Stevie Wonder, Part-time lover (lyrics & video clip)

Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
Part-time lover

Call up, ring once, hang up the phone
To let me know you made it home
Don't want nothing to be wrong with part-time lover
If she's with me I'll blink the lights
To let you know tonights the night
For me and you, my part-time lover

We are undercover passion on the run
Chasing love up against the sun
We are strangers by day, lovers by night
Knowing it's so wrong, but feeling so right

If I'm with friends and we should meet
Just pass me by, don't even speak
Know the words discreet when part-time lovers
But if there's some emergency
Have a male friend to ask for me
So then she won't peek it's really you, my part-time lover

We are undercover passion on the run
Chasing love up against the sun
We are strangers by day, lovers by night
Knowing it's so wrong, but feeling so right

I've got something that I must tell
Last night someone rang our doorbell
And it was not you, my part-time lover
And then a man called our exchange
But didn't want to leave his name
I guess that two can play the game
Of part-time lovers
You and me, part-time lovers
But, she and he, part-time lovers

Σήμερα ανακάλυψα ότι αυτό το τραγούδι ήταν στην κορυφή των charts στο Γιου Ες την ημέρα που γεννήθηκα (ξέρω, ξέρω, αμερικανιές) και έχω κατενθουσιαστεί αφενός γιατί μου άρεσε πάντα πολύ και αφετέρου γιατί ήταν αυτό και όχι καμμιά κιτς μπαλάντα που σήμερα δεν (θέλει να) τη θυμάται ούτε αυτός που την έγραψε! (Και το προτιμώ και από το Power of Love της Jennifer Rush που ήταν Νο1 στο ΗΒ εκείνη τη μέρα --δεν μπορείτε να πείτε, όλα τα λαμπρά αστέρια ανέτειλαν εκείνη την εβδομάδα.) Εννοείται ότι μου έχει κολλήσει εδώ και κάμποσες ώρες και γι' αυτό θα το υποστείτε κι εσείς! Τσακώστε και το sooo eighties βίντεο. :)
https://www.youtube.com/watch?v=Ll6LLGePYwM
« Last Edit: 11 Nov, 2008, 18:32:54 by Ion »
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Δεν αντέχω να μην παίξω το παιχνίδι των αντιθέτων του φόρουμ.



Την ημέρα που γεννιόμουν εγώ, το Time κυκλοφορούσε με τον Τοσκανίνι στο εξώφυλλό του ενώ στην κορυφή των αμερικάνικων τσαρτς ήταν η Peggy Lee με το τραγούδι Mañana (Is Soon Enough for Me).

Σύμφωνα με τον ίδιο ιστότοπο: την ίδια ημερομηνία (αλλά όχι το ίδιο έτος, λέω για να προλάβω μερικές μερικές) γεννήθηκαν οι:

1854 - Henri Poincaré, French mathematician and physicist (d. 1912)
1899 - Duke Ellington, American jazz pianist and bandleader (d. 1974)
1901 - Hirohito, Emperor of Japan (d. 1989)
1954 - Jerry Seinfeld, American comedian
1958 - Michelle Pfeiffer, American actress
1970 - Andre Agassi, American tennis player
1970 - Uma Thurman, American actress
1971 - F_idάνι [άκυρο]
« Last Edit: 11 Nov, 2008, 18:44:43 by Ion »



F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female

Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
When I was born, Michael Jackson was still human:-)
When I was born, Pluto was still a planet...and Russia UssR
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
When I was born, Michael Jackson was still human:-)
Σοβαρά; Έκανα σωστά τη συμπλήρωση;


paraskevi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 703
    • Gender:Female
Ρε παιδιά, την ίδια μέρα μ' εμένα γεννήθηκε ο Οσάμα Μπιν Λάντεν....
Never explain yourself to anyone. Because the person who likes you, doesn't need it, and the person who dislikes you, won't believe it.


Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
Ρε παιδιά, την ίδια μέρα μ' εμένα γεννήθηκε ο Οσάμα Μπιν Λάντεν....
Άρα είναι αδύνατο να ήταν Νο1 το "First we take Manhattan", ε;
Κρίμα, θα ήταν πολύ ταιριαστό. :(
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Σοβαρά; Έκανα σωστά τη συμπλήρωση;

LOL! Όχι, μάλλον η ημέρα των γενεθλίων μου δε συνέπεφτε με την ημέρα κυκλοφορίας του περιοδικού! Εγώ εδώ παίζω.


ΥΓ: (Εδώ έχει και στιχάκια :-)
« Last Edit: 15 Oct, 2007, 23:04:18 by F_idάνι »


mortal69

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 404
    • Gender:Male
Στο thread, λοιπόν του "When I was born..." :-P, ευτυχώς, βάση του link της F_idavi, γεννήθηκα σε ήρεμη μέρα και μάλιστα μαζί με Fleetwood Mac επιτυχημένη μουσική υπόκρουση (τους άλλους δεν τους ξέρω καν), αλλά ατυχώς έμπλεξα με άλλους που καβάλησαν το πολιτικό καλάμι :-(.
Μέσα από στράτα απόμονη κι απόσκια
Με αγγέλους του ʼδη μόνο στοιχειωμένη
Που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
Κάτω στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...


Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
Στο thread, λοιπόν του "When I was born..." :-P, ευτυχώς, βάση του link της F_idavi, γεννήθηκα σε ήρεμη μέρα και μάλιστα μαζί με Fleetwood Mac επιτυχημένη μουσική υπόκρουση (τους άλλους δεν τους ξέρω καν), αλλά ατυχώς έμπλεξα με άλλους που καβάλησαν το πολιτικό καλάμι :-(.

Τι τα θες, όμως, αγαπητέ; Τη χρονιά που γεννήθηκες πήρε το Όσκαρ μια απ' τις σπουδαιοτερότερες ταινιάρες όλων των εποχών (για να μην πω για το Νομπέλ Λογοτεχνίας και με πουν πάλι κουλτουριάρα) κι αυτό αρκεί για να είσαι περήφανος. :)

Edit: Για να μην αναφερθώ στα αυγά που είχαν τη χαμηλότερη τιμή που έτυχε να δω μέχρι στιγμής. Ευλογημένη μέρα. :)
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3


mortal69

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 404
    • Gender:Male
Αν πω ό,τι τη θυμάμαι θα πω ψέματα, παρότι στο μυαλό μου έχει μείνει ο διακόπτης γυρισμένος στο "Καλή ταινία" ;-), όσο για τα αυγά δεν ξέρω (πετάγανε κι αυγά μαζί με τα γιαούρτια τότε :-P ;-)).

Πάντως ο Stevie ήταν καλή πρόταση, αλλά (ένα αλλά το έχουμε πως να το κάνουμε) για άλλες εποχές και για άλλες ηλικίες! ;-)
Μέσα από στράτα απόμονη κι απόσκια
Με αγγέλους του ʼδη μόνο στοιχειωμένη
Που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
Κάτω στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Έλα, βρε mortal, μη γίνεσαι άδικος... Μη μου πεις ότι δεν έχεις ΚΑΜΙΑ όμορφη ανάμνηση με υπόκρουση αυτό το τραγούδι...

When I was born, Pluto was still a planet...and Russia UssR

Μήπως εννοείς ότι γεννήθηκες όταν το Back in USSR ήταν Νο 1;


mortal69

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 404
    • Gender:Male
Να πω την μόνη αλήθεια, όχι ιδιαίτερα, απλά ήταν μια εποχή που το ότι δεν γνωρίζαμε πολλά πράγματα (κοινώς δεν υπήρχαν πολλά ενδιαφέροντα ή δεν είχαν φτάσει σε καλό επίπεδο όσα θα μας ακολουθούσανε μαζί για την υπόλοιπη ζωή μας) μας έκανε να βλέπουμε πολλά πράγματα με μια παιδική αφέλεια (όχι πως χάνεται παντοτινά, αλλά απλά αλλάζει μορφή). Ε, ο Stevie και άλλοι καλλιτέχνες της εποχής αυτής μας έδωσαν αυτό ακριβώς (Phil Collins, Phillip Baley και άλλοι), πλέον όμως πολύ νερό κύλησε στο αυλάκι από τότε, συνεπώς έχω την εντύπωση πως όντως είναι κομμάτι αλλοτινών καιρών, σε ένα σήμερα που είναι πιο απαιτητικό, πιο γρήγορο, πιο "ψαγμένο", πιο άμεσο. Αν σκεφτόμουν, και έπρεπε να πω, κάτι που όντως είναι διαχρονικό θα έλεγα Chris De Burgh μιας και τα περισσότερα κομμάτια του φεύγουν από το πρόσκαιρο (δυστυχώς όχι όλα)  και ακόμη και στο ρομαντικό/αθώο στοιχείο τους δίνουν κάτι περισσότερο. Αλλά πάντοτε βάση γούστου. :-)
« Last Edit: 16 Oct, 2007, 01:04:50 by mortal69 »
Μέσα από στράτα απόμονη κι απόσκια
Με αγγέλους του ʼδη μόνο στοιχειωμένη
Που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
Κάτω στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...


Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Το αφελές και ρομαντικό υπήρχε, διότι το κοινό και οι οπαδοί των τότε εποχών ήταν στην απέξω και δεν μπορούσαν να δουν την απάτη και την ψευδαίσθηση.
Το κοινό και οι οπαδοί του σήμερα μπορούν να δουν την απάτη και την ψευδαίσθηση και του τότε και του τώρα...
Ίσως θύματα της απάτης και της ψευδαίσθησης του τότε ήταν και οι ίδιοι οι καλλιτέχνες...
Αυτό που νοσταλγούν οι περισσότεροι χωρίς να το καταλαβαίνουν ή να το παραδέχονται είναι οι αναμνήσεις των νεανικών χρόνων και η αίσθηση της νιότης
με ό,τι αυτό συνεπάγεται...κομμάτι εκείνης της νιότης και των αναμνήσεων είναι η μουσική εκείνης της εποχής...
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


mortal69

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 404
    • Gender:Male
Θα συμφωνήσω, αλλά θα διαφωνήσω κιόλας. Γιατί οι Stevies των αλλοτινών καιριών, για τους μεγαλύτερους, υπάρχουν και σήμερα. Απλά σήμερα υπάρχει η ταχύτητα της εναλλαγής των προσώπων από την μουσική βιομηχανία, οπότε δεν αφήνουν ένα πρόσωπο να παραμείνει για πολύ στην δημοσιότητα αν δεν είναι επαρκώς προσοδοφόρο.

Φυσικά υπάρχουν πλέον (χάρη στην τεχνολογία) πολλές ανεξάρτητες labels και πολλοί άνθρωποι με ταλέντο (που παραμένουν σε μικρές "niche" αγορές και που απλά παίζουν μουσική. Σίγουρα δεν θα τους ανακαλύψουμε όλους, όπως δεν μπορούμε να βρούμε το καθετί αν δεν πέσουμε πάνω του από τύχη ή δεν βρεθούμε κοντά του, αλλά πλέον δεν κολλάμε σε ότι θα βγεί απο κάποιο "επίσημο" δισκοπωλείο, αλλά ακούμε τα πάντα από πολλές πηγές. Άλλο ένα θετικό και αρνητικό της αμεσότητας της εποχής μας είναι πως οι απαιτήσεις αυξάνονται τόσο στην ποιότητα όσο και στην ποσότητα (πάντα θα λείπει το μαγικό κάτι).

Σωστά το αναφέρεις για την νοσταλγία, αλλά κι αυτή διαφοροποιείται ανάλογα με το πόσο χρόνο της διαθέτεις και, επίσης, πόσα "δεσίματα" μνημών επιτρέπεις στον εαυτό σου να πραγματοποιήσει με κάθε εποχή και κάθε κατάσταση. Το ζήτημα συναισθήματος από τη μουσική είναι άλλο θέμα, και φυσικά οι στίχοι είναι ακόμη ένα μεγαλύτερο θέμα, αλλά (ευτυχώς και δυστυχώς) δεν είναι τόσο απλό που να λυθεί με μια κουβέντα. Πιστεύω/νομίζω/έχω την εντύπωση πως επειδή δεν είχαμε τα πολλά κριτήρια που αποκτήσαμε κατόπιν, πως ότι ακούσαμε τότε απλά κατά ένα μέρος μας διαμόρφωσε (τυχαίος παράγοντας) και από εκεί και μετά απλά συνεχίσαμε να ψάχνουμε (τουλάχιστον όσοι είχαμε την πολυτέλεια να το κάνουμε).

Το "απάτη" όμως, το θέτεις μόνο στο εμπόριο ή και στον τρόπο (ταχύτητα, έλλειψη χρόνου, άλλες απαιτήσεις) ζωής που δένει τυποποιημένα σλόγκαν τρόπου ζωής (πλέον σήμερα στην χειρότερη δυνατή μορφή του) με μουσική/μουσικούς/είδη/labels και προβάλεται κατ' επανάληψη;
Μέσα από στράτα απόμονη κι απόσκια
Με αγγέλους του ʼδη μόνο στοιχειωμένη
Που κει θεά μ' όνομα νύχτα βασιλεύει
Κάτω στα μέρη αυτά έχω φτάσει, τώρα...


 

Search Tools