title page → σελίδα του τίτλου, σελίδα τίτλου, σελίδα ψευδότιτλου, σελίδα με τίτλο βιβλίου

Soldier · 13 · 2867

Soldier

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 989
    • Gender:Female
  • Έχω θεϊκό σώμα. Του Βούδα.
Επειδή είμαι εν μέσω debate, title-page είναι το εσώφυλλο, το εξώφυλλο (ή τίποτα απ' τα 2);;;
« Last Edit: 06 Oct, 2013, 17:17:22 by spiros »
Τι μπορείς να περιμένεις από μια μέρα που ξεκινάει με το πρωί της Δευτέρας;


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou



Soldier

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 989
    • Gender:Female
  • Έχω θεϊκό σώμα. Του Βούδα.
Καλημέρααααα:)

Βέβαια εγώ είμαι νυχτερίδα αλλά μου φαίνεται πως πρέπει να ξημέρωσε...:)
Τι μπορείς να περιμένεις από μια μέρα που ξεκινάει με το πρωί της Δευτέρας;



mousafiris

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 993
    • Gender:Male
  • Περικλής ο καλοκαιρινός
Μήπως σε βοηθήσει αυτό από τη ΒΙΚ:

Η «Σελίδα Τίτλου» σημαίνει, για ένα τυπωμένο βιβλίο, την ίδια τη σελίδα τίτλου, συν τέτοιες ακόλουθες σελίδες όπως απαιτείται για να παρουσιάζει, ευανάγνωστα, το υλικό που αυτή η άδεια απαιτεί να εμφανιστεί στη σελίδα τίτλου. Για έργα σε μορφές που δεν έχουν οποιαδήποτε τέτοια σελίδα, η «σελίδα τίτλου» σημαίνει το κείμενο κοντά στην πιο προεξέχουσα εμφάνιση του τίτλου του έργου, που προηγείται της αρχής του σώματος του κειμένου. Ένα τμήμα «Τιτλοδοτημένο XYZ» σημαίνει ένα ονομασμένο τμήμα του Εγγράφου του οποίου ο τίτλος είτε είναι ακριβώς XYZ είτε περιέχει XYZ σε παρένθεση μετά από το κείμενο που μεταφράζει το XYZ σε μια άλλη γλώσσα. (Εδώ XYZ σημαίνει ένα συγκεκριμένο όνομα τμημάτων που αναφέρεται κατωτέρω, όπως «Αναγνωρίσεις», «Αφιερώσεις», «Επικυρώσεις», ή «Ιστορικό».) «Να διατηρήσει τον τίτλο» ενός τέτοιου τμήματος όταν τροποποιείτε το Έγγραφο σημαίνει ότι παραμένει ένα τμήμα «Τιτλοδοτημένο XYZ» σύμφωνα με αυτόν τον ορισμό. Το Έγγραφο μπορεί να περιλάβει Αποκηρύξεις Εγγυήσεων δίπλα στην ειδοποίηση που δηλώνει ότι αυτή η Άδεια ισχύει για το Έγγραφο. Αυτές οι Αποκηρύξεις Εγγυήσεων θεωρούνται ότι περιλαμβάνονται ως αναφορά σε αυτήν την άδεια, αλλά μόνο όσον αφορά στην αποκήρυξη των εγγυήσεων: οποιαδήποτε άλλη επίπτωση που μπορούν να έχουν αυτές οι αποκηρύξεις εγγύησης είναι κενή και δεν έχει καμία επίδραση στην έννοια αυτής της Άδειας.


« Last Edit: 21 May, 2007, 10:45:54 by wings »
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.


padma1976

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 596
    • Gender:Female
= σελίδα ψευδότιτλου (σε βιβλίο)
« Last Edit: 23 Jan, 2010, 19:50:32 by spiros »
I never worry for the future. It always comes too soon.




Agent Cadmus

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2859
    • Gender:Male
  • "Put your sins in a box" whispered the voice.
Και εγώ ως σελίδα τίτλου το έχω. Αλλά ο ψευδοτίτλος που κολλάει νοηματικά;

Επίσης, πηγή πληροφορίας για ορολογία σχετικά με βιβλία και βιβλιοθήκες: http://www.google.com/search?hl=el&rls=com.microsoft%3Ael%3AIE-ContextMenu&rlz=1I7ADFA_en&q=bibterms&btnG=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7&lr=&aq=f&oq=, το πρώτο αποτέλεσμα σε εξελάκι.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Κι εγώ την ίδια απορία μ' εσένα έχω, Κάδμε, όσον αφορά τον ψευδότιτλο.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


padma1976

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 596
    • Gender:Female
Μου "σφύριξε" τον όρο ο τυπογράφος ενός εκδότη. Είναι η σελίδα μετά το εξώφυλλο, όπου αναγράφεται ο τίτλος του βιβλίου. Λέγεται ψευδότιλος επειδή ο "πραγματικός" τίτλος είναι στο εξώφυλλο.
I never worry for the future. It always comes too soon.


Agent Cadmus

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2859
    • Gender:Male
  • "Put your sins in a box" whispered the voice.
Α, αν έχεις πληροφόρηση εκ των έσω πάω πάσο, αν και θα'πρεπε να το διευκρινήσεις στην αρχή του νήματος...

Με την ίδια λογική πάντως θα μπορούσε να είναι και το ψευδοεξώφυλλο ή ψευδεξώφυλλο. Και αυτό περιλαμβάνει τον τίτλο, και βρίσκεται συνήθως στην σελίδα 3 του βιβλίου.



 

Search Tools