template-matching model → μοντέλο αντιστοίχισης προτύπου, μοντέλο εξομοίωσης προτύπου

sinis_smooth

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2994
    • Gender:Male
Το βρήκα κάπου στο Google ως πρότυπο ταιριάσματος ιχνών, αλλά δεν μου γεμίζει το μάτι και το αυτί...
« Last Edit: 31 Jan, 2010, 12:30:42 by Thomas »


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Ίσως να μας γέμιζε το δικό μας αν είχαμε και το κείμενο όπου βρήκες τις λέξεις αυτές :)



Thomas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2914
    • Gender:Male
  • Άκουγε πάντα τους άλλους. Όλο και κάτι θα μάθεις
Template και model έχουν παραπλήσιες έννοιες (πρότυπο, υπόδειγμα). Φαίνεται ότι πρόκειται για σύγκριση/ταίριασμα (matching) κάποιου μοντέλου με το εκμαγείο του. Περισσότερο συγκείμενο θα βοηθούσε.


Agent Cadmus

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2859
    • Gender:Male
  • "Put your sins in a box" whispered the voice.
Σωστά μιλάς για ταίριασμα προτύπου/ προτύπων γιατί γι'αυτό πρόκειται. Αλλά αν δεν σου αρέσει το ταίριασμα, μπορείς να το βάλεις και ως μοντέλο αντιστοίχησης προτύπου, που και εμένα μου αρέσει περισσότερο.



sinis_smooth

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2994
    • Gender:Male
Ίσως να μας γέμιζε το δικό μας αν είχαμε και το κείμενο όπου βρήκες τις λέξεις αυτές :)

Καλημέρα και πάλι! Πρόκειται για περίληψη κεφαλαίων ενός βιβλίου γνωστικής ψυχολογίας (δεν έχω να μεταφράσω αυτό καθαυτό το κεφάλαιο, αλλά σίγουρα δυσκολεύει τη δουλειά αυτό). Το εν λόγω κεφάλαιο ασχολείται με αντίληψη (perception) και το συγκείμενο είναι απλά

"The template-matching model cannot explain letter recognition"


 

Search Tools