Περί ομοιοπαθητικής: όσοι πονεμένοι προσέλθετε

Πρωτέαs

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1728
  • Χορέψετε, χορέψετε, παπούτσια μη λυπάστε!
Τι «καλώς»; Εγώ περιμένω να δω αν θα έρθει κάποιος από τους πελάτες της ομοιοπαθητικής που να ξέρει σωστά τη θεωρία της για να διορθώσει αυτά που έγραψε η Πρωτέας.??????????????????????????????????
(Αλλά δεν απαιτείται να ξέρεις πώς δουλεύει η μηχανή του αυτοκινήτου για να οδηγήσεις, οπότε εγώ δεν επιμένω να μου πείτε πώς λειτουργούν τα όποια γιατροσόφια. Αρκεί να λειτουργούν ή, τέλος πάντων, κάτι να λειτουργεί.)

Έτσι δουλεύει είτε σας αρέσει είτε όχι. Εγώ το δέχτηκα και δεν είχα και ιδέα τι ήταν ομοιοπαθητική. Εσάς που σας εξηγούμε και δεν το έχετε καν δοκιμάσει;;;;;;;;;;;;;
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

14.   Ναι, βεβαίως. Σων, φέρε τα λεφτά του Ανθόνιο.


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
Δεν άντεξα, διάβασα και σε 2-3 έγκριτα site του Internet (μη βγάλουμε off και την αγγλική wikipedia) για την ομοιοπαθητική, δεν αρκέστηκα στο βιντεάκι του Ράντι. Γιατί λοιπόν αδυνατώ να πειστώ ότι υπάρχει η παραμικρή επιστημονική τεκμηρίωση σ'αυτά που πρεσβεύει η ομοιοπαθητική; Και όχι μόνο για μένα, νομίζω οποιοσδήποτε επιστήμονας οποιουδήποτε κλάδου θα το θεωρούσε προσβολή στον εαυτό του να πιστέψει ότι ένα διάλυμα ενεργούς ουσίας 10200 μπορεί να έχει την παραμικρή δραστικότητα ως φάρμακο! Αν είναι δυνατόν!

Οπότε, καταλήγω στο απλούστατο συμπέρασμα: η ομοιοπαθητική ανήκει ως "επιστήμη" είτε στη Μεταφυσική (το "ταρακούνημα" ξυπνάει "αναμνήσεις" του φαρμάκου, και αυτό δημιουργεί τη δραστικότητα), είτε στο placebo effect (δεκτόν! το ξέρω πολύ καλά στην πράξη από προσωπική εμπειρία ότι το placebo μπορεί να είναι αποτελεσματικό σε ορισμένες περιπτώσεις), είτε στη Θεολογία (δλδ. όπως δεν μπορώ να εξηγήσω επιστημονικά ότι υπάρχει Θεός αλλά το δέχομαι, έτσι να δεχτώ ότι δουλεύει η ομοιοπαθητική). Ούτε είδα να γράφει εδώ μέσα κανένας από τους υποστηρικτές της ομοιοπαθητικής κάποια επιστημονική εξήγηση που να στέκει. Μέχρι λοιπόν να δω κάτι που να στέκει επιστημονικά, η ομοιοπαθητική ανήκει σε μια από τις τρεις κατηγορίες που ανέφερα παραπάνω. Και θα επανέλθω με ένα υποθετικό "σενάριο" που θα ήθελα να μου πει κάποιος από τους homeopathy advocates, πώς θα το αντιμετώπιζε, για να είμαστε και πρακτικοί (έχει σχέση με την ερώτηση που έκανα πιο πάνω για τη χειρουργική)



Philip

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 340
    • Gender:Male
  • μεγαλώνουν, μεγαλώνουν ...

Όσοι έχετε μια ώρα ελεύθερη μπορείτε να διαβάσετε το πολύ ενδιαφέρον άρθρο στη σημερινή Guardian
https://www.guardian.co.uk/science/2007/nov/16/sciencenews.g2
 
Quote
έγραψε η Πρωτέας.
Quote
??????????????????????????????????
(Αλλά δεν απαιτείται να ξέρεις πώς δουλεύει η μηχανή του αυτοκινήτου για να οδηγήσεις, οπότε εγώ δεν επιμένω να μου πείτε πώς λειτουργούν τα όποια γιατροσόφια. Αρκεί να λειτουργούν ή, τέλος πάντων, κάτι να λειτουργεί.)

Έτσι δουλεύει είτε σας αρέσει είτε όχι. Εγώ το δέχτηκα και δεν είχα και ιδέα τι ήταν ομοιοπαθητική. Εσάς που σας εξηγούμε και δεν το έχετε καν δοκιμάσει;;;;;;;;;;;;;

@Νίκο, ναι, αλλά αν δεν ξέρεις ότι δουλεύει με βενζίνη, θα πας 300 χλμ μια χαρά και μετά θα μετανοιώσεις ότι δεν έμαθες ένα βασικό και σπουδαίο.

@Πρωτέας, δεν συμφωνώ.  Αν έχεις ώρα, διάβασε το άρθρο στο Guardian.  Το ότι νοιώθει κανείς καλύτερα αφού πήρε μερικά χάπια δεν οφείλεται πάντα στα συστατικά των χαπιών.   
But how shall men meditate in that, which they cannot understand? How shall they understand that which is kept close in an unknown tongue?

THE TRANSLATORS TO THE READER
Preface to the King James Version 1611


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
@Πρωτέας: Θέλω να πω ότι αυτά που έγραψες δεν είναι αυτά που λέει η ομοιοπαθητική. Ούτε ο νόμος των ομοίων. Αναφέρομαι στο απόσπασμα:
Αν κάποια απ' αυτές τις ουσίες βρεθεί σε λανθάνουσα μορφή παίρνουμε το όμοιό της. Τότε λοιπόν πάει αυτό το "όμοιο" και επανενεργοποιεί αυτήν που υπολειτουργεί ή δεν λειτουργεί σωστά.
Αλλά σοβαρές πληροφορίες για τη θεωρία της ομοιοπαθητικής δεν θα βρεις σε πολλές ελληνικές σελίδες. Έριξα μια ματιά και έφριξα από τις αοριστίες.

@Philip: Το άρθρο είναι από τα καλύτερα που έχω διαβάσει ως προς τα στοιχεία που πραγματεύεται. Θα έπρεπε να μεταφραστεί.

Στην Ελλάδα κυκλοφορούν καμιά 15αριά βιβλία για την Ομοιοπαθητική (μεταφράσεις τα περισσότερα). Κανένα από πολέμιο.



lpap

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 365
    • Gender:Male
Όσοι έχετε μια ώρα ελεύθερη μπορείτε να διαβάσετε το πολύ ενδιαφέρον άρθρο στη σημερινή Guardian
https://www.guardian.co.uk/science/2007/nov/16/sciencenews.g2
 

Ευχαριστώ πολύ για την παραπομπή στο άρθρο. Είναι λίγο μεγάλο αλλά καλύπτει πολλά ουσιώδη θέματα με απλό, αξιόπιστο και συστηματικό τρόπο. Το άρθρο αυτό θέτει σε σωστή βάση πολλά ζητήματα και εξηγεί τα λάθη και τις επιπτώσεις τους στην επιστημονική μεθοδολογία. Δυστυχώς τέτοια άρθρα δεν δημοσιεύονται στον ελληνικό τύπο.

Και πάλι philip ευχαριστώ.
ΖΩΗ είναι να ζείς τη ζωή των άλλων.



lpap

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 365
    • Gender:Male
Το άρθρο του guardian δημιουργεί ορισμένα ερωτηματικά για την ομοιοπαθητική, παρακαλώ τους φίλους του forum που χρησιμοποιούν την ομοιπαθητική να μας απαντήσουν στο καλόπιστο ερώτημα "πώς ξέρουν οι ομοιοπαθητικοί ασθενείς πότε είναι ασθενείς και πότε είναι υγιείς ;" Στο ερώτημα αυτό που φαίνεται να έχει μιά προφανή απάντηση για όλους μας, η ομοιοπαθητική δυσκολεύεται να απαντήσει. Μάλιστα ο κ. Βυθούλκας που θεωρείται πρύτανης της ομοιοπαθητικής, για να μπορέσει να δώσει απάντηση μέσα στα ομοιπαθητικά πλαίσια, θεώρησε ότι πρέπει να ξαναορίσει τις έννοιες "υγεία" και "ασθένεια".

Περιμένω με καλή πίστη κάποια απάντηση από τα μέλη του forum που έχουν εμπειρία από ομοιοπαθητική.

(το ερώτημα κρύβει μιά 'παγίδα': για την κλασσική, μη ομοιπαθητική, ιατρική η ύπαρξη συμπτωμάτων συνδέεται με συγκεκριμένη ασθένεια και η εξάλειψη τους με ίαση από την ασθένεια. Αλλά, για την ομοιοπαθητική η λογική αυτή δεν ισχύει - η ομοιπαθητική είναι ταγμένη να θεραπεύει το σύνολο και όχι το επιμέρους. Αρα το ερώτημα της υγείας τίθεται για την υγεία του όλου ανθρώπου, πότε ο άνθρωπος είναι ολιστικά υγιής ? )
« Last Edit: 16 Nov, 2007, 13:54:53 by lpap »
ΖΩΗ είναι να ζείς τη ζωή των άλλων.


Πρωτέαs

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1728
  • Χορέψετε, χορέψετε, παπούτσια μη λυπάστε!
Quote
@Πρωτέας,  Το ότι νοιώθει κανείς καλύτερα αφού πήρε μερικά χάπια δεν οφείλεται πάντα στα συστατικά των χαπιών.   

Δηλαδή θεραπεύτηκα με το τίποτα; Ο θυρεοειδής μου έγινε καλά από μόνος του; Οκ! Είμαι ο Σωτήρας του Κόσμου.
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

14.   Ναι, βεβαίως. Σων, φέρε τα λεφτά του Ανθόνιο.


Philip

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 340
    • Gender:Male
  • μεγαλώνουν, μεγαλώνουν ...
Δηλαδή θεραπεύτηκα με το τίποτα; Ο θυρεοειδής μου έγινε καλά από μόνος του; Οκ! Είμαι ο Σωτήρας του Κόσμου.

Δεν είπα συγκεκριμένη περίπτωση, είπα "δεν οφείλεται πάντα". 

είσαι σίγουρη ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα;  Μήπως αυτο που λες εσυ ομοιοπαθητική είναι αυτό που λέω  εγώ herbalism?
But how shall men meditate in that, which they cannot understand? How shall they understand that which is kept close in an unknown tongue?

THE TRANSLATORS TO THE READER
Preface to the King James Version 1611


Πρωτέαs

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1728
  • Χορέψετε, χορέψετε, παπούτσια μη λυπάστε!
Κανονικότατη ομοιοπαθητική για 4 συνεχόμενα χρόνια, Φίλιπ. Είχα υπερθυρεοειδισμό. Τώρα δεν έχω.
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

14.   Ναι, βεβαίως. Σων, φέρε τα λεφτά του Ανθόνιο.


user4

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 609
  • think again!
Είχα υπερθυρεοειδισμό. Τώρα δεν έχω.

Μπα! Ιδέα σου θα είναι! :-))
(Το ένα ή το άλλο... ή και τα δύο!)



spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
Σταυρούλα, ελπίζω τουλάχιστον να παρακολουθείς το θυροειδή σου με εξετάσεις σε τακτά διαστήματα... η αδελφή μου είχε κάνει ένα χρόνο συμβατική θεραπεία με Τ4 πριν από 10 χρόνια, και επειδή δεν υποχωρούσε ο όζος προχώρησε σε χειρουργική αφαίρεση του ενός λωβού και θεραπεύθηκε (απο θυροειδή, τώρα έχει άλλα σοβαρότερα προβλήματα).

Διάβασα το άρθρο της Guardian, εξαιρετικό όντως. Ενδιαφέρων ο συνεχής παραλληλισμός με το placebo, και ο σχετικός προβληματισμός του συγγραφέα.

Πριν από 8 χρόνια χιερουργήθηκα για σπονδυλοδεσία και στην εγχείρηση κόλλησα νοσοκομειακό μικρόβιο, που εξελίχθηκε σε μηνιγγίτιδα. Τα πρώτα συμπτώματα ήταν ρίγη, υψηλός πυρετός και παραλήρημα (αυτά τα θυμάμαι, γιατί λίγο μετά άρχισα να χάνω επαφή με το περιβάλλον και μπαινόβγαινα σε κώμα).  Όταν οι λοιμωξιολόγοι κατέληξαν στην θεραπεία που θα έπρεπε να πάρω, προειδοποίησαν τους δικούς μου ότι "η δόση του αντιβιοτικού που θα της δώσουμε ή θα τη σκοτώσει, ή θα την κάνει καλά". Και όταν πλέον είχα χάσει κάθε επαφή με το περιβάλλον, με πήγαν για αξονική και είδαν υδροκεφαλία. Μου έκαναν δυο εγχειρήσεις για τοποθέτηση βαλβίδας παροχέτευσης εγκεφαλονωτιαίου υγρού, την οποία έχω ακόμα και τώρα.

Για άλλο μπήκα στο νοσοκομείο, από άλλο κινδύνεψε η ζωή μου, και όμως επέζησα και με πολύ καλή ποιότητα ζωής. Αυτός είναι ένας από τους λόγους που νιώθω μεγάλη υποχρέωση στην κλασική ιατρική από τη μια, και που πιστεύω στο Θεό από την άλλη (δεν το πάω αλλού... ήδη έχω αναφερθεί στη θρησκεία στο νήμα αυτό: θα ήταν γελοίο να έλεγα ότι σώθηκα μόνο από θαύμα, αφού και οι γιατροί έκαναν ότι καλύτερο μπορούσαν για μένα).

Μετά από αυτά που διάβασα, τρέμω πραγματικά στη σκέψη του τι θα συνέβαινε αν οι δικοί μου (γιατί εμένα δεν μου έπεφτε λόγος κάτω από τις δεδομένες συνθήκες) ήταν ταγμένοι υπέρ της ομοιοπαθητικής...

Σε επόμενο post η εμπειρία μου με placebo, από την ίδια περιπέτεια υγείας...


Πρωτέαs

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1728
  • Χορέψετε, χορέψετε, παπούτσια μη λυπάστε!

Μπα! Ιδέα σου θα είναι! :-))
(Το ένα ή το άλλο... ή και τα δύο!)


Παιδιά, εγώ σας είπα τη δική μου προσωπική εμπειρία. Αν με θεωρείτε και χαζή από πάνω, να μου το πείτε με άμεσο και όχι με έμμεσο τρόπο.
(Απορώ γιατί ασχολούμαι ακόμα με αυτό το νήμα!)
------------------------


Μίνα, ο θυρεοειδής μου είναι μια χαρά. Μια φορά το χρόνο κάνω, για το τυπικό της υπόθεσης, εξετάσεις αίματος. Πραγματικά είχε φτάσει σε απελπιστικό στάδιο ο θυρεοειδής μου, δεν έχω λόγο ούτε να υπερβάλω ούτε να παραμυθιάσω κανέναν. Αυτό έγινε, αυτό σας κατέθεσα.
« Last Edit: 16 Nov, 2007, 16:32:10 by wings »
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

14.   Ναι, βεβαίως. Σων, φέρε τα λεφτά του Ανθόνιο.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou

Μπα! Ιδέα σου θα είναι! :-))
(Το ένα ή το άλλο... ή και τα δύο!)



Ναι, η αλήθεια είναι ότι έχει φοβερές ιδέες η Σταυρούλα ώρες-ώρες. :-))))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female

Μίνα, ο θυρεοειδής μου είναι μια χαρά. Μια φορά το χρόνο κάνω, για το τυπικό της υπόθεσης, εξετάσεις αίματος. Πραγματικά είχε φτάσει σε απελπιστικό στάδιο ο θυρεοειδής μου, δεν έχω λόγο ούτε να υπερβάλλω ούτε να παραμυθιάσω κανέναν. Αυτό έγινε, αυτό σας κατέθεσα.

Χαίρομαι και εύχομαι να είναι πάντα έτσι:-)

Σημασία έχει ότι θεραπεύθηκες. Εγώ τώρα μπορώ να σκεφτώ - χωρίς καν να είμαι γιατρός - διάφορες άλλες εξηγήσεις για το λόγο της θεραπείας σου, θα επιστρέψω σε λίγο:-). Γιατί αν η ομοιοπαθητική είχε επιστημονική βάση, δεν θα έμεναν αδιάθετα τα $1.000.000 που προσφέρει ο Ράντι...


 

Search Tools