο κόπο και χωρίς να κουράζει τα μάτια του.

Εγώ κατάλαβα, και μπορώ τώρα να προχωρήσω στην επίλυση των υπόλοιπων μυστηρίων χωρίς να αφήσω εκκρεμότητες εδώ.

Ωστόσο: Η καλή αυτή συνήθεια θα μπορούσε να δημιουργήσει πρόβλημα αν κάποιος ήθελε να αξιοποιήσει κείμενα των σελίδων αυτού του φόρουμ. Θα έπρεπε, σε κάθε περίπτωση που κάποιος ακολουθούσε τη δική σου πρακτική, να γίνεται ειδική μετατροπή για να βγουν σωστά οι παράγραφοι.

Αν κάποιος θέλει να βλέπει σωστές στήλες, μπορεί να παίξει με το πλάτος του σελιδαναγνώστη του.

Εναλλακτικά, θα μπορούσε ο καλός μας διαχειριστής να προσαρμόσει σε κάποιο μικρότερο πλάτος τις σελίδες μας. Αλλά η παραπάνω λύση είναι η πιο δημοκρατική.


 

Search Tools