ελλειποβαρής ή ελλιποβαρής; → ελλιποβαρής, λιποβαρής, λιπόβαρος

Zazula · 20 · 30655

user4

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 609
  • think again!
Υπάρχουν δύο "λιπ(ο)-" που παράγουν σύνθετα. το ένα σάς δίνει λιποβαρής για αυτόν που έχει βάρος λιγότερο του κανονικού, ενώ το άλλο λιποκύτταρο, λιποσωμάτωση, λιποσυλλέκτης για έννοιες που σχετίζονται με το ΛΙΠΟΣ. Επομένως επιλέγετε συνειδητά να πείτε και να γράψετε "ΕΛλιποβαρής", ώστε να είστε βέβαιοι ότι δεν θα σας παρανοήσουν. (Είναι σα να αποφεύγει κάποιος να κάνει σωστή χρήση της λέξης "ευάριθμος" επειδή φοβάται ότι πολλοί θα παρανοήσουν.)

Η εξήγηση που δίνεις είναι αρκετά λογική, και εγώ όταν πρωτοδιάβασα την λέξη λιπόσαρκος φαντάστηκα κάποιον που ξεχειλίζει το λίπος από τις σάρκες του!
Το λεξικό μου λέει οτι ετυμολογείται λείπω (που απλοποείται σε λιπο-)+σάρκα και παρόμοια σχηματίζονται τα: λιποβαρής, λιποτάκτης, λιπόστρατος, λιποναύτης (!), λιπομαρτυρία, λιποπίνακας.

Για ΒΜΙ <15 μάλλον έχουμε anorexia nervosa (μακρυά απο μας!)
:-))
« Last Edit: 21 Aug, 2022, 14:52:48 by spiros »


Zazula

  • Λεξιλάγνος λογοπαίκτης
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1337
    • Gender:Male
  • Αθεράπευτος πομφολυγτόπιξ
Για το ΒΜΙ<15 υπάρχει το ελλιποβαρής-υποθρεψία.
Χίλια ευχαριστώ! (Οι περισσότεροι επιστήμονες δεν διαχωρίζουν περαιτέρω το ΒΜΙ κάτω του 19, οπότε χαρακτηρίζονται όλοι ως "ελλιποβαρείς".)

Η εξήγηση που δίνεις είναι αρκετά λογική, και εγώ όταν πρωτοδιάβασα την λέξη λιπόσαρκος φαντάστηκα κάποιον που ξεχειλίζει το λίπος από τις σάρκες του!
Κι εγώ έτσι ακριβώς (παρ)ετυμολόγησα το "λιπόσαρκος"... Την 'εξήγηση' δεν την έχω διασταυρώσει (μια και τώρα τη σκαρφίστηκα) - απλώς μου φαίνεται κι εμένα ως η μόνη λογική.


Για να δείτε κι εσείς αν είστε ελλειποβαρείς (sic) ή όχι: Υπολογισμός ΒΜΙ
Zazula: γλυφός και τσαγανός σαν κουτσουκέλα

WRITING STYLE GUIDELINES
1. Be more or less specific.
2. It's not O.K. to use ampersands & abbreviations.
3. Exaggeration is a million times worse than understatement.
4. Parenthetical remarks (however relevant) are to be avoided.



Ariel

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 4
Προσωπικά, το ελλειποβαρής από την έλλειψη και το βάρος, μου φαίνεται η σωστότερη ορθογραφία της λέξης για την απόδοση του νοήματός της. Το ελλιποβαρής δεν μου βγάζει νόημα και το λιποβαρής (όπως το λιπόσαρκος) μου μοιάζει λάθος από παλιά που πλέον θεωρείται σωστό.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854561
    • Gender:Male
  • point d’amour
ελλιπής ή ελλειπής; Η λέξη γράφεται με -ι- (ελλιπής), γιατί σχηματίζεται από το θέμα τού αορίστου (το ασθενές θέμα: αρχ. αόρ. β’ έ-λιπ-ον) και όχι από το θ. τού ενεστώτα που είναι -ει- (ελ-λείπω, έλ-λειψη). Έχουμε δηλ. ελ-λείπ-ω (θ. λεητ-) και παράλειψη, λειψανδρία, έκλειψη, και ελ-λιπ-ής (θ. λιπ-) λιπ-όθυμος, λιπ-οτάκτης, ανελ-λιπ-ώς κλπ., πβ. και πείθ-ω (πειθώ, πειθήνιος, πειστικός, πειθαρχία), αλλά πιθ-ανός, (*πιθ-τος >) πιστός κ.λπ.· μειγ-νύω και μείξη, αλλά μιγ-άς, συμ-μιγής (βλ. λ. αναμειγνύω). Ας διασαφηθεί εδώ ότι το ελλιπής είναι τελείως διαφορετικό από το ελλειπτικός τόσο στη σημασία (ελλειπτικός είναι ο έχων έλλειψη ή ελλείψεις) όσο και στην παραγωγή (το ελλειπτικός παράγεται από το ισχυρό θ. λειπ- και όχι από το ασθενές λιπ- τού ελλιπής).
— Λεξικό της Νέας Ελληνικής Γλώσσας Γεωργίου Μπαμπινιώτη

ελλιποβαρής, -ής, -ές λιποβαρής (βλ.λ.): ~ νεογνό.
[ΕΤΥΜ. < λιποβαρής (βλ.λ.) κατ' επίδρ. τού ελλιπής]. ελλοβόκαρπος, -η, -ο BOT. (δικοτυλήδονο θαμνώδες ή
— Λεξικό της Νέας Ελληνικής Γλώσσας Γεωργίου Μπαμπινιώτη

ελλιποβαρής - Βικιλεξικό
« Last Edit: 21 Aug, 2022, 17:11:27 by spiros »




 

Search Tools