τὸ κακοποιόν (τῆς ὕλης — Aristotle, Physics) → maleficence

*anna* · 8 · 4240

*anna*

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 7
Γειά σας παιδιά.Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε με μια αρχαιοελληνική λέξη?Μια κοπέλα με ρώτησε για τη μετάφραση της λεξης ''το χαχοποιόν'' στα αγγλικά.Η λέξη αυτή βρίσκεται στο βιβλίο του Αριστοτέλη ''physics''(δεν είμαι σιγουρη για τον ελληνικό τίτλο),192α 15.Έχω ψάξει για αυτή τη λέξη παντού αλλά δεν είμαι καν σίγουρη αν υπάρχει.Θα μπορούσε να με βοηθήσει κανένας?
« Last Edit: 15 Apr, 2008, 17:54:09 by billberg23 »


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Εκπληκτική λέξη! Αλλά πάνω στον ενθουσιασμό μου, ανακάλυψα ότι πρόκειται για το "κακοποιόν" (maleficence) της ύλης.

(Μπορούμε να κρατήσουμε το "χαχοποιόν"; Όλο και κάπου θα το χρησιμοποιήσουμε.)
« Last Edit: 18 Jun, 2006, 14:53:58 by nickel »



*anna*

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 7
Εκπληκτική λέξη! Αλλά πάνω στον ενθουσιασμό μου, ανακάλυψα ότι πρόκειται για το "κακοποιόν" (malevolence).

(Μπορούμε να κρατήσουμε το "χαχοποιόν"; Όλο και κάπου θα το χρησιμοποιήσουμε.)

Ευχαριστώ πολύ!Και εμένα αυτή η λέξη μου ρθε στο μυαλό αλλα όταν της ζήτησα να ξαναελέγξει τη λέξη μου έδωσε την ίδια ορθογραφία.Τέλος πάντων αφού μου το λέτε και εσείς έτσι θά ναι!Ξανα ευχαριστώ!
(Επίσης,επιτρέπεται να κρατήσετε το ''χαχοποιόν''.Αφού δημιουργήσαμε καινούργια λέξη γιατί να την πετάξουμε? :-D)


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.

Ευχαριστώ πολύ!Και εμένα αυτή η λέξη μου ρθε στο μυαλό αλλα όταν της ζήτησα να ξαναελέγξει τη λέξη μου έδωσε την ίδια ορθογραφία.Τέλος πάντων αφού μου το λέτε και εσείς έτσι θά ναι!Ξανα ευχαριστώ!
(Επίσης,επιτρέπεται να κρατήσετε το ''χαχοποιόν''.Αφού δημιουργήσαμε καινούργια λέξη γιατί να την πετάξουμε? :-D)
χαχοποιόν>gelotogen, gelotogenic
:-)
On gelotology:


  Within the burgeoning field of gelotology (from the Greek gelos, or "laughter"), the scientific study of laughter, an expanding body of research is being compiled. Over 500 academicians belong to the International Society for Humor Studies, and doctors, psychiatrists, and mental health professionals increasingly prescribe laughter therapy to help people cope with physical, mental, and spiritual issues.
http://www.worldandi.com/newhome/public/2003/march/nspub.asp

(Όποιος τολμήσει να πει gelatogen/gelatogenic ή ακόμα χειρότερα gelatology (ωραία και τα παγωτά...).... θα τον αναλάβει ο Νίκος.)
:-))
« Last Edit: 18 Jun, 2006, 16:56:15 by elena petelos »



tsioutsiou

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 583
Another prominent laugh researcher is Robert Provine, a professor of neurology and psychology at the University of Maryland....
        "Cross-cultural evidence suggests that males are the leading humor producers and females are the leading laughers," says Provine. "These differences are already present by the time that joking first appears around six years of age."


Δεν βρίσκω χαχοποιό πρόθεση πάντως.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Φοβάμαι, Περ., ότι σε μπέρδεψε η Ελένη μεταφέροντας εδώ ιδιωτικές ανταλλαγές πληροφοριών (συμβαίνουν κι αυτά, κι ας φωνάζει ο Σπύρος).

Το "χαχοποιόν" αναφέρεται μόνο στο gelotogen(ic), το οποίο δεν υπάρχει στο διαδίκτυο (υπάρχει μόνο gelogenic και έχουμε πάρει μέτρα να καυτηριαστεί δεόντως).

Τα gelotologist ήταν άλλο μέρος της συζήτησης. Τα υπόλοιπα διορθωμένα παγωτοειδή ήταν η ρίζα του κακού. Καυτηριάστηκε κι αυτή.


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
Another prominent laugh researcher is Robert Provine, a professor of neurology and psychology at the University of Maryland....
       ----
Δεν βρίσκω χαχοποιό πρόθεση πάντως.
Πολύ καλά κάνετε. Ο Provine έχει δημοσιεύσει (και) με τη Rita Levi-Montalcini, και όταν μιλάει η Ρίτα...
δεν είναι για να γελάμε.
:-)))
http://nobelprize.org/medicine/laureates/1986/levi-montalcini-autobio.html
(Πάντως γελάει καλύτερα, όποιος γελάει τελευταίος. Οι ιδιωτικές ανταλλαγές θα γίνουν δημόσιες σύντομα, οπότε θα κολλήσουμε το σύνδεσμό. :-))
« Last Edit: 19 Jun, 2006, 00:58:58 by elena petelos »


tsioutsiou

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 583
H δική μου ανάγνωση ήταν μόνο για το νήμα, έτσι ("χ") και δίσημο:
προθέσεις... και ως προς τη "γελωτοποιό" και ως προς την "κακοποιό", σε αβανταδόρικα ζητήματα :)


 

Search Tools