Are 100 square miles equal to 160 square kilometers?

banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Από υπότιτλο σε DVD:
Στα αγγλικά είπε 100 square miles και στον υπότιτλο έγραφε 160 τετραγωνικά χιλιόμετρα.

Φυσικά δεν πολλαπλασιάζουμε επί 1,6 για να μετατρέψουμε τα τετραγωνικά μίλια σε τετραγωνικά χιλιόμετρα, είναι λίγο πιο πολύπλοκο το θέμα.
Η πιο απλή λύση για να μην κάνουμε τέτοιες γκάφες είναι να πάμε στο Google, να γράψουμε την μετατροπή που θέλουμε και να πατήσουμε Search.
Θα μας βγάλει ότι τα 100 τετραγωνικά μίλια είναι ίσα με περίπου 259 τετραγωνικά χιλιόμετρα. Αρκετά μεγάλη διαφορά από το 160, δε νομίζετε;

Σε απλά μαθηματικά, πρόκειται για το 1,609 που είναι ο συντελεστής μετατροπής των μιλίων σε χιλιόμετρα, υψωμένο στο τετράγωνο.
« Last Edit: 17 Mar, 2007, 18:35:58 by alexandra_k »


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Το πήρε και μένα το μάτι μου κάπου αυτό, αλλά δεν έδωσα σημασία, μιας και μου είναι αδύνατον να καταλάβω τα μεγέθη. Ακόμα και όταν μου λένε σε 200 μέτρα στρίβεις, εγώ μετράω βήματα.
Nick Roussos



banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Quote
αλλά δεν έδωσα σημασία, μιας και μου είναι αδύνατον να καταλάβω τα μεγέθη
Σε καταλαβαίνω απόλυτα.
Αλλά επειδή κάποιοι άλλοι τα καταλαβαίνουν και τυχαίνει να είναι "ελεγκτές" της δουλειάς μας, είτε ως τηλεθεατές είτε ως αναγνώστες, γι' αυτό εγώ καταφεύγω στη σίγουρη μέθοδο του Google για τις μετατροπές.


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Αλεξάνδρα μου, σου είπα πώς λειτούργησα ως θεατής. Ως μεταφραστής τρέχω κατευθείαν στο converter.
Nick Roussos



 

Search Tools