Χρήση τόνου σε διπλή αντωνυμία - μου μου ή μου μού;

spiros · 36 · 83274

spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854569
    • Gender:Male
  • point d’amour
Ακόμη δεν έχω καταλάβει από ορισμένους συμμετέχοντες στη συζήτηση τη θέση τους για τη διπλή αντωνυμία - βάζετε σε επιμέλειες τόνο στη δεύτερη ή όχι; Βασίλη, Αλεξάνδρα; Για τον Νίκο ξέρω, από τη μία προτιμάει έτσι αλλά επισήμως κάνει αλλιώς.

Όσον αφορά βέβαια τη λογική, υπάρχουν διαφορετικές προσεγγίσεις της άρα δεν μπορούμε να έχουμε απόλυτη εμπιστοσύνη στη δική μας υποκειμενική λογική.


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Ναι, εγώ χρησιμοποιώ τον τόνο στη διπλή αντωνυμία. Μου φαίνεται λάθος η χρήση τού κόμματος.
Αλλά για το κόμμα νομίζω ότι πρέπει να ξεκινήσουμε ένα άλλο σημείωμα. Ειδικά στους υποτίτλους, γίνεται τρομερή κατάχρηση.



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854569
    • Gender:Male
  • point d’amour
Την κόμμα δεν την προτιμάω ούτε εγώ, απλά το έβαλα ως εναλλακτική πρόταση στους έχοντες ενδοιασμό με το διπλό επαναλαμβανόμενο άτονο.


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Την κόμμα δεν την προτιμάω ούτε εγώ, απλά το έβαλα ως εναλλακτική πρόταση στους έχοντες ενδοιασμό με το διπλό επαναλαμβανόμενο άτονο.
Γιατί την κόμμα;

ΛΚΝ:
κόμμα 2 το : 1. σημείο στίξης (,) με το οποίο δηλώνουμε λογικό χωρισμό και μικρό σταμάτημα της φωνής στο εσωτερικό της περιόδου ή σε μεγάλες φράσεις. 2. (μαθημ., προφ.) η υποδιαστολή.  [λόγ. < ελνστ. κόμμα (στη σημ.: `μέλος πρότασης΄, δες & κόμμα 1) σημδ. γαλλ. virgule < λατ. virgula `κλαδάκι΄ με βάση την υστλατ. σημ.: `τονικό σημάδι΄]



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854569
    • Gender:Male
  • point d’amour
Εν τη ρύμη του λόγου... αμάν πια ούτε να του ξεφύγει κάτι κάποιου δεν μπορεί!


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Βεβαίως και μπορεί να σου ξεφύγει κάτι!
Για να μπορούμε να σου το διορθώνουμε :-)

Αλλά με το δίκιο σου. Η υποδιαστολή είναι θηλυκό. Μάλλον έχεις προτίμηση στα θηλυκά...


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Να προσέχετε τι σας ξεφεύγει... άντε για να αβαντάρω και λίγο την Αλεξάνδρα που την πρόγκηξα για τον Μπαμπινιώτη.

Αχ, αυτή η ρύμη σας πια... ρέμα πάει να γίνει:ΡΡΡ
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854569
    • Gender:Male
  • point d’amour
Αλλά με το δίκιο σου. Η υποδιαστολή είναι θηλυκό. Μάλλον έχεις προτίμηση στα θηλυκά...

Σε αυτό δεν έχεις άδικο. Ένα άλλο που μου ξεφεύγει πολύ συχνά είναι όταν γράφω σε πρώτο πρόσωπο, να πληκτρολογώ τρίτο! Αντί για "είπα", γράφω "είπε" φερ' ειπείν!

Τέλος πάντων, γνωρίζει κανείς εάν υπάρχει κάποιος επίσημος καταγεγραμμένος κανόνας για την περίπτωση της διπλής αντωνυμίας; Διότι, απ' ό,τι βλέπω υπάρχει διχογνωμία.
« Last Edit: 05 Mar, 2006, 13:32:54 by spiros »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Μάλλον αυτό σου προκύπτει γιατί είσαι... πολυσχιδής προσωπικότητα.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Ακόμη δεν έχω καταλάβει από ορισμένους συμμετέχοντες στη συζήτηση τη θέση τους για τη διπλή αντωνυμία...

Οι κανόνες, Σπύρο, είναι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως τους ανέφερες εσύ στην αρχή του νήματος. Τα υπόλοιπα είναι προσωπικές απόψεις και πρακτικές, είτε του Μπαμπινιώτη είναι είτε ενός ταπεινού nickel. Διότι, όταν δρας ως υφιστάμενος (π.χ. τεστ επιμέλειας, σχολική εργασία), πρέπει να ακολουθήσεις τον κοινό μπούσουλα. Όταν είσαι εργοδότης, εκδότης, πρύτανης ή Σκαρίμπας, κάνεις ό,τι σου καπνίσει.

Στο "ό,τι σου καπνίσει" ανήκουν τα άρθρα με τόνο και τα καρώτα με ωμέγα. Έχεις το δικαίωμα να διατυπώνεις τις απόψεις σου από το χώρο που νέμεσαι. Αν κάποια στιγμή έρθει μια αναθεώρηση της επίσημης γραμματικής και υιοθετήσει τις απόψεις σου, μπορείς να θεωρήσεις ότι βρήκες το δίκιο σου. Πάντως τη μάχη που έδινε ο Μπαμπινιώτης για να γράφουμε "η πόλι" (με -ι επειδή προέρχεται από το "πόλις"), την έχασε. Με το ίδιο σκεπτικό επιμένει για τα καρώτα. Μετρήστε στο διαδίκτυο τα "καρότα" και τα "καρώτα" και θα δείτε ποιος βγαίνει νικητής.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854569
    • Gender:Male
  • point d’amour
Quote
Τα υπόλοιπα είναι προσωπικές απόψεις και πρακτικές, είτε του Μπαμπινιώτη είναι είτε ενός ταπεινού nickel

Εγώ θα έλεγα: τα υπόλοιπα είναι προσωπικές απόψεις και πρακτικές, είτε είναι του nickel είτε ενός ταπεινού Μπαμπινιώτη... ):
« Last Edit: 05 Mar, 2006, 18:06:29 by spiros »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Άντε κι επιτέλους έρχεστε στα λόγια μου... και ο νοών νοείτω.

Θείο, μην μου πεις ευχαριστώ γιατί δεν ήταν έμμεσο κομπλιμέντο σ' εσένα.:-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Ένα nickel των πέντε σεντ πρέπει να έχει επίγνωση της ταπεινότητάς του.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Eπιβραβεύω την ταπεινοφροσύνη σου με τι άλλο; Φυσικά, με ένα μπαμπινιωτικό καρώτο.:-)))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Ας σεβαστούμε την επίσημη γραμματική λοιπόν κι ας μην συμφωνούμε πάντα με όλους τους κανόνες της. Τόσα χρόνια χρησιμοποιούσα τόνο στη διπλή αντωνυμία γιατί μου φαίνεται περίεργο χωρίς αυτόν :).
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


 

Search Tools