swag -> λεία, κλοπιμαία, ρέφα, κονόμι, μπογαλάκι, προϊόν ληστείας, μπάζα, δέμα, δέσμη, μπόγος, μπογαλάκι, δισάκι, λαμπρικέν, ντραπέ, αναδετή κουρτίνα, γιρλάντα, στυλ, στιλ, κλυδωνίζομαι, τραμπαλίζομαι, κλυδωνίζω, τραμπαλίζω, αναρτώ με σύμπτυξη, κρέμομαι βαριά, μπαλαντζάρω, περιπλανιέμαι με μπογαλάκι, κουλ, κουλ τύπος, πόζερ, ποζεράς, τύπος, τυπόνι, γαμάτος τύπος, μάτσο, μαριχουάνα

banned13 · 35 · 11040

NadiaF

• ناديا فامي
  • Hero Member
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Η ερώτηση στο κατάστημα Ράγκος δεν απέφερε κανένα αποτέλεσμα.

Πάντως, έμαθα και κάτι καινούργιο: το σύστημα κοντής κουρτίνας με μικρή κουρτινόβεργα που είναι κολλημένη πάνω στο παράθυρο ονομάζεται "μπριζ-μπριζ"!

Ναι, είναι μία κουρτινόβεργα λεπτή που περνάει μέσα από την κουρτίνα και πάνω σ' αυτήν σουρώνεται το κουρτινάκι. Η κουρτινόβεργα στη συνέχεια στερεώνεται πάνω στο παραθυρόφυλλο. Και είναι ψιλομπελάς να βγάλεις τα κουρτινάκια για πλύσιμο κλπ. Τα είχα (και τα έχουμε) στην κουζίνα και το μπάνιο μου.
« Last Edit: 22 Aug, 2006, 14:25:23 by nickel »
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
noun
1 feminine λεία [LIa], neuter plural κλοπιμαία [klopiMEa] (the booty carried off by burglars etc.)
2 slang feminine ρέφα [REfa], neuter (κονόμι) [koNOmi] (illicit gains)
3 informal feminine γιρλάντα [γirLAnda] a. an ornamental festoon of flowers, fruit, etc. b. a carved or painted representation of this
4 feminine αναδετή κουρτίνα [anaδeTI kurTIna] (drapery hung so that it curves along its top edge)
5 Australia & New Zealand informal neuter ‘μπογαλάκι’ [boγaLAki] (a traveller's or miner's bundle of personal belongings)
Magenta English-Greek dictionary for English Speakers

crystal

• Moderator
  • Hero Member
κουλ, κουλ τύπος, πόζερ, ποζεράς, τύπος, τυπόνι, γαμάτος τύπος

[...]To break down the word, it means (Secretly We Are Gay). It is also a word that means to represent yourself/ the way you represent yourself, baggy clothes, shitty hats, small penis and basically a way to say your afraid to come out of the closet.
Assface Magee: I got so much swag
Darrel: You got so much dick in your ass
Assface Magee: Fuck you, SWAG
http://www.urbandictionary.com/define.php?term=swag

Αγγλόφερτη slang λέξη με δύο έννοιες.

1)Συντομογραφία της Σκωτσέζικης λέξης «swagger», κοινώς το κάθε ζώο που κάνει ποζεριά, υπερηφανεύεται στους φίλους του ή κάνει μόστρα όταν το τραβάνε photos και videos.
2)Εναλλακτικά και καθότι το παραπάνω είναι κύριο προνόμιο των γυναικών και των σφίχτηδων, πολλοί το ερμηνεύουν με τα αρχικά Secretly We Are Gay.
Χρησιμοποιείται κυρίως στο γραπτό λόγο εντός του Internet και λιγότερο στον προφορικό.
Ορισμοί για: SWAG - slang.gr

Αφού περάσαμε ιμο τρεντι αντιτρεντι χιπστερς και τα λοιπά ήρθε και το swag..

Πρώτα απο όλα κανείς δεν μπόρεσε να μου το εξηγήσει επαρκώς..Ο καθένας έλεγε την δικιά του μαλακία ανάλογα πως του το έχουν πει.
Ακόμα και στον γούγλη δεν βρήκα έναν ορισμό που να με καλύπτει για την σημασία της λέξης...

TO THE POINT
swag=staff.we.all.get

Είναι στυλ λένε..Το προσωπικό μου στυλ που το έφτιαξα μόνος μου..
Άλλο βέβαια που και αυτό μοιάζει με των υπολοιπών
Έχουμε μπροστά μας λοιπόν το νέο κουλ..Απο δω και πέρα θα είμαι swag...Τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο.

ααααααα και το καλύτερο για το τέλος...
Swag είναι και ο.... JUSTIN BIEBER!!!!AYTO EINAI TO STYL TOY!!!!
to-fresko: ΓΚΟΥΚΛΑΡΩΝΤΑΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ SWAG..(ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ)

Search Tools