blessure narcissique → ναρκισσιστικό πλήγμα, πλήγμα στον ναρκισσισμό, πλήγμα στον ναρκισσισμό του

Guest · 7 · 4578

guest78

  • Guest
Βρίσκω στο διαδίκτυο ναρκισσιστικό πλήγμα αλλά και ναρκισσιστικό τραύμα. Αν έχουμε καμιά ιατρική πηγή, θα ήταν καλό.

La blessure narcissique se produit quand un narcissique estime que son « vrai moi » a été révélé. Cela peut être le cas lorsque le narcissique connait une chute de réputation, comme lorsque ses comportements ou motivations cachés sont révélés, ou lorsque sa crédibilité est remise en question. La blessure narcissique est une cause de détresse et peut conduire à une dysrégulation des comportements, comme la rage narcissique.
Rage narcissique — Wikipédia.
« Last Edit: 12 Apr, 2024, 11:33:49 by spiros »


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Προσωπικά, έχω υπόψη μου μόνο τη "ναρκισσιστική νεύρωση" από την ψυχανάλυση. Μπορείς να δώσεις περισσότερα;
Γενικώς, πάντως, το τραύμα (σε αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά) είναι... trauma (στο συγκεκριμένο τομέα, πάντα). Καταχρηστικά, βέβαια, μπαίνει και σε άλλες περιπτώσεις.
« Last Edit: 05 Jul, 2006, 01:36:07 by zephyrous »



  • Guest
Λοιπόν...
Πρόκειται για φράση από διάλογο σε μία γαλλική ταινία, όπου μιλάνε για έναν άντρα που του έχει ραγίσει η καρδιά(!) από έρωτα.
Μία κοπέλα λέει ότι τελικά, όλα του τα δεινά δεν οφείλονται στον έρωτα, αλλά στο ότι θίχτηκε, πληγώθηκε ο εγωισμός του επειδή η σύντοφός του τον άφησε. Και δίνει αυτόν τον όρο για να ισχυροποιήσει το επιχείρημά της.



zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Τότε, καταχρηστικά εγώ θα επέλεγα το "τραύμα". Το "πλήγμα" εμφανίζεται στο διαδίκτυο όσο και το "τραύμα", δηλαδή, δεν έχει καθιερωθεί λογικά κανένας από τους δύο όρους. Πάντως, στο τετράγλωσσο λεξικό της ψυχανάλυσης δεν υπάρχει η λέξη "πλήγμα" πουθενά και φαντάζομαι ότι απλώς πρόκειται για... δημοσιογραφική μετάφραση που έχει κάνει την εμφάνισή της στο διαδίκτυο. :)




banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Δεν ξέρω κατά πόσο το κείμενό σου επιβάλλει κάποιον ιατρικό όρο, αλλά στην καθημερινή γλώσσα αυτό που λέμε είναι "πλήγμα στον ναρκισσισμό του".


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
Δεν ξέρω κατά πόσο το κείμενό σου επιβάλλει κάποιον ιατρικό όρο, αλλά στην καθημερινή γλώσσα αυτό που λέμε είναι "πλήγμα στον ναρκισσισμό του".
Κι εγώ δεν ξέρω σε τι αναφέρεται το κείμενο, αλλά μια διευκρίνιση.
Στην τρέχουσα γλώσσα όταν λέμε "ναρκισσισμός" αναφερόμαστε στην εξαιρετική προσοχή προς τον εαυτό, προς το σώμα. Όμως, υπάρχει σαφής (και αρκετά έντονη) διαφορά στην ψυχανάλυση.
Στην ψυχανάλυση ως "ναρκισσισμό" θεωρούμε την αγάπη ενός ατόμου για το ίδιο το πρόσωπό του, θεωρούμενη από τον Freud ως "πρωταρχική πηγή της σεξουαλικότητας" (με άλλα λόγια libido), που μπορεί να οδηγήσει στην αναζήτηση σε άλλους του δικού μας ειδώλου.
Tέλος, έχουμε μια περαιτέρω διάσταση στην γεροντολογία (α -για παράδειγμα Alzheimer's) και στην ψυχιατρική (β -παραδείγματα παρακάτω)(ανοσογνωσία/άγνοια νόσου -anosognosie, δηλ. ανικανότητα του ασθενούς να αναγνωρίσει και να αποδεχθεί την πραγματικότητα της νόσου του, ακόμα κι αν αυτή είναι καταφανής, κατάθλιψη (με έμφαση σε  dépression masquée >συγκαλυμμένη κατάθλιψη, όταν το άτομο δεν φαίνεται θλιμμένο και ούτε αναγνωρίζει την ψυχολογική του κατάσταση, αλλά παραπονείται για απροσδιόριστους ή χρόνιους ή ανίατους πόνους κ.λπ.):

α. La conscience des troubles dans la maladie d’Alzheimer constitue une blessure narcissique permanente.
http://www.sgoc.fr/07-L%E2%80%99ANOSOGNOSIE.ppt


β.
La dépression pourrait alors survenir quand les mécanismes de défenses sont dépassés :
- d’abord par sentiment de déchéance ou blessure narcissique ; le dément s’apercevant de l’écart entre ses performances et son idéal ;
- puis par dysharmonie relationnelle, la dépression étant favorisée quand l’échange avec l’entourage est source de blessures narcissiques répétées, notamment quand l’échec intellectuel est souligné de façon insistante...

http://www.medspe.com/site/templates/template.php?identifiant_article=2503




Αυτά.
:-)
« Last Edit: 06 Jul, 2006, 14:34:35 by elena petelos »


 

Search Tools