Coinages and neologisms - νεολογισμοί και λεξιπλασίες!

diceman · 1383 · 263972

banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Καταπληκτικό!!!


Μέρα του μποξ (εκφρ. από την αγγλική φράση Boxing Day): Η επομένη των Χριστουγέννων στη Μ. Βρετανία, μέρα κατά την οποία όλοι επισκέπτονται συγγενείς και φίλους που τους έκαναν φρικτά δώρα και τους πλακώνουν στις μπουνιές!


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854551
    • Gender:Male
  • point d’amour
Μέρα του μποξ (εκφρ. από την αγγλική φράση Boxing Day): Η επομένη των Χριστουγέννων στη Μ. Βρετανία, μέρα κατά την οποία μοιράζονται δωρεάν σάκοι του μποξ για να βγάλουν το άχτι τους οι μεταφραστές οι οποίοι έχουν υποστεί κακοποίηση από επιμελητές!



diceman

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1328
    • Gender:Male
  • Talk less, say more.
μπουρμπουαρλήθρες (ουσ. θηλ. ξεν.): Πενιχρό φιλοδώρημα.
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies


diceman

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1328
    • Gender:Male
  • Talk less, say more.
τεμπελχαχανάς (ουσ. αρσ.): εκείνος που γελάει με τα λάθη των τεμπέληδων μεταφραστών.

(Τι έγινε, στερέψατε από ιδέες;)
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies



σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
προζακαθήμενος (ουσ.αρσ.) ο επικεφαλής της εκκλησίας των απαθών

σιδεροβέφαλος-η (ουσ. αρσ/θηλ.) αυτός/η που αντέχει ολόκληρο τηλεοπτικό πρωινό με τη Βέφα και τις συνταγές της χωρίς να αυτοτραυματιστεί
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


Cafeeine

  • Newbie
  • *
    • Posts: 48
    • Gender:Male
  • Με αγάπη για τα καφεϊνοπαράγωγα
(Τι έγινε, στερέψατε από ιδέες;)
Οχι απλα αυτοί που λείπουν διακοπες το χουν ριξει στη λεξεκούραση(κατάσταση κατα την οποία τα λεξικά μαζεύουν σκόνη) κσι αυτοί που έχουμε μείνει εδώ πλαζηλεύουμε(ο κρυφός φθόνος των λουώμενων) αυτούς που λείπουν.

Cafeeine, ο πλαζηλεύων.

« Last Edit: 10 Aug, 2005, 10:51:05 by Cafeeine »
Γριμανέλης Γιώργος


σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
πίτα με αγκύρας σουβλάκι με κρέας αμφιβόλου προέλευσης
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


diceman

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1328
    • Gender:Male
  • Talk less, say more.
Quote
Οχι απλα αυτοί που λείπουν διακοπες το χουν ριξει στη λεξεκούραση(κατάσταση κατα την οποία τα λεξικά μαζεύουν σκόνη) κσι αυτοί που έχουμε μείνει εδώ πλαζηλεύουμε(ο κρυφός φθόνος των λουώμενων) αυτούς που λείπουν.

Κάποιοι διακοπρίζουν και κάποιοι άλλοι δουλεύουν σαν το σκύλο. Τι να πεις...

Νέα φουρνιά:

νυθείτσα (ουσ. θηλ.): εκείνη η φρικτή και δόλια θεία του καθενός μας, αστείρευτη πηγή κακεντρεχών σχολίων για όλους γύρω της.

Γκαργκαναντούας (κύριο όνομα): μυθικός τραπεζίτης, που τρεφόταν με μσθούς και συντάξεις. Σύμφωνα με τις απόκρυφες Βέδες, έχει στείλει έναν άβαταρ στη σύγχρονη Ελλάδα.

Και μερικοί διατροφικοί νεολογισμοί:

εντομάτα (ουσ. θηλ.): μην τη φάτε, είναι σάπια.

πιτσαβούρα (ουσ. θηλ.): άνοστη, κακοφτιαγμένη πίτσα.

Quote
σιδεροβέφαλος-η (ουσ. αρσ/θηλ.) αυτός/η που αντέχει ολόκληρο τηλεοπτικό πρωινό με τη Βέφα και τις συνταγές της χωρίς να αυτοτραυματιστεί

βεφκαλίζομαι (ρημ.): αυταπατώμαι ότι είμαι καλός στη μαγειρική.
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies


σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Πολύ καλός!

Ας το γυρίσουμε και λίγο στην κοπροφιλία.

σκατακερματισμός (ουσ. αρσ. αργκώ) η διάρροια
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854551
    • Gender:Male
  • point d’amour
ντεκολτίτιδα (ουσ. θηλ.) Μία φλεγμονή του οπτικού νεύρου η οποία προκαλείται από τη θέαση χαμηλών ντεκολτέ και σε προχωρημένο επίπεδο μπορεί να οδηγήσει σε ακαμψία του λαιμού και αντιδραστικό νυσταγμό λόγω της παρατεταμένης εστίασης του βλέμματος σε κοντινά αντικείμενα χαμηλού ύψους. Οι περιπτώσεις που χρήζουν ιατρικής φροντίδας αυξάνονται κατακόρυφα το καλοκαίρι όπως επίσης και οι περιπτώσεις καυλίασης (ηλίασης του φαλλού).
« Last Edit: 11 Aug, 2005, 15:10:35 by spiros »


Cafeeine

  • Newbie
  • *
    • Posts: 48
    • Gender:Male
  • Με αγάπη για τα καφεϊνοπαράγωγα
ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΙΑΣ ΝΥΧΤΑΣ

Χτες το βράδυ γυρνόντας στο σπίτι σταμάτησα σε ένα βρωμικράκι να φάω. Εκει ζήτησα ενα hot dog, αλλά είχε μόνο μεγάλο μεγεθος, οπότε λέω του τύπου "Δεν πειράζει, πιάσε ένα παλουκάνικο".
Αφού τελείωσα, μπήκα στο ντεκαπόταμπλ μου (μου είχαν τελείωσει τα προφυλακτικά) και κίνησα προς την Γλυφάδα.
Φτάνωντας στο γκαράζ, βλέπω τα φώτα στο σπίτι αναμενα. Το σπίτι ήξερα οτι ήταν άδειο. Τραβάω το όπλο και πηγαίνω την πίσω πόρτα, που ήταν ανοιχτή. Πηδάω μεσα και πυροβολώ δυο φορές.  Βλέπω τον Γιώργο Σιγάλα νεκρό στο πάτωμα.
Κοιτάω το όπλο μου με λέω "Φτού, πάλι ξέχασα να βγάλω τον σιγαλαστήρα"
Τον σκεπάζω με ένα σεντόνι, παίρνω τηλέφωνο τον αθλητικό ιατροδικαστή και πάω για ύπνο
Γριμανέλης Γιώργος


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
ντεκολτίτιδα (ουσ. θηλ.) Μία φλεγμονή του οπτικού νεύρου η οποία προκαλείται από τη θέαση χαμηλών ντεκολτέ και σε προχωρημένο επίπεδο μπορεί να οδηγήσει σε ακαμψία του λαιμού και αντιδραστικό νυσταγμό λόγω της παρατεταμένης εστίασης του βλέμματος σε κοντινά αντικείμενα χαμηλού ύψους. Οι περιπτώσεις που χρήζουν ιατρικής φροντίδας αυξάνονται κατακόρυφα το καλοκαίρι όπως επίσης και οι περιπτώσεις καυλίασης (ηλίασης του φαλλού).


Μπακουρίτιδα (ουσ. -παραδόξως- θηλ.): Φλεγμονή λημνιακών συνοδευόμενη από δακρύρροια ή διάνοιξη του δακρυϊκού αδένα και ρήξη του περινέου. Εμφάνιση μάζας φυσιολογικού ιστού σε ανώμαλη όμως θέση (χωρίστωμα).
Η υπεραιμία διατηρείται από τις ορμόνες φύλου καθώς και από την αδρεναλίνη.
Μέχρι και τρεις ή τέσσερις ώρες μετά, αρχίζει να παράγεται το πύαρ ή πρωτόγαλα, του οποίου η έκκριση συνεχίζεται έως και τρεις ή τέσσερις ώρες μετά της συστολής.
Συνιστάται συμπτωματική θεραπεία δια του χειρισμού της πάσχουσας περιοχής (δις καθ’εκάστην) [manus] ή με χρήση αιμοστατικής λαβίδας (μπούλντογκ) για τον αποκλεισμό υπό την ελάχιστη δυνατή πίεση, ώστε να αποφεύγεται η σύνθλιψη και να επιτυγχάνεται το ελάχιστο δυνατό τραύμα στα αγγεία (π.χ. αρτηριοφλεβώδεις επικοινωνίες). H χρήση λαβίδων Cooley, Gregory, Wickman ή DeBakey δεν συνιστάται.
Για την κένωση μικρών συλλογών υγρού συνιστάται ρύγχος αναρρόφησης (Frazier).

Διπλές-τυφλές, τυχαιοποιημένες μελέτες φάσης II με έναρξη χορήγησης αρκουδοστάφυλλου πριν την εμφάνιση συμπτωμάτων (στόχος η ελάττωση της συχνότητας) ανέδειξαν τη μέθοδο αυτή αποτελεσματική σε ποσοστό 30%.
« Last Edit: 11 Aug, 2005, 19:30:30 by epetelos »


σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
παλουκοράφτης (ουσ. αρσ.) χειρουργός που ειδικεύεται στη ραφή σφιγκτήρων, σοδομισμένων από υπερμεγέθη πέη.
Είναι που είναι δυσεύρετος, αν είναι κι ακριβός... Γδάρτης, αλλά καλός παλουκοράφτης.

μπαρμουνάκι (ουσ. ουδ.) εξαιρετικά νόστιμο ψάρι. Οι γευσιγνώστες παρομοιάζουν τη γεύση του με αυτή του γυναικείου αιδοίου.

απαυτοκρατορία (ουσ. θηλ.) Βασίλειο εξαιρετικά απελευθερωμένου χαρακτήρα. Εθνικό σπορ το σεξ.

Η απαυτοκρατορία αντεπιτίθεται.
Θα είναι τίτλος τσόντας-παρωδίας του Πόλεμου των Άστρων που θα γυριστεί ως αντίποινα κατά του εικοστού δεύτερου επεισοδίου και θα το ξεπεράσει σε εισιτήρια.

 
« Last Edit: 11 Aug, 2005, 17:42:38 by σα(ρε)μαλι »
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Μετά από όλα εκείνα τα non-PC της Έλενας (καθόλου "ορθοπετελιές"), μας ήρθε και το μπαρμουνάκι, που τόσον καιρό ήξερα ότι είναι απ' αυτά που ψαρεύεις σε μπαρ. Πάνω απ' όλα, πάντως, μην αφήσετε την Αλεξάνδρα να δει την ορθογραφία του σα(ρε)μάλι. Θα της έρθει ... κόλπος.


σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Πίστεψε με αγνοούσα την ύπαρξη της λέξης (αν κι έχω επισκευτεί πολλά μπαρ, τέτοια ψάρια δεν βρήκα πουθενά. Απ' ό,τι φαίνεται θα κολυμπούν πολύ βαθιά για τα πνευμόνια μου). Πού έχω κάνει λάθος, να σπεύσω να το διορθώσω.
Ουπς! Βρήκα ήδη δύο στο προηγούμενο ποστ και τα διόρθωσα. Ελπίζω να περνάω τώρα!
« Last Edit: 11 Aug, 2005, 17:26:42 by σα(ρε)μαλι »
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


 

Search Tools