Βιβλία και εφημερίδες

F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Μήπως ξέρει κανείς πού μπορούμε να βρούμε βιβλία που πωλήθηκαν στο πρόσφατο παρελθόν πακέτο με εφημερίδες;


Zazula

  • Λεξιλάγνος λογοπαίκτης
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1337
    • Gender:Male
  • Αθεράπευτος πομφολυγτόπιξ
Γνωρίζουμε τίτλο βιβλίου, εκδότη βιβλίου ή την εφημερίδα για την οποία μιλάμε;
Zazula: γλυφός και τσαγανός σαν κουτσουκέλα

WRITING STYLE GUIDELINES
1. Be more or less specific.
2. It's not O.K. to use ampersands & abbreviations.
3. Exaggeration is a million times worse than understatement.
4. Parenthetical remarks (however relevant) are to be avoided.



F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Αυτή τη στιγμή μ' ενδιαφέρει ο πρώτος τόμος του αγγλοελληνικού/ ελληνοαγγλικού λεξικού 4U (Φυτράκης) καθώς και ο πρώτος τόμος του Λεξικού για το σχολείο και το γραφείο (Μπαμπινιώτης). Και τα δύο από τον Ελεύθερο Τύπο.
« Last Edit: 14 Feb, 2008, 12:40:46 by F_idάνι »


Zazula

  • Λεξιλάγνος λογοπαίκτης
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1337
    • Gender:Male
  • Αθεράπευτος πομφολυγτόπιξ
Θα 'λεγα ένα τηλέφωνο στα γραφεία της εφημερίδας είναι μια αρχή. Αλλά το μπαμπινιωτάκι δεν το θέλεις δηλαδή ολόκληρο;
Zazula: γλυφός και τσαγανός σαν κουτσουκέλα

WRITING STYLE GUIDELINES
1. Be more or less specific.
2. It's not O.K. to use ampersands & abbreviations.
3. Exaggeration is a million times worse than understatement.
4. Parenthetical remarks (however relevant) are to be avoided.



F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Τα έχω, βρε, τα υπόλοιπα...
Έχω πάρει στην εφημερίδα, αλλά τα τηλέφωνα που μου έδωσαν δεν απαντάνε. Έλεγα μήπως υπάρχει και τίποτε εναλλακτικό. Θα επιμείνω περισσότερο.
Ευχαριστώ πολύ.


DiVx

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 651
    • Gender:Male
Στο Μοναστηράκι, βγάζουν βιβλία και DVD στο ξεπούλημα, παρόλο που απαγορεύεται. Αλλά γενικά δεν έχει και πολλά πράγματα.


DiVx

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 651
    • Gender:Male
Συγγνώμη, αντί να πατήσω edit πάτησα quote. "βιβλία και DVD που προσφέρουν οι εφημερίδες" ήθελα να πω.


mala

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 228
    • Gender:Female
Εγώ, πάντως, έψαχνα κάτι ντοκιμαντέρ για τον μπαμπά μου από την Καθημερινή και πήγα στα γραφεία της εφημερίδας. Εκεί πουλάνε όποιο τεύχος θέλεις, ολόκληρο το πακέτο, εφημερίδα και καλούδια. Υποθέτω ότι το ίδιο γίνεται και με τις άλλες εφημερίδες.
Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light...


FoReIgNeR

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
Πριν λίγο καιρό που πήγα στα γραφεία τους κατόπιν συνεννόησης μέσω ηλεκτρονικής αλληλογραφίας, έμαθα ότι οργάνωναν τέτοιο τμήμα για όσους έχασαν προσφορές. Οπότε δοκίμασε και με email και με τηλέφωνο, θα βρεις άκρη.
And my heaven is wherever you are ...


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Δυστυχώς δεν μπορώ να πάω στο Μοναστηράκι ούτε στα γραφεία των εφημερίδων επειδή δε μένω στην Αθήνα. Βρήκα, όμως, τον τόμο του Φυτράκη (με τα πολλά).
Από την εφημερίδα μού έδωσαν το τηλέφωνο του βιβλιοπωλείου του Μπαμπινιώτη (αν κατάλαβα καλά), το οποίο δε λειτουργεί (ακόμη). Οπότε, αν έχει κανείς τον 1ο τόμο του Λεξικού για το σχολείο και το γραφείο, ενδιαφέρομαι να τον αγοράσω. Το email μου υπάρχει στο προφίλ μου :-)
Και πάλι ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
« Last Edit: 15 Feb, 2008, 13:05:14 by F_idάνι »


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Ευρέθη και ο πρώτος τόμος του Λεξικού για το σχολείο και το γραφείο. Ευχαριστώ πολύ τον Dr Moshe και το Κέντρο Λεξικολογίας. Χωρίς τη βοήθειά τους, ακόμη θα έψαχνα.


Pit

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1020
    • Gender:Male
  • Panagiotis Stamatelos
Εγώ θα πήγαινα στα γραφεία της εφημερίδας... Κρατάνε αρχείο με τα παλαιά τεύχη--θα τα έχουνε σίγουρα!! Μια άλλη επιλογή είναι να βάλεις αγγελία στη Χρυσή Ευκαιρία, ζητώντας συγκεκριμένα αυτά που θέλεις...

Good Luck!!
Laughter translates into any language.


 

Search Tools