Δεξιός ή αριστερός;

spiros · 13 · 621

spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854567
    • Gender:Male
  • point d’amour
Κυκλοφόρησε μια συνέντευξη του 2017 όπου ο Τσιόδρας μιλά για την ανάγκη υγειονομικής περίθαλψης των αλλοδαπών.

Το αστείο είναι ότι στεναχωρήθηκαν οι «αριστεροί» γιατί δεν είναι τελικά τόσο «δεξιός» και εξοργίστηκαν οι «δεξιοί» γιατί ο… δικός τους άνθρωπος τους βγήκε πολύ… αριστερός.

Δεν μπορεί να μπει στο μυαλό τους ότι δεν χρειάζεται να είσαι τίποτε για να είσαι καλός.
https://www.in.gr/2020/04/03/apopsi/o-epityximenos-sotiris-tsiodras-kai-oi-anoitoi-pou-tha-ithelan-ekatomvi-nekron/


Και μερικά σχετικά για τον διαχωρισμό ανθρώπων σε αριστερούς και δεξιούς και πόσο εκτός τόπου και χρόνου είναι:

Σήμερα, επί των ημερών μας, το να είσαι στην Αριστερά ή στη Δεξιά δεν έχει καμιά απολύτως σημασία. Και η Αριστερά και η Δεξιά περιμένουν καινούργια στοιχεία αναθεωρητικά για να μπορέσουν να πάνε πιο πέρα. Ούτε η Αριστερά μπορεί να σταθεί με τη σημαία του παρελθόντος σήμερα, ούτε πάλι η Δεξιά με τον ακραιφνή και στενόμυαλο εθνικισμό τον μεταπολεμικό μπορεί να εξακολουθήσει να υπάρχει (…) Είμαι απογοητευμένος, ιδιαίτερα για το άμεσο μέλλον. Και μην ξεχνάμε ότι σε τελευταία ανάλυση οι μόνες στιγμές που σκεφτήκαμε σοβαρά σαν έθνος ήταν στις καταστροφές. Ας περάσουμε μια καταστροφή μπας και σωθούμε σοβαρά. Δυστυχώς έρχεται η πλήρης εξαφάνισή μας. Και θα γίνει. Είμαι βέβαιος.
— Μάνος Χατζιδάκις

Τι Δεξιά, τι Αριστερά, ο άνθρωπος είναι παντού θηρίο για τον άνθρωπο.
—  Στρατής Τσίρκας

Ο διαχωρισμός Αριστερά – Δεξιά είναι πλέον ένα κενό σηματολόγιο που μόνο σε καθυστερημένες χώρες, όπως η Ελλάδα, έχει κάποια ισχύ.
—  Μιχάλης Ρέππας
« Last Edit: 03 Apr, 2020, 13:07:47 by spiros »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Σωτήρης Τσιόδρας: Η ήρεμη δύναμη στη μάχη του κορονοϊού
https://www.efsyn.gr/stiles/apopseis/235751_sotiris-tsiodras-i-iremi-dynami-sti-mahi-toy-koronoioy
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Εξαιρετικό άρθρο, Βίκυ! Τα γράφει πολύ καλά και αντικειμενικά, χωρίς φανατισμό: μου άρεσε η κατακλείδα: "Από επιστημονικής και ανθρωπιστικής πλευράς, είμαστε σε καλά χέρια. Κατά τα λοιπά ο Ύψιστος ας βάλει και Εκείνος το χέρι του!"
In dubio pro reo


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854567
    • Gender:Male
  • point d’amour
Για τον ρόλο του Υψίστου, έχει γράψει κάτι εξαιρετικό ένας ύψιστος επιστήμονας:
When asked during a question session at the University at Buffalo if he believed in a higher power, Tyson responded: "Every account of a higher power that I've seen described, of all religions that I've seen, include many statements with regard to the benevolence of that power. When I look at the universe and all the ways the universe wants to kill us, I find it hard to reconcile that with statements of beneficence.
—Neil deGrasse Tyson

Μάλλον εμείς πρέπει να βάλουμε το χέρι μας για να γλυτώσουμε από τις παρεμβάσεις του Υψίστου (ο Θεός να μας φυλάει από τον... Θεό), καθώς και τις παρεμβάσεις του ίδιου μας του είδους, που τρώει ό,τι βρίσκει, ποτίζει τα πάντα και τους πάντες με αντιβιοτικά και πειραματίζεται με βιολογικά, χημικά και λοιπά όπλα.

Συχνά οι επικλήσεις σε ανώτερες δυνάμεις (ή ακόμη και το εν πολλοίς παρεξηγημένο «κάρμα» που δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση τετελεσμένο γεγονός αλλά απλά «πράξη») συνοδεύονται με απεμπόληση ευθυνών και μοιρολατρία, αντί να δίνεται έμφαση στους αιτιώδεις παράγοντες που οδήγησαν στην άλφα ή βήτα κατάσταση και τη δική μας συμμετοχή σε αυτό.

Βέβαια, πώς κατάφερε να εμφιλοχωρήσει ο Ύψιστος σε ένα θέμα για τη δεξιά και την αριστερά, είναι ένα... ύψιστο ερώτημα ή μήπως ερώτημα δεξιού ψάλτου;
« Last Edit: 03 Apr, 2020, 17:14:18 by spiros »



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Το είπε χτες και η Όλγα Τρέμη στο τέλος της συνομιλίας της με τον υπουργό Κουμουτσάκο με τη φράση «Με όλη την εκτίμηση που σας έχω, κάντε και κάνα σταυρό γιατί αλλιώς...» όσον αφορά τα ΚΥΤ των προσφύγων/μεταναστών στα νησιά και τις αντίστοιχες δομές στην ενδοχώρα.

Παναγιώτη, κι εγώ θεώρησα εξαιρετικό το άρθρο της Εφημερίδας των Συντακτών.

Σπύρο, όντως ο θεός να μας φυλάγει από τις παρεμβάσεις του υψίστου (όπως τις αντιλαμβάνονται οι πιστοί).
« Last Edit: 03 Apr, 2020, 17:15:41 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854567
    • Gender:Male
  • point d’amour
Μόνο που με τον σταυρό δεν θα λυθεί κανένα πρόβλημα με τα ΚΥΤ. Νομίζω επειδή εκεί οι άνθρωποι πιστεύουν σε αλλουνού παπά ευαγγέλιο, άρα, δεν τους πιάνει η αγκαλιά του παντοδύναμου, μοναδικού και πανελεήμονος Θεού :)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ειρωνικό ήταν, Σπύρο. Να κάνει κάνα σταυρό ο υπουργός να μην υπάρξουν κρούσματα στα ΚΥΤ, εννοούσε η δημοσιογράφος, αφού προηγουμένως του είχε πει ότι συνεχίζουν να καθυστερούν όσον αφορά τη μετακίνηση των «φιλοξενουμένων» στα ΚΥΤ.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Εμένα μου αρέσει να επικαλείται κάποιος και να επιζητεί τη βοήθεια του Θεού (τουλάχιστον σε όσες θρησκείες Τον αντιλαμβάνονται ως Αγαθό και Φιλεύσπλαχνο), αλλά αφού πρώτα έχει δεχτεί τα πορίσματα της Επιστήμης. Κατά τη γνώμη μου δεν θα πρέπει να κολλάει κανείς στα επιμέρους των θρησκειών, αλλά να εστιάζει σε τούτο: ότι πολλοί άνθρωποι (εικάζω οι περισσότεροι), για να μπορέσουν να αντιμετωπίσουν κάτι που τους υπερβαίνει, έχουν ανάγκη -ψυχολογικά- από δύο "δυνάμεις": της λογικής/επιστήμης, και της πίστης/θρησκείας. Όταν το ένα δεν εκτοπίζει/απειλή την ίδια την ύπαρξη του άλλου, η συνύπαρξή του μόνο θετικά μπορεί να φέρει.
In dubio pro reo


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Δυστυχώς, Παναγιώτη, στις περισσότερες θρησκείες η στρεβλά εννοούμενη πίστη νικά κατά κράτος την επιστήμη.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854567
    • Gender:Male
  • point d’amour
Δυστυχώς, η επιστήμη απαιτεί... κοχόνες και συνεχή αναθεώρηση και έρευνα και ετοιμότητα ανά πάσα στιγμή να αναθεωρήσει τα πάντα αν παρουσιαστούν διαφορετικά δεδομένα, ενώ η θρησκεία, ξεμπερδεύει μια και καλή με την «πίστη». Τελείως διαφορετική προσέγγιση. Γι' αυτό και πλέον είναι εκτός τόπου και χρόνου και μπορεί να σταθεί μόνο σε εποχές που οι κεραυνοί και οι λιμοί εκλαμβάνονται ως... οργή Θεού.


Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Αν εξαφανίζαμε τη θρησκεία θα ήταν όλα ο.κ. ως δια μαγείας, δηλαδή... Απ' όλα τα φρικιαστικά που υπάρχουν στον κόσμο πριν και μετά την επιδημία, η θρησκεία είναι το χειρότερο;!
In dubio pro reo


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Κατά τη γνώμη μου, η θρησκεία είναι ένα από τα χειρότερα ανεξάρτητα από τις πανδημίες.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Πάντως, αυτό ισχύει για κάποιες θρησκείες περισσότερο απ' ό,τι για άλλες.
« Last Edit: 06 Apr, 2020, 13:14:57 by Asdings »
In dubio pro reo


 

Search Tools