Διδασκαλία της τουρκικής γλώσσας

zephyrous · 138 · 26106

wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Κι η δικιά μου ψυχή «ευφράνθηκε», Γιάννη μου. Και έχω να μας θυμίσω και κάτι ακόμη.

Όταν προ καιρού έκανα την ταπεινή ερώτηση αν τα τοπωνύμια της Μικράς Ασίας πρέπει να τα λέμε ελληνικά ή τουρκικά, ελάχιστοι πήραν θέση καθότι δεν ήθελαν να είναι politically incorrect (θλιβερή τη βρίσκω αυτή τη φρασούλα αλλά, λέμε τώρα). Απλώς, σαν ζαβά, χτίζαμε κάτι δύστυχα γλωσσάρια με τα τοπωνύμια, χωρίς ποτέ να καταλήξουμε τι θα χρησιμοποιούμε στις μεταφράσεις μας και καθημερινά.

Και σήμερα, θεωρούμε politically correct να καταφερόμαστε με μένος κατά της διδασκαλίας της τουρκικής γλώσσας ως δεύτερης γλώσσας στα σχολεία μας όπου φοιτούν παιδιά τουρκικής καταγωγής. Αλλά την ίδια στιγμή θέλουμε να είναι ανοιχτά τα ελληνικά σχολειά στην Τουρκία και άλλες χώρες και να διδάσκονται τα ελληνικά ως πρώτη γλώσσα στα δικά μας παιδάκια απανταχού της υφηλίου.

Ωραία δικαιοσύνη με πολλαπλά μέτρα και σταθμά... και να σκεφτείς ότι το σύνταγμά μας είναι ένα από τα πρώτα που συμπεριέλαβαν την ανεξιθρησκία και άλλες τόσο σημαντικές ιδέες. Δεν μένω άφωνη, όπως ούτε εσύ, Γιάννη, αλλά δεν είναι κι η καλύτερή μου στιγμή αυτά που ακούω.

Εγώ ξέρω ότι το παρελθόν διαμορφώνει εθνική συνείδηση αλλά λαός που μένει κολλημένος στο παρελθόν του (άλλοτε ένδοξο κι άλλοτε χαλεπό) δεν πάει ποτέ μπροστά.
« Last Edit: 22 Aug, 2006, 00:51:26 by nickel »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Τα εισαγωγικά που έβαλα στο "Τούρκοι πολίτες του ελληνικού κράτους" δεν ήταν επειδή με ενοχλεί η διατύπωση. Καθόλου, μα καθόλου.

Η ιστορία, ελπίζω, να επιδέχεται πάντοτε πολλαπλές αναγνώσεις: δηλαδή πολλαπλούς υποκειμενικούς αναγνώστες. Ή μήπως θέλετε να πιστέψω στον "αντικειμενικό αναγνώστη";

Εχθρούς έχουμε. Είναι οι "στρατολάγνοι, οι εθνικιστές και οι φιλόδοξοι πολιτικάντηδες κι από τις δύο πλευρές".

Και μην μπερδεύουμε, Γιάννη, την πλύση εγκεφάλου από τους ιστορικούς και τους θρησκευτικούς του σχολείου με τα προσωπικά βιώματα και τις συναισθηματικές φορτίσεις. Επιτρέψτε σε κάποιους να είναι πολύ μα πολύ υποκειμενικοί (αρκεί να μην παίρνουν τις αποφάσεις).



dinomachi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 628
    • Gender:Female
  • The word is not enough...
Κάτι τέτοιες στιγμές είναι που σκέφτεσαι πώς θα ένιωθε ένας σώφρων Τούρκος (μάλιστα, κυρίες μου, υπάρχουν πολλοί τέτοιοι) αν μπορούσε να καταλάβει τι εκστομίζεται με τόση... περηφάνεια (sic) εδώ μέσα.

Πώς θα μπορούσε ένας σύγχρονος σώφρων Τούρκος να καταλάβει την ελληνική γλώσσα, τη στιγμή που με τόσο μένος (αληθινό, Βίκη, σε πραγματικό χρόνο και επί αιώνες) προσπαθούσαν να διαλύσουν τον πολιτισμό μας; Τόσα χρόνια, και έμειναν στο "γκιαούρ"... Τίποτα δεν πήραν απ'τη δική μας κουλτούρα, δυστυχώς ή ευτυχώς.

Εγώ ξέρω ότι το παρελθόν διαμορφώνει εθνική συνείδηση αλλά λαός που μένει κολλημένος στο παρελθόν του (άλλοτε ένδοξο κι άλλοτε χαλεπό) δεν πάει ποτέ μπροστά.

Εξαρτάται πού οδηγεί αυτός ο δρόμος που κατευθύνεται "μπροστά"...


dinomachi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 628
    • Gender:Female
  • The word is not enough...
Επιτρέψτε σε κάποιους να είναι πολύ μα πολύ υποκειμενικοί (αρκεί να μην παίρνουν τις αποφάσεις).

Σωστά! Τα κέντρα των αποφάσεων έχουν πάντα οικονομικά συμφέροντα...



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Δεινομάχη, μιλάς για το τι έκαναν οι Τούρκοι από παλιά αλλά ζούμε στο 2006. Τι έχεις να προτείνεις; Γενοκτονία των τουρκικής καταγωγής Ελλήνων πολιτών για να ρεφάρουμε;

Και γιατί και καλά να μάθουν από εμάς τα πάντα ετούτοι οι «βάρβαροι»; Δηλαδή εμείς τι ήμασταν και είμαστε; «Ο περιούσιος» λαός της οικουμένης;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Quote
Και μην μπερδεύουμε, Γιάννη, την πλύση εγκεφάλου από τους ιστορικούς και τους θρησκευτικούς του σχολείου με τα προσωπικά βιώματα και τις συναισθηματικές φορτίσεις. Επιτρέψτε σε κάποιους να είναι πολύ μα πολύ υποκειμενικοί (αρκεί να μην παίρνουν τις αποφάσεις).

Δεν τους μπερδεύουμε, Νίκο. Απλώς τους βάζουμε σε μια σειρά (με την κυριολεκτική έννοια), για να μην επεκταθούμε και ξεσπάσει δεύτερος εμφύλιος. Φυσικά και δέχομαι την υποκειμενικότητα. Δεν μπορείς να είσαι εξ ορισμού αντικειμενικός. Εννοείται αυτό. Απλώς λέω ότι αυτή η πλύση εγκεφάλου έχει φέρει τα επιθυμητά αποτελέσματα. Αυτό με ενοχλεί. Κρίμα δις...


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
...τη στιγμή που με τόσο μένος (αληθινό, Βίκη, σε πραγματικό χρόνο και επί αιώνες) προσπαθούσαν να διαλύσουν τον πολιτισμό μας...

Σιγά! Γιατί θα σηκωθεί ο Θεοδόσιος από τον τάφο του και θα πει "Μα τι λέτε, κυρία μου;".


dinomachi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 628
    • Gender:Female
  • The word is not enough...
Δεινομάχη, μιλάς για το τι έκαναν οι Τούρκοι από παλιά αλλά ζούμε στο 2006. Τι έχεις να προτείνεις; Γενοκτονία των τουρκικής καταγωγής Ελλήνων πολιτών για να ρεφάρουμε;

Και γιατί και καλά να μάθουν από εμάς τα πάντα ετούτοι οι «βάρβαροι»; Δηλαδή εμείς τι ήμασταν και είμαστε; «Ο περιούσιος» λαός της οικουμένης;

Βίκη, τι λες/γράφεις; Τι σχέση έχει αυτό που έγραψες με την κουβέντα;

Σαφέστατα ζούμε στο 2006. Δεν έχω τίποτα να προτείνω σε κανέναν, κι ούτε θα το έκανα έστω κι αν μου το ζητούσε κάποιος. Την προσωπική μου άποψη εξέφρασα και μόνο, και δήλωσα τις προθέσεις μου όσον αφορά στο παιδί μου... στην περίπτωση που το μέτρο αυτό επεκταθεί και στα υπόλοιπα σχολεία της επικράτειας.

Το τελευταίο σου σχόλιο... το αφήνω ασχολίαστο.

.-


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Μίλησες για καταστροφή του δικού μας πολιτισμού από το τουρκικό μένος και σκέφτηκα ότι ίσως φτάνουμε το 2006 να ζητάμε αντίποινα.

Για να επιστρέψουμε στα τρέχοντα, όμως, παύσατε πυρ... εδώ και 7 ώρες καίγεται το μισό πρώτο πόδι της Χαλκιδικής και η φωτιά, που ίσως είναι η σοβαρότερη εδώ και πολλά χρόνια, είναι ανεξέλεγκτη παρά τις μεγάλες δυνάμεις της πυροσβεστικής που κατέβηκαν από όλη την κεντρική Μακεδονία και τη Θεσσαλονίκη.

Επομένως, ας μην ανάβουμε κι άλλες φωτιές.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Μμμμ... Θυμήθηκα που κάποτε τις φωτιές λέγαμε ότι τις έβαζαν (μεταξύ άλλων και) Τούρκοι πράκτορες. Σήμερα νομίζω ότι έχουμε πειστεί ότι τις βάζουν άνθρωποι με αίμα 100% ελληνικό (προς έρευνα αυτό).


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Πάντως αυτή την έβαλε μάλλον το μπουρίνι που σου έλεγα το απόγεμα. Λες να μην ήταν ελληνικό μπουρίνι;:-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Λες να μην ήταν ελληνικό μπουρίνι;:-)

Με τα μπουρίνια, δεν έχω πρόβλημα. Το "μπουρ-μπουρ-ίνι" θα με καταστρέψει.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ούτε με τα μπουρίνια έχεις πρόβλημα ούτε με τα μπαρμπούνια, φαντάζομαι.:-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


progvamp

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1570
    • Gender:Female
Τι ήθελα να πω; Το ξέχασα... Αποπροσανατολίζετε τον κόσμο με τα εκτός θέματος!

Για τη φωτιά μου τό'παν σήμερα και ελπίζω να τεθεί υπό έλεγχο σύντομα και να μην οικοπεδοφαγωθεί ό,τι κάηκε!! Για κάποιο λόγο όταν ακούω για μεγάλες φωτιές σε δασικές εκτάσεις ο νους μου πάει σε επιτήδειους που έχουν να επωφεληθούν από την κατάσταση. Και στην Κορινθία είχε ξεσπάσει φωτιά, αλλά τα είπαμε αυτά νομίζω σε άλλο νήμα.

Α, το θυμήθηκα τώρα! Αυτό που ήθελα να πω επί του θέματος, ντε!

Ήθελα να ρωτήσω, πού τους είδατε τους Τούρκους που σπουδάζουν στα ελληνικά σχολεία; Σε μια μεγάλη πόλη, ας πούμε, για παράδειγμα, στην Αθήνα. Γιατί τι γίνεται βορειότερα, δεν ξέρω.

Το παράδειγμα με τα Αγγλικά και τα Γαλλικά που διδάσκονται εδώ και χρόνια υποχρεωτικά στα σχολεία είναι άστοχο, γιατί πάντα νόμιζα ότι τα μαθαίναμε επειδή όταν θα πηγαίναμε να βρούμε δουλειά θα μας τα ζητάγανε οι εργοδότες μας και γενικά θα μας ήταν απαραίτητα στη ζωή μας. Τα Τουρκικά ποιος εργοδότης θα μας τα ζητήσει; Εκτός κι αν θέλουμε να γίνουμε μεταφραστές, οπότε ό,τι μάθεις, καλό είναι!! Μήπως να βάλουν και το μάθημα της Μετάφρασης υποχρεωτικά στα σχολεία; Για ν' αποκτήσουν τα παιδιά μας "μεταφραστική συνείδηση" και να γλυτώσουμε κι από κακούς μεταφραστές, που κράζετε όλοι σας συνεχώς! Ίσως κι εγώ μαζί καμιά φορά. :>

Εγώ νομίζω ότι τελευταία ακούγεται πολύ η Τουρκική σε διάφορα περίεργα και δήθεν (κατά την ταπεινή μου άποψη) σίριαλ στην τιβί και τείνει (αν δεν έχει ήδη γίνει) να γίνει της μόδας! Μήπως κάποιος στο υπουργείο Παιδείας βλέπει πολλά σίριαλ;;; Τι στο καλό συμβαίνει;

Απ' την άλλη, θα ήθελα πολύ, αν ήμουν τώρα μαθήτρια Γυμνασίου - Λυκείου π.χ., να μάθαινα στο σχολείο μου το τρίπτυχο Αλβανικά-Ρουμανικά-Βουλγαρικά, για να ξέρω πότε με βρίζουν οι συμμαθητές μου και πώς να τους το ανταποδώσω! :P

Θα μου χρησίμευαν και αργότερα όταν θα μεγάλωνα και θα έπαιρνα συχνά τον ηλεκτρικό, όπου Ελληνικά δεν ακούμε και τόσο συχνά να μιλιόνται!


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Επιτρέψτε σε κάποιους να είναι πολύ μα πολύ υποκειμενικοί (αρκεί να μην παίρνουν τις αποφάσεις).

Έτσι έγραψα. Δεν γνωρίζω τα προσωπικά βιώματα των άλλων. Δεν απαιτώ πάντως από τον μέσο Εβραίο να μου δώσει μια αντικειμενική ιστορία της χιτλερικής Γερμανίας, ούτε από κάποιον Έλληνα πατέρα που του σκότωσαν τον αδελφό στον εμφύλιο να αφηγηθεί με ψυχραιμία όσα έγιναν εκείνο τον καιρό. Όπως στα δικαστήρια αποσύρονται ή απομακρύνονται οι δικαστές που έχουν προσωπική σχέση με μια υπόθεση, έτσι δεν θα ήθελα να κρίνεται η εξωτερική πολιτική της χώρας όπου ζω από κάποιον που έχει προηγούμενα με τον γείτονα. Αυτό εννοούσα όταν έλεγα «αρκεί να μην παίρνουν τις αποφάσεις». (Δεν θεωρώ ότι αυτοί που παίρνουν τις αποφάσεις είναι «άγιοι» κατά τα άλλα.)

Ωστόσο, όλοι μας παίρνουμε αποφάσεις. Καθημερινά. Που επηρεάζουν το άμεσο περιβάλλον μας. Ας μην τρέξετε να γράψετε τα παιδιά σας στα μαθήματα τουρκικής. Αλλά ελπίζω ταυτόχρονα να μην τα δηλητηριάζετε τα παιδιά απέναντι σε κανένα λαό. Εγώ θα ήμουν περήφανος αν το παιδί μου έγραφε κάπου αυτή την κουβέντα, κι ας τη θεωρείτε (κάποιοι) ρομαντική:

Quote
Καλό είναι να μαθαίνουμε τη γλώσσα του γείτονά μας κι εχθρούς δεν έχουμε. Έχουμε μόνο στρατολάγνους, εθνικιστές και φιλόδοξους πολιτικάντηδες κι από τις δύο πλευρές.


Αλλά ενδιαφέρον έχει και η κυνική-ρεαλιστική άποψη, η διατυπωμένη με χιούμορ:
Quote
Τα Τουρκικά ποιος εργοδότης θα μας τα ζητήσει;
Θα ήθελα πολύ … να μάθαινα στο σχολείο μου το τρίπτυχο Αλβανικά-Ρουμανικά-Βουλγαρικά, για να ξέρω πότε με βρίζουν οι συμμαθητές μου.

Εγώ θα τα αξιοποιήσω αυτά τα επιχειρήματα. Στα δικά μου τα χρόνια (πριν αρκετό καιρό, αλλά εντέλει όχι και τόσο πολύ πριν) στα σχολεία διδασκόταν μόνο η γαλλική. Λίγο αργότερα παραγκωνίστηκε από την αγγλική. Τώρα, ανάλογα με το πού ζεις (ή με ποιο μέσο κυκλοφορείς), μπορείς να ακούς τουρκικά (στα νησιά), αλβανικά ή φιλιππινέζικα (στα λεωφορεία των ΒΠ), κινεζικά (στα μαγαζιά κοντά στην Ομόνοια), ρουμανικά ίσως σε κάποιο σχολειό. Τι μου λένε όλα αυτά; Ότι γινόμαστε πολυπολιτισμικοί. Που σημαίνει ότι ή θα μάθουμε να ζούμε με την πολυπολιτισμικότητα και να την αξιοποιούμε — ή να τη λοιδορούμε, να αντιδρούμε και να μιζεριαζόμαστε.

Δεν λέω λοιπόν να μάθουμε όλοι τουρκικά ή κινεζικά ή ρουμάνικα. Ωστόσο, εκεί που όλοι μαθαίνουν αγγλικά και αποδίπλα και καμιά δεύτερη γλώσσα της Δύσης, ναι, έχει συγκριτικό πλεονέκτημα το παιδί που ξέρει μια γλώσσα της Ανατολής. Είτε με τις γλώσσες ασχοληθεί είτε με τις επιχειρήσεις. Εκτός από το να βρίζει σε μια ξένη γλώσσα, υπάρχουν και χίλια-δυο άλλα χρήσιμα πράγματα να κάνει.


 

Search Tools