bolt-on wings → φτερά που στερεώνονται με βίδες και παξιμάδια

Guest · 8 · 3001

  • Guest
it was an F-104 body with super long wings. they were bolt-on wings, each with 4 bolts. It was a jet powered glider basically.
φτερά αεροπλάνων. Aπό όσο έψαξα τα bolt on wings τα έχουν τα ανεμόπτερα-ανεμποπλάνα, γι'αυτό προφανώς το παρομοιάζει με αυτά στη συνέχεια της φράσης. Σαν να είναι "αποσπώμενα" ή "βιδωτά" φτερά, δεν καταλαβαίνω.
« Last Edit: 25 Apr, 2006, 17:16:18 by spiros »


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
maxpower.gr :: Δημοσίευση απάντησης
Και το light turbo μπαινει πανευκολα (bolt on=κουμπωτο). ... γεια σας..ειμαι κατοχος ενος punto sporting 1.2 16v (μοντελο 1999-2003)..σκεφτομαι να Του βαλω ...
www.maxpower.gr/maxforum/posting.php?mode=quote&

Εθνική Επιτροπή Αγώνων - ΕΘΕΑ
Αν, για το ίδιο μοντέλο, προβλέπονται δεξαμενές διαφορετικών ... Ωστόσο, τα νέα εξαρτήματα που τοποθετούνται πρέπει να είναι “άμεσης τοποθέτησης” (bolt-on). ...
www.ethea.elpa.gr/news/closeup.php?id=825&cat
« Last Edit: 25 Apr, 2006, 17:13:29 by spiros »



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
each with 4 bolts

Encarta:
1. attachable with a bolt: attachable by means of a bolt
2. attachable as an extra: attachable as an extra without affecting or requiring change to the rest


Το "κουμπωτό" σημαίνει εξογκώματα στο ένα τεμάχιο, τρύπες υποδοχής στο άλλο, έτσι;

Το πιθανότερο δεν είναι να πρόκειται για φτερά που στερεώνονται με βίδες και παξιμάδια; Προσοχή: άλλο το screw που βιδώνει μέσα σε ξύλο κ.λπ. και άλλο το bolt, βίδα, μπουλόνι, που βιδώνει με παξιμάδι.


metafrastis

  • Guest
Νομίζω πως ο Νίκος εστίασε σωστά στα 4 bolts και στην αεροναυπηγική συνήθως έχουν την έννοια του πίρου και όχι της βίδας και βρίσκονται στο εσωτερικό της ατράκτου:

"...η ολοκληρωμένη πτέρυγα ήταν σχετικά μικρή σε μέγεθος και συνδεόταν με την άτρακτο με τέσσερις κάθετους πίρους..."

http://library.techlink.gr/ptisi/article-main.asp?mag=2&issue=257&article=6372

Έχω μια θεότρελη υποψία ότι μιλάμε για το U-2 εδώ πέρα, Μαρία αν είναι έτσι θα μας διευκολύνεις πολύ.


Σπύρο στα παραδείγματα απο το χώρο του αυτοκινήτου υπάρχει μια μικρή διαφορά: το bolt on και άμεσης τοποθέτησης σημαίνει ότι το εκάστοτε εξάρτημα μπορεί να τοποθετηθεί χωρίς ηλεκτρικές και ηλεκτρονικές μετατροπές (επαναπρογραμματισμό εγκεφάλου, αυτοσχέδιες πλεξούδες κτλ), ότι είναι δηλαδή compatible και όχι ότι υπάρχει ειδική θέση όπου στα καλά καθούμενα κουμπώνει π.χ. ένα τούρμπο. Απλά όταν μετά απο πολύ δουλειά και πατέντα τοποθετηθεί δεν θα χρειάζονται ρυθμίσεις στον εγκέφαλο (μίγμα, ανάφλεξη και άλλα) αν κι εγώ θα έβαζα και τέσσερα πιστονάκια για καλό και για κακό :)




  • Guest
ναι, Παντελή, βασικά για U-2 μιλάμε. Ξέρεις κάτι παραπάνω; ε; ε; ε;

by the way, ρίχνεις και μια ματιά στο topic clearance που έβαλα πριν λίγες μέρες;

thx as always!


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Μαρία, μηχανοκίνητα μου τα έκανες τα φτερά μου.:-)))))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



metafrastis

  • Guest
ναι, Παντελή, βασικά για U-2 μιλάμε. Ξέρεις κάτι παραπάνω; ε; ε; ε;

by the way, ρίχνεις και μια ματιά στο topic clearance που έβαλα πριν λίγες μέρες;

thx as always!

Just a wild guess, Μαρία.

Όπως είπα η σύνδεση είναι εσωτερική (pic) οπότε βάζεις πίρους και είσαι οκ.


 

Search Tools