αργυρούχος μόλυβδος → argentiferous lead

spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
Από το νέο μεταλλευτικό κείμενο...

Γενικώς, εκεί που πιστεύω ότι έχω βγάλει άκρη με τις -ούχες και τις -ικές ενώσεις, μπερδεύομαι... θα προσθέσω κι άλλα λήμματα για να το συζητήσουμε, τώρα τρέχω για το dreadline ;-)
« Last Edit: 19 Sep, 2007, 00:33:13 by spaceoddity »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Με κάθε επιφύλαξη: argentiferous lead.

Άλεξ;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Μια και μιλάμε για μετάλλευμα, για δες και το argentiferous galena.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Μα, αυτό είναι ο αργυρούχος γαληνίτης και ο γαληνίτης είναι θειούχο ορυκτό, δηλαδή θειούχος μόλυβδος.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Argentiferous lead στο κείμενο:

Lavrion is a public mineralogical museum, as well as an open-air and underground industrial museum, with a multitude of mining and metallurgical monuments, ancient and modern. We are referring in particular to the internationally unique metal processing workshops, the ancient ore washeries- flat and spiral- for concentrating the argentiferous lead ores, and to the outstanding 19th –century metallurgical plant of the Company Francaise des Mines du Laurium (CFML), on which the large Technological Cultural Park of the National Technical University of Athens  (NTUA) is situated today. These, in conjunction with the temple of Poseidon at Sounion, the ancient theatre at Thorikos, to mention only the most obvious, and the convenient geographical location of Lavrion, is the new fountain of “silver”, the country’s new mines, the mines of education technology, the economy and culture.
http://www.informatics.org.gr/MosaicII/lavrionhistory.html


Και επίσης στο: http://www.ath.aegean.gr/srcosmos/showpub.aspx?aa=4068

« Last Edit: 18 Sep, 2007, 22:57:49 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
Bingo Vicky, τον γαληνίτη τον έχω ήδη εξαντλήσει στο κείμενο, εδώ πρόκειται για συμπύκνωμα αργυρούχου μολύβδου... θαρρώ πως το argentiferous lead μου κάνει μια χαρά, εκτός αν μας ανατρέψει τα δεδομένα μέχρι αύριο το πρωί η ειδικός... Αλεξάνδρα, περιμένουμε επιβεβαίωση :-)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Bingo Vicky, τον γαληνίτη τον έχω ήδη εξαντλήσει στο κείμενο, εδώ πρόκειται για συμπύκνωμα αργυρούχου μολύβδου... θαρρώ πως το argentiferous lead μου κάνει μια χαρά, εκτός αν μας ανατρέψει τα δεδομένα μέχρι αύριο το πρωί η ειδικός... Αλεξάνδρα, περιμένουμε επιβεβαίωση :-)

Αν το πέτυχα, θα σου κάνω μια ανταπόκριση την Κυριακή από τη Μυρσίνη, να γλείφεις τα δάχτυλά σου! :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
συμπύκνωμα αργυρούχου μολύβδου

Εννοείς ότι είναι τεχνητό, το φτιάχνει ο άνθρωπος; Γιατί ο αργυρούχος μόλυβδος που βρίσκουμε στο έδαφος είναι συνήθως argentiferous galena.


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
Εννοείς ότι είναι τεχνητό, το φτιάχνει ο άνθρωπος; Γιατί ο αργυρούχος μόλυβδος που βρίσκουμε στο έδαφος είναι συνήθως argentiferous galena.

Τα συμπυκνώματα προκύπτουν από το μετάλλευμα μετά από τη διαδικασία εμπλουτισμού, που όπως μου εξήγησε ο πρώην σύζυγος (μηχανολόγος) το πρωί δεν είναι παρά η "επίπλευση" του μεταλλεύματος ώστε να απομακρυνθούν ακαθαρσίες (και στείρα;), που σημαίνει ότι το προϊόν που προκύπτει έχει σαφώς μεγαλύτερη περιεκτικότητα στο ωφέλιμο μέταλλο. Σε κοντινό σημείο του κειμένου αναφέρει και συμπυκνώματα γαληνίτη και σφαλερίτη, προτιμώ όμως να τα αποδώσω "διαχωρισμένα" όπως είναι και στο πρωτότυπο παρά να αυτοσχεδιάσω χωρίς να έχω το ανάλογο υπόβαθρο...

@wings: έλεγα στην Αναστασία τις προάλλες στο msn ότι έχουν ήδη αρχίσει τα συμπτώματα στέρησης της εξάμηνης απουσίας μου από Θεσσαλονίκη...


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Το argentiferous lead είναι πιο γενικός όρος, δηλαδή ορυκτά του μολύβδου που περιέχουν άργυρο. Το argentiferous galena είναι υποσύνολο του προηγούμενου, δηλαδή αργυρούχος γαληνίτης, θειούχος μόλυβδος που περιέχει και μια ποσότητα αργύρου.
Άρα ο αργυρούχος μόλυβδος είναι argentiferous lead, όπως πολύ σωστά είπε η Βίκυ.


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female

banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Δεν υπάρχει πρόβλημα αφού ήδη στο κείμενο ο galena αποδίδεται ως γαληνίτης.

Για να μη νομίζετε ότι τρελάθηκα και ήθελα να πω τον μόλυβδο γαληνίτη:
Native lead does occur in nature, but it is rare. ... The main lead mineral is galena (PbS)
The principal ores of lead are galena (PbS)...
silver-lead ore (technically known as 'Argentiferous Galena')
http://1tee-lavriou.att.sch.gr/LexikoM.htm : Το μ. που εξορυσσόταν στο Λαύριο ήταν ορυκτά ψευδαργύρου και μολύβδου, όπως αργυρούχος γαληνίτης
και άλλα πολλά.

Εάν λοιπόν μιλούσαμε για μετάλλευμα στην Ελλάδα, με 599 argentiferous lead και 12.700 argentiferous galena, σκέφτηκα ότι άξιζε να ρίξετε μια ματιά σ' αυτό. Αλλά εδώ είναι συμπύκνωμα.


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
Αλλά εδώ είναι συμπύκνωμα.

Όπως ανέφερα, και στο κείμενο λίγο πιο πάνω μιλάει για συμπύκνωμα γαληνίτη και σφαλερίτη (χωρίς να αναφέρει τίποτα περί αργυρούχου κλπ.) Πριν μου εξηγήσει ο πρώην μου, φανταζόμουν το συμπύκνωμα ως το αποτέλεσμα μιας πολύπλοκης χημικής διεργασίας... ενώ δεν είναι καθόλου.

Οπότε, για να το συνδέσουμε το λήμμα με τα προηγούμενα στην κατηγορία Technical/Engineering:

Γίνεται η απόληψη του μεταλλεύματος. Τα τέλματα είναι τα παραπροϊόντα της συμπύκνωσης, η οποία συμπύκνωση γίνεται επιτόπου στο ορυχείο στο εργοστάσιο εμπλουτισμού, στην ουσία δηλαδή αφαιρούνται από το μετάλλευμα τα στείρα. Στα δε τέλματα, γίνεται απόθεση στους ειδικούς χώρους.

(τυχεροί είμαστε αν υπάρχουν ελεγχόμενες λίμνες, όπως οι λίμνες Σεβαλιέ, για το σκοπό αυτό... ενίοτε, ο "ειδικός χώρος" δεν είναι παρά η παρακείμενη ακτή)


Η Αλεξάνδρα μας επιβεβαίωσε το χημικό σκέλος του θέματος... αν είχαμε ένα μεταλλειολόγο να μας επιβεβαιώσει ότι η παραπάνω παράγραφος είναι 100% ορθή, θα ήμασταν σούπερ :-)


 

Search Tools