Ποιος είναι για σας ο πιο ωραίος δίσκος του 2007;

banned8 · 94 · 17082

zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Χμ... είχα κατεβάσει το Ghost Opera πριν από ένα μήνα και έχω να δηλώσω ότι πρώτη φορά απογοητεύτηκα από τους Kamelot. Το νέο τους στυλ δεν μου κάνει, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
Όσο για τους Symphony X, τους άφησα μετά το Twilight in Olympus και δεν τους ξανάπιασα. Με αυτό που άκουσα τώρα, δεν μετανιώνω. :)
Με την ευκαιρία, το In Requiem των Paradise Lost ήταν άριστο, ειδικά για τους οπαδούς εποχών Icon και Draconian Times. Ειδικά το The Enemy ήταν όλα τα λεφτά.
https://www.youtube.com/watch?v=O_HwMrrJ4M4

« Last Edit: 25 Jan, 2010, 08:40:03 by Ion »


Oblitron

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 564
    • Gender:Male
Mέχρι στιγμής: Paul van Dyk - "In Between"

https://www.youtube.com/watch?v=ErSX2iqzCBE

Εξαιρετικός στο είδος του. (Αν και δε βλέπω πολλούς φαν του είδους εδώ γύρω.)
« Last Edit: 13 Nov, 2008, 16:04:01 by Ion »



mortal69

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 404
    • Gender:Male
Χμ... είχα κατεβάσει το Ghost Opera πριν από ένα μήνα και έχω να δηλώσω ότι πρώτη φορά απογοητεύτηκα από τους Kamelot. Το νέο τους στυλ δεν μου κάνει, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
Όσο για τους Symphony X, τους άφησα μετά το Twilight in Olympus και δεν τους ξανάπιασα. Με αυτό που άκουσα τώρα, δεν μετανιώνω. :)
Με την ευκαιρία, το In Requiem των Paradise Lost ήταν άριστο, ειδικά για τους οπαδούς εποχών Icon και Draconian Times. Ειδικά το The Enemy ήταν όλα τα λεφτά.

Εντάξει, ξέρω ότι πιθανόν να σε παραξένεψε το ότι έχουν ανακαλύψει και εκείνοι την συνταγη που (μέχρι στιγμής από προσωπική πείρα) χρησιμοποιούν όλα τα group (παράτησα από το dance of death και μετά τους Maiden γιατί απλά βαρέθηκα τα ίδια και τα ίδια) που φτάνουν σε κάποιο καλό επίπεδο πωλήσεων και πειρασματισμού, δηλαδή να ακολουθούν κάπως την πεπατημένη και να μην ξεφευγουν και πολύ για να μην χάσουν fans και μάλιστα (με την μελωδικότητα) να προσπαθήσουν να κερδίσουν και νέους. Όμως τι να γίνει όλα μέσα στο παιχνίδι είναι. Πάντως προσωπικά τόσο το Black Halo (March of Mephisto, Memento Mori, The Haunting) όσο και το Ghost Opera με έπιασαν για τα καλά (έχω ακούσει και τα προηγούμενα τους φυσικά).

[Και ευχαριστώ για την πρόταση για Paradise Lost (παλαιότερα δεν με είχαν πιάσει) θα τους... κοιτάξω αύριο-μεθαύριο να δω (το κομμάτι που πρότεινες όντως ήταν ωραίο) τι λένε. Μελωδικοί όπως σ' αυτό ή σκληραίνουν πολύ; (Καφρίλα δεν ακούω εύκολα, το χειρότερο που φτάνω είναι μέχρι After Forever (στα παλιά, γιατί με την Floor Jansen λένε αρκετά), Theater Of Tragedy (μια στάλα), και τα λιγοστά brutal στους Epica (ας είναι καλά η Simone)).]
« Last Edit: 25 Jan, 2010, 08:40:47 by Ion »
Μέσα από στράτα απόμονη κι απόσκια
Με αγγέλους του ʼδη μόνο στοιχειωμένη
Που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
Κάτω στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Ο όρος στην πόκα είναι «καμία επαφή». Μήπως κάθισα σε λάθος τραπέζι;



eirini

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 766
    • Gender:Female
Ο όρος στην πόκα είναι «καμία επαφή». Μήπως κάθισα σε λάθος τραπέζι;

Κι εγώ έτσι νιώθω!

Γιώργος Βαρσαμάκης, 10 Πτήσεις με Αερόστατο. Εξημερώνει τα ήθη - το δικό μου, τουλάχιστον.
« Last Edit: 16 Sep, 2007, 01:02:44 by eirini »
If you cant appreciate what youve got, youd better get what you can appreciate. - Bernard Shaw


λinaπ

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 997
    • Gender:Female
  • Love my dog, love me
Mέχρι στιγμής: Paul van Dyk - "In Between"

Eξαιρετικός στο είδος του. (Αν και δε βλέπω πολλούς φαν του είδους εδώ γύρω.)

Εξαιρετικό! Δεν το είχα ακούσει.
Λίνα Παπαδοπούλου


mortal69

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 404
    • Gender:Male
O δίσκος κυκλοφορίας 2007 που αγόρασα και έλιωσα σε σπίτι και αυτοκίνητο είναι το Victory Songs των Ensiferum...http://www.ensiferum.com/e_html/e_releases_victorysongstracklist.htm

Μουσική (στο ομώνυμο που άκουσα) έξοχη (το intro είναι αξεπέραστο)! Τα φωνητικά (brutalάκια κομμάτι, έτσι; ) γιατί τα έβαλαν!; ;-) Και έλεγα γιατί δεν τόλμησα να κοιτάξω προς την μεριά τους!
Μέσα από στράτα απόμονη κι απόσκια
Με αγγέλους του ʼδη μόνο στοιχειωμένη
Που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
Κάτω στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Σκότος, ζόφος, έρεβος...
Για αλλαγή:
Gogol Bordello, Super Taranta!
Επιφυλάσσομαι να επανέλθω με ηχητικό ντοκουμέντο.
(Διευκρινίζω πάντως ότι έχω ακούσει ελάχιστους δίσκους του 2007 μέχρι στιγμής.)


Πρωτέαs

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1728
  • Χορέψετε, χορέψετε, παπούτσια μη λυπάστε!
Δυστυχώς, η εποχή που ήξερα τι κυκλοφορεί έχει περάσει.


Επ' αυτού έχω να πω ότι ο καλύτερος δίσκος του 2007, είναι ένας ωραιότατος εμαγιέ για τα φλυτζάνια του καφέ με μπορντούρες και μπιχλιμπίδια!! Μούρλια!!


(Άσχετη από το 1991 και δώθε...)
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

14.   Ναι, βεβαίως. Σων, φέρε τα λεφτά του Ανθόνιο.


diceman

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1328
    • Gender:Male
  • Talk less, say more.
Από σάουντρακ, το The Fountain του Clint Mansell.

« Last Edit: 13 Nov, 2008, 16:08:54 by Ion »
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies


mariapar

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1898
    • Gender:Female
Σκότος, ζόφος, έρεβος...
Για αλλαγή:
Gogol Bordello, Super Taranta!
Επιφυλάσσομαι να επανέλθω με ηχητικό ντοκουμέντο.
(Διευκρινίζω πάντως ότι έχω ακούσει ελάχιστους δίσκους του 2007 μέχρι στιγμής.)

Φαντάζομαι ότι θα έχεις υπόψη σου και το Gypsy Punks!
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Βεβαιότατα!

Ώστε δεν σε έχουν κατακτήσει ολοκληρωτικά οι Βίκινγκς; :)


mariapar

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1898
    • Gender:Female
Βεβαιότατα!

Ώστε δεν σε έχουν κατακτήσει ολοκληρωτικά οι Βίκινγκς; :)

Οι εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα... Δύναμη, ένταση + γρήγορο τέμπο δεν είναι στοιχεία ξένα προς τη metal, απλώς εδώ παρέχονται με διαφορετική μορφή και άλλα όργανα.
(Εξάλλου η πρώτη μου προσέγγιση στο τρελαμένο αυτό γκρουπ έγινε μετά από κριτική του Gypsy Punks στο Metal Hammer στις αρχές τις χρονιάς, από περιέργεια, μια και (νομίζω) για πρώτη φορά ένα non-metal άλμπουμ πήρε από το συγκεκριμένο περιοδικό 10 στα 10!)
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Απορία 1η: υπάρχει ακόμη το μουσικό καφενείο περιοδικό που λέγεται Metal Hammer; (Πρέπει να ξέρεις ότι το έπαιρνα αρκετό καιρό, πολυυυυύ παλιά.)
Απορία 2η: το Metal Hammer έγραψε κριτική για τους Gogol; Και τους έβαλε 10/10; Ο συντάκτης απολύθηκε ή απαγχονίστηκε έξω από το Rock City;
:)
« Last Edit: 17 Sep, 2007, 22:26:15 by stathis »


mariapar

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1898
    • Gender:Female
α) Υπάρχει... Πολύς κόσμος το έπαιρνε αρκετό καιρό... πάντως λίγοι έμειναν σαν και μένα να το παίρνουν στα 45!! ;-)

β) Ο συντάκτης ζει!! Μόνο που δεν θυμάμαι τώρα ποιος απ' όλους τους συνήθεις ύποπτους που γράφουν κριτικές ήταν. Αν μπορέσω θα βρω το τεύχος (διατηρείται σοβαρό αρχείο...)
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)


 

Search Tools