visual image → οπτική εικόνα

spiros · 8 · 3330

spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
Το ακούω και μου σηκώνεται η τρίχα. Δεν το βρίσκετε ελαφρώς ταυτολογικό, τουλάχιστον σε καθημερινή, μη επιστημονική χρήση; Τι άλλο θα μπορούσε να είναι η εικόνα εξόν από οπτική;

visual image
οπτική εικόνα



visual image
a mental image that is similar to a visual perception
a percept that arises from the eyes; an image in the visual system

Περισσότερα


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Η σηκωμένη σου τρίχα είναι οπτική εικόνα;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour

Οπτική εικόνα του αιλουροειδούς Felis catus με σηκωμένες τις τρίχες
« Last Edit: 02 Apr, 2008, 15:11:07 by spiros »


Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Απίστευτο γατί!!!

Αυτή η οπτική εικόνα κι εμένα μου φέρνει ανατριχίλα. Αλήθεια, Θα μπορούσαμε από απτική να την μετατρέψουμε σε κάτι άλλο ή να την αφήσουμε σκέτη; (Λέω εγώ τώρα μετά την πρώτη γουλιά καφέ...)
"Only Love can leave such a... Mark!"



Dr Moshe

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 301
    • Gender:Male
  • Shir HaShirim 8:6,7
Αγαπητοί φίλοι,

Κατανοώ την ισχυρή λογική που οδηγεί γλωσσικά ευαίσθητους ανθρώπους να κρίνουν ταυτολογική τη σύναψη οπτική εικόνα. Αν και σε μεταφράσεις κειμένων καθημερινού λόγου ο όρος εικόνα θα ήταν από μόνος του αρκετός, ορισμένα είδη επιστημονικής ανάλυσης απαιτούν βαθύτερη διάκριση.

Στη γλωσσολογία ο όρος οπτική εικόνα είναι απαραίτητος, διότι διακρίνει τα εισερχόμενα μέσω της οπτικής αντίληψης από την ακουστική εικόνα, η οποία αποτελεί τη φωνητική / ηχητική πλευρά τής λέξεως που έχει κατά νου ο ομιλητής. Σε μια από τις πλέον γνωστές διατυπώσεις τού Saussure, Le signe linguistique unit non une chose et un nom, mais un concept et une image acoustique «Το γλωσσικό σημείο δεν συνδέει ένα πράγμα και ένα όνομα, αλλά μια έννοια και μια ακουστική εικόνα».

Συνεπώς, ας μου επιτραπεί να θεωρώ αναγκαία τη διατήρηση τής σύναψης οπτική εικόνα, όταν χρειάζεται η παραπάνω διάκριση να γίνει κατανοητή.

Ευχαριστώ.
A Reina, mi tesoro

אשׁת־חיל מי ימצא ורחק מפנינים מכרה :Mishle משׁלי  31:10
A woman of valour who can find? For her price is far above rubies (JPS)


Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Κύριε Θεόδωρε, σας ευχαριστούμε ειλικρινά για την εξήγηση και για τις σπουδαίες πληροφορίες που μας δώσατε. Να είστε καλά και καλή σας ημέρα.
"Only Love can leave such a... Mark!"


DiVx

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 651
    • Gender:Male
Αγαπητοί φίλοι,

Κατανοώ την ισχυρή λογική που οδηγεί γλωσσικά ευαίσθητους ανθρώπους να κρίνουν ταυτολογική τη σύναψη οπτική εικόνα. Αν και σε μεταφράσεις κειμένων καθημερινού λόγου ο όρος εικόνα θα ήταν από μόνος του αρκετός, ορισμένα είδη επιστημονικής ανάλυσης απαιτούν βαθύτερη διάκριση.

Στη γλωσσολογία ο όρος οπτική εικόνα είναι απαραίτητος, διότι διακρίνει τα εισερχόμενα μέσω της οπτικής αντίληψης από την ακουστική εικόνα, η οποία αποτελεί τη φωνητική / ηχητική πλευρά τής λέξεως που έχει κατά νου ο ομιλητής. Σε μια από τις πλέον γνωστές διατυπώσεις τού Saussure, Le signe linguistique unit non une chose et un nom, mais un concept et une image acoustique «Το γλωσσικό σημείο δεν συνδέει ένα πράγμα και ένα όνομα, αλλά μια έννοια και μια ακουστική εικόνα».

Συνεπώς, ας μου επιτραπεί να θεωρώ αναγκαία τη διατήρηση τής σύναψης οπτική εικόνα, όταν χρειάζεται η παραπάνω διάκριση να γίνει κατανοητή.

Ευχαριστώ.


Συμφωνώ. Νομίζω πως η διάκριση είναι αναγκαία και στις αναφορές της ψυχολογίας στις εσωτερικές αναπαραστάσεις (οπτικές, ακουστικές, κιναισθητικές.)


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
Συμφωνώ, Θεόδωρε.

Γι' αυτό άλλωστε και είπα:

Δεν το βρίσκετε ελαφρώς ταυτολογικό, τουλάχιστον σε καθημερινή, μη επιστημονική χρήση; Τι άλλο θα μπορούσε να είναι η εικόνα εξόν από οπτική;
« Last Edit: 02 Apr, 2008, 15:09:09 by spiros »


 

Search Tools