pica → κίσσα, στοιχείο των 12 στιγμών, δωδεκάρι, αλλοτριοφαγία, αλλοφαγία, πίκα, πικά, παρορεξία, ξενορεξία

Thomas · 33 · 11646

Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
Ναι, αλλά εσύ ο ίδιος δεν είπες ότι η αλλοτριοφαγία έχει το βασικό ελάττωμα ότι έχει περάσει στα λεξικά ως
«το να τρώγει κανείς από αυτά που ανήκουν στους άλλους και όχι στον ίδιο· || (νεοελλ.) οικειοποίηση, σφετερισμός».
;
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Όχι, δεν χρησιμοποίησα εγώ το χαρακτηρισμό «ελάττωμα». Έγραψα: «Για την αλλοτριοφαγία ίσως να προτάθηκε η αλλοιοφαγία επειδή η αλλοτριοφαγία στα λεξικά κ.λπ.».  Εξηγούσα απλώς γιατί ενδεχομένως κάποιοι πρότειναν άλλο όρο. Εγώ προτίμησα την ξενορεξία και ως προς αυτό αλλάζω άποψη.

Να προσθέσω ότι δεν υπάρχει χρήση της αλλοτριοφαγίας στο διαδίκτυο με τη σημασία που δίνει το λεξικό του Πάπυρου (κυρίως επειδή δεν με έχουν δει να τρώω).



elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
Κι εγώ να προσθέσω ότι μου αρέσει η περιγραφική απόδοση του Ν. Μάνου -αν το επιτρέπει/απαιτεί το κείμενο, βεβαίως.


Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
Όχι, δεν χρησιμοποίησα εγώ το χαρακτηρισμό «ελάττωμα». Έγραψα: «Για την αλλοτριοφαγία ίσως να προτάθηκε η αλλοιοφαγία επειδή η αλλοτριοφαγία στα λεξικά κ.λπ.».  Εξηγούσα απλώς γιατί ενδεχομένως κάποιοι πρότειναν άλλο όρο. Εγώ προτίμησα την ξενορεξία και ως προς αυτό αλλάζω άποψη.
I see... Συγγνώμη για το παραψείρισμα, αλλά καίγομαι και προσωπικά να καταλήξουμε με βεβαιότητα (τι ζητάω τώρα κι εγώ...) σε σίγουρη λύση και ίσως γίνομαι λίγο βιαστική/πιεστική/πρήχτρα.

Να προσθέσω ότι δεν υπάρχει χρήση της αλλοτριοφαγίας στο διαδίκτυο με τη σημασία που δίνει το λεξικό του Πάπυρου (κυρίως επειδή δεν με έχουν δει να τρώω).
Κι εγώ με τη σειρά μου να προσθέσω πολλά χάχανα.
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3



Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
Άκρη δε βρέθηκε, αλλά ας το διασκεδάσουμε λίγο. :)

Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3


user4

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 609
  • think again!
pica, picas (στην τυπογραφία) → πίκα, πίκες (;), τετράγωνα (;)

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!
Ξέρει κανείς αν η μονάδα μέτρησης τυπογραφικών στοιχείων pica, έχει καθιερωθεί στα ελληνικά σαν πίκα με πληθυντικό πίκες, ή το αφήνουμε αμετάφραστο pica/picas;
Καλή μας χρονιά!
« Last Edit: 12 Jan, 2013, 18:46:15 by spiros »



user4

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 609
  • think again!

Ευχαριστώ πολύ! Και ο σύνδεσμος πολύ χρήσιμος.
Αμφιβάλλω βέβαια, αν θα με καταλάβουν όταν γράψω «τετράγωνο»...


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Σύμφωνα με το Διοργανικό Εγχειρίδιο:

Το τετράγωνο είναι τυπογραφική μονάδα μέτρησης (σύστημα Didot)· η μονάδα αυτή υποδιαιρείται σε δώδεκα στιγμές (η στιγμή είναι περίπου 0,376 mm). Υπάρχουν δύο ακόμη συστήματα: το μετρικό σύστημα και το σύστημα πίκα. Το τελευταίο χαρακτηρίζει αγγλοσαξονικές πρακτικές και σιγά σιγά κερδίζει έδαφος στην Ευρώπη. Η στιγμή πίκα ισούται περίπου με 0,352 mm (το πολλαπλάσιό της, που ισούται με δώδεκα στιγμές, ονομάζεται «εμ» στο Ηνωμένο Βασίλειο και «πίκα» στις Ηνωμένες Πολιτείες).

Έχουμε δηλαδή διαφορετικά συστήματα; Το δικό μας τετράγωνο είναι 12 στιγμές Didot και το pica είναι το αγγλικό em; Με μια μικρή διαφορά στα χιλιοστά;

Εδώ: http://www.eugenfound.edu.gr/_data/pdf/ekdoseis/technology/texnol05.pdf
Η άλλη κύρια μονάδα μετρήσεως είναι το πίκα (pica) που ισούται με 12 στιγμές (ή το 1/6 της ίντσας). Το πίκα χρησιμοποιείται για να μετρηθούν μεγαλύτερα μεγέθη, όπως το μήκος μιας γραμμής ή στήλης. Για παράδειγμα, «10 σε 12 επί 20» σημαίνει: στοιχειοθέτηση 10 στιγμών που διατάχθηκε σε διάστιχο 12 στιγμών, σε γραμμή μήκους 20 πίκα.
Οι στιγμές και τα πίκα μετρούνται με έναν κανόνα τυπογράφου (στιγμόμετρο). Ο κανόνας έχει έξι διαφορετικές κλίμακες, συμπεριλαμβανομένων των κλιμάκων σε στιγμές και πίκα.


Και μια αλλαγμένη σελίδα της Microsoft έλεγε:
Τα σημάδια τεσσάρων υποδιαιρέσεων αντιστοιχούν σε 1 τετράγωνο (pica: Ένα pica διαιρείται σε 12 στιγμές) και 6 τετράγωνα αντιστοιχούν σε μία ίντσα.

Θα επανέλθω.


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
Glad που έριξες το Ευγενίδειο.
:)
Ανεξαρτήτως του τι μπορεί να λέει η Microsoft και οι μεταφραστές της:
από τις αρχές τεχνικού σχεδιασμού:

www.kee.gr/attachments/file/2096.pdf
http://www.kee.gr/html/intro_main.php


btw: αν δεις το σύνδεσμο της ΕΕ πιο προσεχτικά, έχουμε «πίκα», όχι «τετράγωνο»:

The cicero is a typographical measuring unit (Didot system) which is divided into 12 points (a point equals approximately 0.376 mm). Two other systems exist: the metric system and the pica system. The latter involves Anglo-Saxon practices and is increasingly spreading in Europe. The pica point equals approximately 0.352 mm (its multiple, made of 12 points, is called ‘em’ in the United Kingdom and ‘pica’ in the United States).

Το τετράγωνο είναι τυπογραφική μονάδα μέτρησης (σύστημα Didot)· η μονάδα αυτή υποδιαιρείται σε δώδεκα στιγμές (η στιγμή είναι περίπου 0,376 mm). Υπάρχουν δύο ακόμη συστήματα: το μετρικό σύστημα και το σύστημα πίκα. Το τελευταίο χαρακτηρίζει αγγλοσαξονικές πρακτικές και σιγά σιγά κερδίζει έδαφος στην Ευρώπη. Η στιγμή πίκα ισούται περίπου με 0,352 mm (το πολλαπλάσιό της, που ισούται με δώδεκα στιγμές, ονομάζεται «εμ» στο Ηνωμένο Βασίλειο και «πίκα» στις Ηνωμένες Πολιτείες).

http://publications.europa.eu/code/el/el-250600.htm#an1


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Την είδα την υποσημείωση και αυτή με τάραξε και έβαλα το δεύτερο μήνυμα.

Προσπαθούσα να καταλάβω γιατί στο Penguin έχω βάλει την πίκα «στοιχείο των 12 στιγμών» (επί ημερών λινοτυπίας) ενώ στην Ελλάδα μιλάμε για τετράγωνα. Αλλά πράγματι το cicero είναι το δικό μας τετράγωνο των 12 στιγμών Didot. Ωστόσο, δεν έχω ακούσει κανέναν να μιλάει για πίκα και στην πιάτσα δεν θα άκουγες ποτέ για «τα πίκα», θα είχε γίνει «πίκες» μέσα σε 24 ώρες. Έχω δηλαδή την εντύπωση ότι η αγορά έχει κάνει μια μετατόπιση από τα παλιά τετράγωνα στα καινούργια που επέβαλαν οι υπολογιστές (ας όψεται η Adobe). Πάντως, όταν μιλάμε για στιγμές, δεν νομίζω να μιλάει πια κανείς για στιγμές Didot.

Εν ολίγοις, η πρότασή μου είναι τετράγωνα (πίκα). Το «πίκα» μέσα σε παρένθεση για να ορίζει το αμερικάνικο σύστημα.


user4

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 609
  • think again!

Μα ακριβώς περί κειμένου της Adobe πρόκειται και γιαυτό ψάχνω μια καλύτερη απόδοση πριν αρχίσουν να ακούγονται τερατουργήματα τύπου "πάικας"!
Προσωπικά προτιμώ, αν είναι θηλυκό, η πίκα-οι πίκες (κατά το ίντσα-ίντσες) ή, αν είναι ουδέτερο, το πίκα-τα πίκα (έτσι είναι άκλιτο όμως;)
Η υποσημείωση πραγματικά ήταν μπέρδεμα. Ευτυχώς το ξεμπέρδεψε η Έλενα!


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Επειδή αναρωτιέμαι πού χρησιμοποιείται το pica σε κείμενο της Adobe (σε μεγέθη χαρτιών;) και σε ποιους απευθύνεται το κείμενο, θα προτιμούσα να είχαμε δυο λόγια παραπάνω για το κείμενό σου. Γιατί τα «πίκα» είναι μόνο μεταφραστικό δημιούργημα και όχι όρος της πιάτσας ενώ οι πίκες παραμένουν αποκλειστικά στις τράπουλες.


user4

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 609
  • think again!

Πρόκειται για σημειώσεις διδασκαλίας του Adobe InDesign. Το βιβλίο που έχω (εκδ. Γκιούρδα) χρησιμοποιεί την λέξη πίκες και αναρωτήθηκα αν είναι δόκιμο. Η φράση έχει ως εξής: Στο Width, πληκτρολογήστε 50p3 (η συντόμευση για τις 50 πίκες και τις 3 στιγμές)

Πάντως στην... πιάτσα του InDesign μιλάνε συνέχεια για pica:

Από το http://www.adobe.com/products/indesignserver/pdfs/indesign_cs3_server_scripting_guide.pdf

InDesign returns coordinates and other measurement values using the publication’s current measurement units. In some cases, these units do not resemble the measurement values shown in the InDesign Transform panel. For example, if the current measurement system is picas, InDesign returns fractional values as decimals, rather than using the picas-and-points notation used by the Transform panel.

Από το http://www.ndsu.nodak.edu/communication/collins/362design/indesign.htm

Under Units and Increments, choose Picas for vertical and horizontal rulers. Graphic designers and printers usually work in picas, not inches or centimeters, for obscure historic reasons. Who are we to argue with tradition? (Well, okay, we've dumped most every other tradition in publishing this past decade, but measurement systems change slowly....)

Καλά εσύ άφησες τις καυτές πατάτες και ασχολείσαι με... πίκες;
Καλή χρονιά!


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Θα σου απαντήσω απλά, δεδομένου ότι έχω φτιάξει πολλά βιβλία, πάνω από 50, από το γράψιμο μέχρι το τελικό στήσιμο, και απλώς πήγαινα το μαγνητικό μέσο (δισκέτες, zip disk, σιντί, DVD) στη φωτοσύνθεση.
Στην Ελλάδα έχουμε points (στιγμές) για τα μεγέθη των γραμμάτων και εκατοστά-χιλιοστά για όλα τα άλλα. Και τα τετράγωνα στις διαστάσεις έχουν καταργηθεί, τα συζητούσαν πριν από τους υπολογιστές. Ίντσες και πίκες δεν ήξεραν ποτέ τι είναι.
Θέλω να πω ότι, αν σκοπεύει να μεταφράσει ένας εκδότης ένα βιβλίο που να διδάσκει οποιοδήποτε πρόγραμμα DTP, καλά θα κάνει να βάλει να το μεταφράσει κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει τέτοια προγράμματα και να προσαρμόσει το κείμενο στα καθ' ημάς. Διότι είτε τα πίκα πεις είτε οι πίκες, απορημένα βλέμματα θα είναι το αποτέλεσμα. Τα παραδείγματα πρέπει να προσαρμόζονται σε χιλιοστά και εκατοστά (στη χειρότερη περίπτωση, σε mm και cm).


 

Search Tools