Manos Hadjidakis, Reflections : Love her, Dedication

spiros · 5 · 26068

spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
Με την ευκαιρία των 80 χρόνων από τη γέννησή του...


https://www.youtube.com/watch?v=r6hQCu9BlYo

Love her

Love her,
love her from the spring time
love her for the days that you live
Kiss her,
kiss her when she's laughing
kiss her for the nights that you love
And you will know
how very special it is to love her
and she can feel
the loving grow with every day you live
know her,
know the way she's feeling
know that if you love her she's yours
Hold her,
hold her when she's crying
hold her, till she's smiling
never let it rain on your love
And you will know
how very special it is to love her
and she can feel
the loving grow with every kiss you give
love her,
love her for the spring time
love her for the days that you live...



Dedication

https://www.youtube.com/watch?v=UYNRxev8f1c

Feel's like I'm getting older
I'm not afraid
although I'm worlds apart from yesterday
and yet I can't believe, I'm old enough today
to be in love, and feel in love
and see if love is the way

I don't need fancy places, to spend the time
I'm happy just to be here, with you tonight
and yet I'm not so sure, the time it's really right
to be in love, and feel in love
and see if love is all right

The picture is slowly fading and now it's gone,
The letters we remember are old and torn
And although the time has passed
The memory lingers on
To be in love, and feel in love
And know when love is gone.

And you will sing
as long as there's a song
the feelings never gone
it was the first time to be in love.
Maybe tomorrow, I'll never sing again
but I'll remember when
it was the first time to be in love...





Πρόκειται για ένα δίσκο "ροκ" μουσικής του Μάνου Χατζιδάκι ο οποίος δημιουργήθηκε μετά τη συνεργασία του συνθέτη με το συγκρότημα New York Rock & Roll Ensemble γύρω στο 1970. Το 1993 το ξαναηχογραφεί με ελληνικούς στίχους του Νίκου Γκάτσου και ερμηνεύτρια την Αλίκη Καγιαλόγλου. Σήμερα 2005, έχουμε μια νέα ηχογράφηση από το συγκρότημα Raining Pleasure. Το συγκρότημα από την Πάτρα έχει μια πολύ καλή μουσική πορεία και αποδεικνύει άλλη μια φορά την αξία του μέσα από αυτή τη μουσική δουλειά.
Δεν πρόκειται για αντιγραφή της αρχικής εκτέλεσης. Φέρνουν τη μουσική στα μέτρα τους χωρίς να παραλείψουν τα μουσικά στοιχεία του Χατζιδάκι και το αποτέλεσμα είναι απλώς απίθανο. Στα Reflections ανήκουν και δύο γνωστά τραγούδια του μεγάλου συνθέτη, ο Κεμάλ και η Περιμπανού (Noble Dame) στην οποία συμμετέχει και η Έλλη Πασπαλά με τον David Lynch. Συνιστώ ανεπιφύλακτα την απόκτηση του δίσκου.

Links
Amazon US Manos Hajdidakis
Manos Hadjidakis Official Web site
New York Rock & Roll Ensemble and Mάνος Χατζιδάκις, Reflections
Listen to Manos Hajdidakis Reflections at allmusic.com (You have to register first)
in.gr-news, Αφιέρωμα στον Μάνο Χατζιδάκι
Περιοδικό rom-Αφιέρωμα στην ελληνική μουσική
Manos Hajdidakis in Wikipedia
« Last Edit: 25 Dec, 2011, 21:56:13 by spiros »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Συμπληρώνω ότι τα δύο αυτά υπέροχα τραγούδια από τη συλλογή "Reflections" του 1970, είναι τα:

"LOVE HER" σε στίχους του Brian Corrigan &
"DEDICATION" σε στίχους του Clifton Nivison (αυτό είναι και από τα πολύ αγαπημένα μου).

Ο δίσκος που ηχογραφήθηκε στη Νέα Υόρκη, είναι αποτέλεσμα της μουσικής συνάντησης του Μάνου Χατζιδάκι με το rock group, New York Rock and Roll Ensemble, μέσα στην επαναστατημένη ατμόσφαιρα αμφισβήτησης που χαρακτήριζε τη Νέα Υόρκη του '68.

Τα δύο αυτά τραγούδια περιλαμβάνονται και σε έναν άλλο σπουδαίο δίσκο που είχε τίτλο "Χορός με τη Σκιά μου" με τη Δήμητρα Γαλάνη και ηχογραφήθηκε στα τέλη του περασμένου αιώνα (1998). Από εκεί αντιγράφω και τις πληροφορίες για τη συλλογή "Reflections".

Aφιερωμένο, λοιπόν, σε όλους σας το "Dedication", μέρα που είναι σήμερα.
« Last Edit: 09 Sep, 2012, 00:16:30 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
Σε ευχαριστώ, Βίκυ, για τη διευκρίνιση. Μπορείς επίσης και να κάνεις τροποποίηση του δικού μου μηνύματος και να συμπληρώνεις, όποτε το νομίζεις.

Χαίρομαι που σου αρέσουν αυτά τα κομμάτια. Για μένα ο Χατζιδάκις αποτελεί μια συμπυκνωμένη έκφραση πραγμάτων που θεωρώ ό,τι πιο ουσιαστικό στη ζωή.
« Last Edit: 24 Oct, 2005, 01:51:17 by wings »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Σπύρο μου, το ξέρω και κάνω τροποποιήσεις όταν χρειάζεται. Όμως εδώ, θεώρησα ηθική μας υποχρέωση να μιλήσουμε και οι δύο για κάτι τόσο αγαπημένο.

Νομίζω πως έχω καταφέρει να δημιουργήσω (μετά από προσπάθεια χρόνων) μια εξαιρετικά αξιόλογη συλλογή από έργα τόσο του μεγάλου απόντα, του Μάνου Χατζιδάκι, όσο και του μεγάλου εν ζωή Μίκη Θεοδωράκη. Και είμαστε πολύ προνομιούχος λαός που οι δύο αυτοί ακριβώς συνομήλικοι δημιουργοί μάς μάθανε τι πάει να πει ότι ένας ολάκερος λαός τραγουδάει τους ποιητές του και τους γνωρίζει μέσα από σπάνιες μουσικές στιγμές.

Συμφωνώ πλήρως με την άποψή σου για τον Μάνο Χατζιδάκι και την μουσική του. Ξέρεις, για πολλά χρόνια και κάθε Κυριακή (και τώρα το κάνω), μόλις ξυπνούσα άκουγα το 'Χαμόγελο της Τζιοκόντας' και τη 'Ρωμαϊκή Αγορά' - θα μου πεις, γιατί τις Κυριακές ειδικά; Γιατί παλιά ήταν η μόνη μέρα που ήμουν το πρωί στο σπίτι και ένιωθα ότι μ' αυτή την μουσική, ξαφνικά το ξεκίνημα της μέρας μου γινόταν κάτι πολύ σπουδαίο κι ότι η ζωή κι η ατμόσφαιρα στο χώρο μου, στη γειτονιά μου, σ' όλη την πόλη αν θες, έπαιρνε άλλη διάσταση.

Περίεργο, ε; Όμως έτσι ήταν - γιατί βαθιά μέσα μου πιστεύω από μικρή και προσπαθώ συνεχώς να καλλιεργώ και να συντηρώ την πεποίθηση ότι οι μεγάλοι δημιουργοί κάθε μορφής τέχνης (πόσο μάλλον της μουσικής που είναι και η πιο προσιτή σε όλους μας, την έχουμε μέσα στο σπίτι μας και την κουβαλάμε στο πετσί μας) είναι τελικά κάτι παραπάνω από όμορφες στιγμές: είναι ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ.

Όσο για το "Dedication", ειδικά αφιερωμένο σε σένα μιας και είμαστε ομοϊδεάτες.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
24/10/2005 
Ώρα 9:00
Εθνικό Θέατρο-Κοτοπούλη/Ρεξ
Πανεπιστημίου 48
ΑΘΗΝΑ, Κέντρο
210-3305074

Ο Σπύρος Σακκάς και ο Γιώργος Κουρουπός, με τη συνεργασία του «Εργαστηρίου Φωνητικής Τέχνης και Έρευνας», τη στήριξη του Πολιτισμικού Οργανισμού του Δήμου Αθηναίων, του Εθνικού Θεάτρου και υπό την αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού, με τη φιλική συμμετοχή των Διονύση Φωτόπουλου, Νίκου Κούνδουρου, Λευτέρη Βογιατζή, Δημήτρη Μαρωνίτη, Ρένης Πιτακή, Μένη Κουμανταρέα, Ειρήνης Λεβίδη, Γιώργου Χρονά και Δημήτρη Κρανιώτη, οργανώνουν και παρουσιάζουν ένα προσωπικό μουσικό αφιέρωμα στον Μάνο Χατζιδάκι που θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα 24 Οκτωβρίου 2005 στις 21.00, στο θέατρο "Κοτοπούλη-Ρεξ".

Ποιήματα και αποσπάσματα του Μάνου Χατζιδάκι θα παρουσιάσουν ο Λευτέρης Βογιατζής, η Ρένη Πιτακή, η Ειρήνη Λεβίδη, ο Μένης Κουμανταρέας, ο Δημήτρης Μαρωνίτης, ο Νίκος Κούνδουρος, ο Γιώργος Χρονάς και ο Δημήτρης Κρανιώτης.

Θ’ ακουστούν τα έργα εκείνα που ο Σακκάς με τον ίδιο τον Χατζιδάκι στο πιάνο τραγούδησαν σε πάνω από 250 Συναυλίες σε όλο τον κόσμο και την Ελλάδα σε μια τους προσπάθεια να παρουσιάσουν όλο τον αριθμό των κύκλων τραγουδιών που συνέθεσε ο Μάνος, αλλά με αυτόν τον τρόπο που εκείνος ήθελε και πίστευε βαθιά μέσα του.
Το ήθος εκείνο αποτυπώθηκε στο CD: ΡΕΣΙΤΑΛ και έμελλε να αναδείξει και να οριστικοποιήσει την εσωτερική μουσική ταυτότητα του κάθε κύκλου και να σχηματίσει τον… κύκλο των… κύκλων που θ’ ακουστούν. Ο Σπύρος Σακκάς θα τραγουδήσει τους κύκλους: C.N.S., Ναυτικά Τραγούδια, Μεγάλος Ερωτικός, Καπετάν Μιχάλης, Παίδες επί Κολωνώ, Ματωμένος Γάμος, και άλλα ενώ θα ακουστεί και η νέα σύνθεση του Γ. Κουρουπού «Τα Αρχιλόχεια», που είναι αφιερωμένο Στον φίλο μας.
http://www.in.gr/agenda/AgendaEvent.asp?lngAgendaID=65029
« Last Edit: 24 Oct, 2005, 15:46:05 by nickel »


 

Search Tools