Ασύρματο Ίντερνετ στις διακοπές;

valevi · 57 · 39633

Zazula

  • Λεξιλάγνος λογοπαίκτης
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1337
    • Gender:Male
  • Αθεράπευτος πομφολυγτόπιξ
Αυτό μ' αρέσει. Από ποιόν;
Εγώ, πάντως, από ανυποψίαστο γείτονα. ;-)
Zazula: γλυφός και τσαγανός σαν κουτσουκέλα

WRITING STYLE GUIDELINES
1. Be more or less specific.
2. It's not O.K. to use ampersands & abbreviations.
3. Exaggeration is a million times worse than understatement.
4. Parenthetical remarks (however relevant) are to be avoided.


valevi

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 502
    • Gender:Female
Εγώ, πάντως, από ανυποψίαστο γείτονα. ;-)

Καλό, καλό, καλό!!!




spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
Οι συνδρομές ασύρματης σύνδεσης στην Ελλάδα παραμένουν εξωφρενικά ακριβές. Κατά καιρούς δίνουν τουλάχιστον δωρεάν κάρτα μαζί με αγορά φορητού. Στη θέση σου θα κοιτούσα πρώτα το πακέτο 20 ωρών (Vodafone νομίζω) και μετά κάποια συνδρομή.

Για «υποκλοπή» από ξενοδοχείο/γείτονα ούτε να το σκέφτεσαι εάν είναι μεγάλη η απόσταση (τα ασύρματα δίκτυα αυτού του τύπου περιορίζονται συνήθως σε 10-40 μέτρα από το σημείο εκπομπής) και εάν δεν έχεις κάνει σχετική έρευνα (επίσης, τα περισσότερα προστατεύονται με κωδικούς).

Επίσης, όπως είπε και ο αγαπητός Ζαζ, μπορεί να έχεις την σούπερ ασύρματη σύνδεση, εάν όμως το κινητό σου δεν πιάνει και πολύ καλά στη συγκεκριμένη περιοχή, σημαίνει ότι θα έχεις ίσως και κάτι χειρότερο από dial-up έχοντας πληρώσει τα μαλλιοκέφαλά σου.

Γιατί τα ροζ ρε παιδιά; Ευτυχώς ο ιστότοπος, δυστυχώς μετά από πολλές ταλαιπωρίες όμως, έχει ξεφύγει από τη ροζ περίοδο. Ας δώσουμε αποκλειστικότητα και σε κανέναν άλλο :Ρ
« Last Edit: 03 Jul, 2008, 14:47:05 by spiros »


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
Εκτός από τη λύση τού να έχετε μια καλή κάρτα ασύρματης σύνδεσης για να πιάνετε στα hotspot ακόμη και από... απόσταση (συνιστώ την Airlive High Power 11G USB adapter, 32,90 από το Utech στη Στουρνάρη, ενώ οι πιο... σκληροπυρηνικοί ίσως θελήσουν να επενδύσουν περισσότερα χρήματα για μια ισχυρότερη εσωτερική ή εξωτερική κεραία) ή ακόμη και από τους... γείτονες (οι περισσότεροι φορητοί υπολογιστές και ιδίως οι παλαιότεροι δεν διαθέτουν ιδιαίτερα ισχυρή κάρτα ασύρματης σύνδεσης), η μόνη σίγουρη λύση (και τώρα πλέον σχεδόν οικονομική) είναι ένα πακέτο ασύρματης σύνδεσης με δωρεάν συσκευή μετάδοσης δεδομένων.

Το πιο συμφέρον πακέτο αυτή τη στιγμή για ταξιδιώτες του καλοκαιριού είναι το COSMOTE Internet on the Go. Αγοράζετε μια συνδρομή 5GB για τρεις μήνες που είναι το ελάχιστο χρονικό περιθώριο για αλλαγή προγράμματος (3 χ 29,5 ευρώ = 88,5 με ΦΠΑ) και στη συνέχεια αλλάζετε το πάγιο στο βασικό (3,5 ευρώ το μήνα). Στη συνέχεια, θα μπορείτε να αλλάζετε πρόγραμμα για διάστημα ενός μήνα. Π.χ. αν πάτε ταξίδι για ένα μήνα, μπορείτε να μεταβείτε σε πρόγραμμα αυξημένων δεδομένων μόνο για αυτόν το μήνα.

Επίσης, για όσους έχουν κινητό με συμβόλαιο στη COSMOTE, δικαιούνται έκπτωση 10% ΚΑΙ στα δύο πάγια (κινητού και ασύρματου Ίντερνετ).

Εκτός από τα καταστήματα COSMOTE (τηλέφωνο πληροφοριών και υποστήριξης COSMOTE 13838 από σταθερό και 1250 από κινητό) μπορείτε να αγοράσετε το σχετικό πακέτο/συσκευή επίσης και από καταστήματα Γερμανού, Πλαισίου κ.ά.




WL-1600USB - High Power 11g USB Adapter With Detachable Antenna

It is designed to allow your PC to reach the longest distance possible.
High Power For Greater Distance of Wireless Coverage
With transmission power of 20dBm, WL-1600USB offers long distance wireless coverage. By using 5dBi antenna which is included in WL-1600USB, it can reach up to 22Mbps in normal indoor usage.

With a simple change of antenna, WL-1600USB, can reach a distance of over 2KM while maintaining an average throughput of 12Mbps.



COSMOTE Internet On The Go USB Stick ΖΤΕ ΜF 636

Ταχύτητα downlink up to 7.2 Mbps & Ταχύτητα uplink up to 2Mbps
HSUPA/HSDPA/UMTS (3G) 2100MHz
EDGE/GPRS/GSM (2G) 850/900/1800/1900 MHz
Plug and play
Σύνδεση σε θύρα USB
Υποδοχή για MicroSDcard χωρητικότητας έως 4GB
« Last Edit: 03 Aug, 2009, 13:02:30 by spiros »




elmak

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Female
  • Eleni Makantani
Όντως, για όσους δεν θέλουν να χάσουν επαφή στις διακοπές τους, το ασύρματο Ίντερνετ είναι μια καλή λύση. Πάντως, έχω τις επιφυλάξεις μου για το ασύρματο της Cosmote. Τον περασμένο χειμώνα έμεινα χωρίς τηλεφωνική γραμμή για περίπου 2 εβδομάδες, άρα και χωρίς adsl, λόγω τεχνικών προβλημάτων του ΟΤΕ. Έκανα λοιπόν συμβόλαιο ασύρματου με την Cosmote. Το σπίτι μου είναι 15 λεπτά με τα πόδια από το κέντρο της Κέρκυρας και πάνω σε κεντρικό δρόμο (δεν μένω, δηλ. σε κανένα κατσάβραχο). Ε, λοιπόν, μου έβγαζε την ψυχή μέχρι να μπει και όταν, μετά από κάνα 20λεπτο έμπαινε, η ταχύτητα της σύνδεσης με έκανε να πω "ε ρε, πού 'σαι καλό μου dial up". Από το άλλο δωμάτιο, δε, που έχει παράθυρο στο πίσω μέρος του κτιρίου, δεν έμπαινε ούτε κατά διάνοια.

Οπότε, καλή λύση, ναι, αλλά αν πάτε σε καμία εξοχή ή σε καμία παραλία (πράγμα ουδόλως απίθανο για τις διακοπές), να είστε προετοιμασμένοι ότι "σύνδεση, γιοκ"...


Agent Cadmus

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2859
    • Gender:Male
  • "Put your sins in a box" whispered the voice.
Και σκεφτόμουνα, «να το πω τώρα ή να μη το πω;».

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με το εν λόγω ασύρματο (και στην Κέρκυρα επίσης), το οποίο μου έβγαζε κυριολεκτικά την πίστη καθώς χρειαζόμουνα 15-20 λεπτά για να κατεβάσω συνημμένα αρχεία από e-mail. Μη μιλήσω για να δω ιστοσελίδες, που δεν κατέβαιναν με τίποτα. Αν και η αλήθεια είναι πως έχει να κάνει με την περιοχή. Πάντως έβαλα κανονικό internet και βρήκα την υγειά μου.

Εν συντομία, το φορητό ασύρματο της cosmote είναι για κανά e-mail, άντε για κανένα facebook (την αρχική σελίδα μόνο), αλλά κατά κύριο λόγο μέχρι εκεί.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
Ακόμη και τώρα έχετε τέτοια προβλήματα; Εγώ θα φανταζόμουν ότι όπου πιάνει κινητό θα πιάνει και το ίντερνετ (τουλάχιστον 2G).

Βέβαια, η δυνατότητα για να αλλάζει κανείς πρόγραμμα χωρίς να τρώει 12μηνο πάγιο είναι καινοφανής...
« Last Edit: 03 Aug, 2009, 21:58:39 by spiros »


Falcon

  • Dimitra Tsakiroglou
  • Full Member
  • ***
    • Posts: 479
    • Gender:Female
Άκουσα κι εγώ από φίλη που προσπαθούσε να εργαστεί στην Κέρκυρα μέσω σύνδεσης Cosmote "Internet on the Go" ότι είχε μεγάλο πρόβλημα σύνδεσης. Έπιανε μόνο 2G σύνδεση.

Πέρυσι στις διακοπές μου (που τελικά δεν ήταν διακοπές, αφού δούλευα), εργαζόμουν από Κεφαλονιά και η σύνδεση "Internet on the Go" κυριολεκτικά "πετούσε". Δηλ., εργαζόμουν άνετα και γρήγορα. Είχα σύνδεση 3G στο "φουλ".

Φέτος βρίσκομαι σε διαφορετική τοποθεσία του Ληξουρίου από κει που μέναμε πέρυσι και είναι κάποιες ώρες που πιάνει μόνο 2G και άλλες ώρες που πιάνει μόνο HSPA και άλλες ώρες που πιάνει το πολύ 3 μπάρες 3G και έχω καταλήξει να το λέω "Internet on the Slow".... πάντως, βγάζω δουλειά... με αρκετή υπομονή και δουλεύοντας τις ώρες που έχει γρήγορη σύνδεση.

Στη δε Ψάθα από όπου εργαζόμουν, πάλι δούλευε εξαιρετικά καλά, ενώ στο σπίτι μας στην Αθήνα, πιάνει μόνο 2G.



elmak

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Female
  • Eleni Makantani
Κι εγώ νόμιζα ότι αφού πιάνει το κινητό θα πιάνει και αυτό. Όπως και να ΄ναι, στην προκειμένη περίπτωση δεν είχα άλλη επιλογή. Ή ασύρματο όπως-όπως ή τίποτα. Όσο για τη δέσμευση του παγίου, αυτή ήταν που με έκανε να επιλέξω τη συγκεκριμένη σύνδεση, όντως.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
Από το Γάιο Παξών το COSMOTE Internet on the Go πιάνει με το ζόρι 10Kbps ενώ στο τηλέφωνο μου είχαν πει ότι φυσικά δεν θα πιάνει 3G αλλά θα πιάνει 2G, δηλαδή «μέχρι» 1,2 Mbps. Αυτό το «μέχρι» τελικά τα λέει όλα.

Φαίνεται πως η καλύτερη λύση είναι το Dial up, ενώ με την ασύρματη κάρτα (και την κεραία τοποθετημένη στα κεραμίδια) πιάνω από 200 μέτρα σχετικά καλά το Wi-Fi του Δήμου Παξών.


Agent Cadmus

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2859
    • Gender:Male
  • "Put your sins in a box" whispered the voice.
Τόσοι πολλοί έχετε ανέβει στο Ιόνιο; Τώρα που κατέβηκα εγώ βρήκατε; Να πάρει...


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ο Σπύρος είναι από τους Παξούς.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour

Agent Cadmus

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2859
    • Gender:Male
  • "Put your sins in a box" whispered the voice.
Που να το έχεις και στην Παλιά Πόλη και να κάνει 40 (!!!!) λεπτά να κατεβάσει αρχείο pdf 4 σελίδων... στην επόμενη μεταφόρτωση ενός pdf 6 σελίδων (μία παρτιτούρα ήταν...) κράσαρε...


 

Search Tools