emotional caretaker → συναισθηματικός φροντιστής, άτομο που έχει αναλάβει να υπερπροστατεύει το συναισθηματικό σου κόσμο, άτομο που παρέχει συναισθηματική στήριξη, συναισθηματικό δεκανίκι

Guest · 4 · 1546

  • Guest
Μιλάμε για την εγγονή μίας ηλικιωμένης που δεν της λέει ότι απολύθηκε γιατί She is the emotional caretaker for the old lady. Για να μην κάνω καμία παρανόηση, πώς ακριβώς το καταλαβαίνετε αυτό;
« Last Edit: 16 Jan, 2022, 00:04:28 by spiros »


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854561
    • Gender:Male
  • point d’amour
Έχει αναλάβει τη συναισθηματική φροντίδα;

What is Emotional Caretaking or Codependency?
Emotional caretaking or codependency is when you act on the urge to soothe someone else's feelings instead of soothing your own own.
Emotional Caretaker - How to Stop Being One | Dawn Wiggins Therapy

Έτσι, γίνονται οι «συναισθηματικοί φροντιστές» των άλλων, αποκρύπτοντας τα αρνητικά συναισθήματα τους και προσπαθώντας να εμφανίζονται φυσιολογικές, ώστε να διατηρήσουν τις στενές σχέσεις τους και να προστατεύσουν τους οικείους τους.
https://ikee.lib.auth.gr/record/293860/files/GRI-2017-20136.pdf
« Last Edit: 16 Jan, 2022, 00:04:14 by spiros »




Calliope

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 145
    • Gender:Female
Όπως το καταλαβαίνω εγώ, emotional caretaker είναι αυτός που έχει αναλάβει (συνήθως από μόνος του) να (υπερ)προστατεύει το συναισθηματικό σου κόσμο από οτιδήποτε θα μπορούσε να σε πληγώσει. Αμφιβάλλω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε έκφραση στα ελληνικά ("συναισθηματικό δεκανίκι" δεν μου πάει, μου βγάζει αρνητική χροιά...)

Εγώ θα πρότεινα κάτι σαν "υπερπροστατευτική όπως πάντα, της κρύβει ότι απολύθηκε για να μην την αναστατώσει". Δεν είναι ακριβώς, αλλά...
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...



 

Search Tools