going in-off → πόντος με σπόντα σε μπίλια, χτύπημα και μέσα, καραμπόλα;

psifio · 55 · 15969

banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Πάντως, μια και δεν υπάρχει σχετικό ISO που να διαφοροποιεί σαφώς την μπάλα από την μπίλια, και αφού υπάρχουν αρκετοί που τις λένε μπίλιες και το παιχνίδι λέγεται μπιλιάρδο, σκέφτομαι να συνεχίσω να τις λέω μπίλιες.


psifio

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 657
Χιχι! Εμείς λέμε τις μπάλες του μπιλιάρδου μπίλιες γιατί το παιχνίδι λέγεται μπιλιάδρο, κι οι ξένοι το ονομάσανε μπιλιάρδο λόγω της στέκας!



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Περίπου.

Εμείς το λέμε μπιλιάρδο επειδή το βρήκαμε billiards και τις σφαίρες τους τις λέμε μπίλιες και μπάλες κατά το δοκούν.

Αλλά και το billiards και η biglia (απ' όπου η μπίλια) βγήκαν από το γαλλικό bille, που ήταν ο κορμός του δέντρου και το στρογγυλό κούτσουρο και εντέλει η στέκα.




wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Όπως επίσης θα κατάλαβες ότι ο θείος όπως θέλει τα συνταιριάζει όλα (κατά το δικό του δοκούν) κι ότι δεν πρέπει να τρώμε τους ελέφαντες με τα κουκούτσια για μη βαρυστομαχιάζουμε... :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Όπως επίσης θα κατάλαβες, η wings δεν είναι μόνο βικυπαίδεια αλλά και βικυπαιδιά!


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Χα, χα, χα (καγχασμός)... επιτέλους εμπέδωσες ότι γράφω το όνομά μου με -υ. Κάλλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε, θείο. :ΡΡΡ
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Περισσότερα για ορολογία μπιλιάρδου και ειδικώς snooker, εξαιρετικό παιχνίδι - σχεδόν τρομαχτικό - για μένα ο ορισμός της προσπάθειας δημιουργίας τάξης μέσα από το χάος. Ας ξεκινήσουμε με διάφορα χτυπήματα ή στεκιές. Top-spin. Πώς αποδίδεται; Πάνω φάλτσο, μπροστινό φάλτσο ή μήπως κάπως αλλιώς;
Screw-back Δεν έχω ιδέα
Swerve Ομοίως
Stun
Stun run through
Κι μια ερώτηση διαφορετικής φύσης.
Cue whip Αυτό έχει να κάνει με το "κυμάτισμα" της στέκας μετά το χτύπημα. Κάθε στέκα έχει και το δικό της. Είναι πολλά ακόμη, αλλά για αρχή φτάνουν.
Mπιλιαρδολάγνοι, you are kindly requested to answer.
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Mπιλιαρδολάγνοι, you are kindly requested to answer.

Γλωσσολάγνοι είμαστε, Κώστα, και μας πατάς στον κάλο που πονάει.


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
Περισσότερα για ορολογία μπιλιάρδου και ειδικώς snooker, εξαιρετικό παιχνίδι - σχεδόν τρομαχτικό - για μένα ο ορισμός της προσπάθειας δημιουργίας τάξης μέσα από το χάος. Ας ξεκινήσουμε με διάφορα χτυπήματα ή στεκιές. Top-spin. Πώς αποδίδεται; Πάνω φάλτσο, μπροστινό φάλτσο ή μήπως κάπως αλλιώς;
Screw-back Δεν έχω ιδέα
Swerve Ομοίως
Stun
Stun run through
Κι μια ερώτηση διαφορετικής φύσης.
Cue whip Αυτό έχει να κάνει με το "κυμάτισμα" της στέκας μετά το χτύπημα. Κάθε στέκα έχει και το δικό της. Είναι πολλά ακόμη, αλλά για αρχή φτάνουν.


Mπιλιαρδολάγνοι, you are kindly requested to answer.

Δεν παίζω, δεν παρακολουθώ, δεν έχω ιδέα, δεν έχω ουδεμία επαφή....αλλά:

χαμηλόφαλτση (screw-back), καμπυλογραμμή (swerve), τώρα έχουμε ψηλό φάλτσο (stun/s. run through), αλλά δεν έχω ιδέα πώς το λέμε... και το cue whip είναι πολύ ωραίο να το βλέπει κανείς αλλά δύσκολα τα πράγματα....


ττ
« Last Edit: 01 Feb, 2006, 20:38:14 by epetelos »


σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Quote
Δεν παίζω, δεν παρακολουθώ, δεν έχω ιδέα, δεν έχω ουδεμία επαφή

Το αρνείσαι μετά βδελυγμίας και δυσκολεύομαι να σε πιστέψω.

Το καμπυλογραμμή μου αρέσει, εξάλλου αυτό ακριβώς κάνει η μπάλα -διαγράφει μια καμπύλη. Το χαμηλόφαλτση με τίποτα. Το screw-back περιγράφει την περιστροφική κίνηση της μπάλας - δεν λέω μπίλια, μου θυμίζει ρουλέτα - προς τα πίσω. Δεν είμαι σίγουρος αν προκύπτει από χαμηλά φάλτσα, αλλά δεν φτάνει μόνο αυτό. Γενικώς τα απλά φάλτσα είναι spin και τα πλαϊνά sides.
Νίκο, δεν ήθελα να πατήσω κανέναν κάλο. Εξάλλου, είναι προφανές ότι υπάρχει language gap. Οι Έλληνες τώρα τελευταία άρχισαν να παίζουν αποικιοκρατικά παιχνίδια -στο Snooker αναφέρομαι.
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Μπράβο, βρε Κώστα. Καλά λες ότι η μπίλια θυμίζει ρουλέτα, άντε και στιλό με μπίλια. Λύσσαξε πια ο θείος με τη μπίλια.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
Το αρνείσαι μετά βδελυγμίας και δυσκολεύομαι να σε πιστέψω.

Θα το ξεπεράσεις.


Το καμπυλογραμμή μου αρέσει, εξάλλου αυτό ακριβώς κάνει η μπάλα -διαγράφει μια καμπύλη. Το χαμηλόφαλτση με τίποτα. Το screw-back περιγράφει την περιστροφική κίνηση της μπάλας - δεν λέω μπίλια, μου θυμίζει ρουλέτα - προς τα πίσω. (...)



It imparts a direct recoil or backward motion by hitting it below the "center".

Όντως. ¨-)


Νίκο, δεν ήθελα να πατήσω κανέναν κάλο. Εξάλλου, είναι προφανές ότι υπάρχει language gap. Οι Έλληνες τώρα τελευταία άρχισαν να παίζουν αποικιοκρατικά παιχνίδια -στο Snooker αναφέρομαι.

ΟΙ πρώτες ενδείξεις μπιλιάρδου παρουσιάζονται σε ελληνικά κιονόκρανα του 5ου π.Χ. αιώνα.

ΟΙ Ευρωπαίοι το ανέπτυξαν μετά το 13ο αιώνα. Το μπιλιάρδο στη σημερινή του μορφή εμφανίστηκε πρώτα στη Γαλλία στις αρχές του 16ου αιώνα, επί Λουδοβίκου ΙΓ', ο οποίος ίδρυσε και ειδική αίθουσα μπιλιάρδου στα ανάκτορα του Φοντενεμπλό και από κει διαδόθηκε σε όλη τη χώρα....

http://www.sportsnet.gr/7/70p/70p1/g70p11.html


:-)




wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ελένη, λέω να πας να συνεχίσεις με Τσιφόρο. Αγοροκόριτσο μού έγινες.:ΡΡΡΡ
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
Ελένη, λέω να πας να συνεχίσεις με Τσιφόρο. Αγοροκόριτσο μού έγινες.:ΡΡΡΡ

Να συνεχίσω με Τσιφόρο... για να εκτονώνεσαι πάνω μου;

Nope. Δεν θέλω. Εξάλλου έβαλα το Lydia. Φτάνει για σήμερα....

:)


cue whip: συντονισμός στέκας (αν πούμε "κυματισμός" θα μας φάει το μαύρο σκοτάδι)
« Last Edit: 01 Feb, 2006, 21:36:15 by epetelos »


 

Search Tools