nested sequences → ένθετες ακολουθίες

σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
In a sense, each oscillation would "synthesize" a pulse of metric time, many nested sequences of many pulses yielding the familiar form of time which we humans can measure.

Iberall argues that, given that nonlinear oscillators have a characteristic time scale, ranging from the very short scales of atomic oscillators, to the intemediate scales of biological oscillators, to the very long lifecycles of stars and other cosmic bodies, we may view them as forming a nested set of levels.

Το nested το βρήκα ως εμφωλευμένο σε μερικές περιπτώσει, όπως Nested Collections, Εμφωλευμένες Συλλογές, Φωλιασμένες Συλλογές. Nested Loop, Εμφωλευμένος Βρόχος.
Εμφωλευμένα σύνολα ή ακολουθίες, όμως πουθενά.

Τι λέτε να το χρησιμοποιήσω;
« Last Edit: 22 Apr, 2011, 22:43:16 by spiros »
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854566
    • Gender:Male
  • point d’amour
Σε ορολογία Microsoft είναι ένθετο, άρα ένθετες ακολουθίες.

Schema: nested element definition is not allowed
Σχήμα: Δεν επιτρέπεται ο ορισμός ένθετου στοιχείου

This document contains nested tables that are too complex to represent
Αυτό το έγγραφο περιέχει ένθετους πίνακες που είναι πολύ πολύπλοκοι για να αναπαρασταθούν




σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Ευχαριστώ, τουλάχιστον έχω και μια εναλλακτική επιλογή.
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Θα συμφωνήσω με τον Σπύρο.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Εναλλακτικό επίθετο για το nested από teleterm και Λεξικό Τεχνικών Όρων (εκδ. Κατσανιώτη): εμπερικλειόμενος.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854566
    • Gender:Male
  • point d’amour

wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Κι άμα ανοίξεις το γλωσσάρι στο πρώτο λινκ της γκουγκλιάς που μας έδωσες, Σπύρο, σούρχεται φάτσα κάρτα το "εμφωλευμένος". :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Ομολογώ ότι μόνο το "εμφωλευμένος" γνώριζα ως τώρα, nested είναι αυτό. Το "ένθετος" το καταπίνω πιο εύκολα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο κι άλλοι αγγλικοί όροι θα μπορούσαν να ειπωθούν έτσι. Το "εμπερικλειόμενος" δεν έχει καμιά ιδιαίτερη συνηγορία εκ μέρους μου. Η μόνη μου ευχή είναι να μη συναντήσω ποτέ το nested στο δρόμο μου την ώρα που θα βλέπω Lost.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Τουλάχιστον βλέπεις την Εθνικάρα τώρα που το απάντησες;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


 

Search Tools