Are you promiscuous? Are you cheating on your partner? Now you have the perfect excuse... you are a... warm person!

spiros · 40 · 7291

wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Το rotten, καλή μου Βίκυ, ανήκει στη σφαίρα της ψυχοπαθολογίας (και ενίοτε στο βασίλειο της Δανιμαρκίας). Πάντως, το modus vivendi αυτών των ατόμων έχει να κάνει με την υπερβολική προσφορά αγάπης και «αγάπης», έτσι ώστε να εξαρτηθούν οι άλλοι από αυτούς με απώτερο σκοπό να μη μείνουν οι ίδιοι μόνοι (και βρεθούν στη δυσάρεση θέση να αντιμετωπίσουν τον εαυτό τους - για αυτό άλλωστε σε αυτήν την κατηγορία συναντούμε και πολλούς εργασιομανείς), το γνωστό σε άλλους κύκλους ως love bombing.

Συμφωνούμε, όπως πάντα άλλωστε στα θέματα αυτά. Πάντως, κυρίως με ενοχλεί η επίφαση και η έπαρση και μετά όλα τα άλλα ψυχοπαθολογικά των ατόμων που μας περιβάλλουν.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Μπα, την επίφαση και την έπαρση την καταλαβαίνεις πολύ πιο εύκολα και είναι λιγότερο επικίνδυνη. Ένας άνθρωπος ο οποίος είναι πολύ καλός αλλά, πώς να το κάνουμε, δεν μπορεί να μείνει μόνος, είναι πολύ πιο επικίνδυνος γιατί θα σου τη φέρει εκεί που δεν το περιμένεις.

Για αυτούς τους ανθρώπους άλλωστε, το επίκεντρο δεν είναι το άτομο, αλλά η κάλυψη αναγκών, και όσο πιο επείγουσες είναι οι ανάγκες, εξ ορισμού πλέον, τόσο πιο αναλώσιμοι και εναλλάξιμοι είναι οι άνθρωποι που βρίσκονται δίπλα τους.



λinaπ

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 997
    • Gender:Female
  • Love my dog, love me
Ωστόσο, πιστεύω ότι μπορεί να είναι κανείς ζεστός και εγκάρδιος, αλλά ταυτόχρονα, λόγω της ανικανότητάς του να μένει μόνος, να εμπλέκεται (και να εμπλέκει άλλους) σε ένα σωρό ψυχολογικές ταλαιπωρίες.

Ωστόσο, άτομα σαν κι αυτά στα οποία αναφέρεσαι εδώ, δεν είναι πραγματικά ζεστά και εγκάρδια, αλλά μπαίνουν σ' αυτό τον ρόλο, από το φόβο της μοναξιάς, πολλές φορές χωρίς να το αντιλαμβάνονται, οδηγώντας, όπως πολύ σωστά λες, όλους του εμπλεκόμενους σε ένα σωρό ψυχολογικές ταλαιπωρίες, μια και η όποια σχέση δεν χτίζεται σε στέρεες βάσεις, αφού η συμπεριφορά τους δεν είναι αυθεντική.
Λίνα Παπαδοπούλου


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Όχι απαραίτητα. Μπορεί τα συναισθήματά τους να είναι αυθεντικά, ωστόσο να υποβόσκει το νευρωτικό υπόβαθρο και να ανατρέπει τις ισορροπίες.



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Η θεωρία του «spreading the warmth» έχει βαθύτερη εξήγηση, δεν είναι άμεσα ωφελιμοθηρική. Και μπορεί να μοιράζεις τη ζεστασιά χωρίς να τη στερείς από το έτερό σου ήμισυ, ωστόσο ο γάμος στην κοινωνία μας δεν βασίζεται μόνο στη «ζεστασιά» αλλά και σε άλλες συμβάσεις, συμβατικές «υποχρεώσεις», οι οποίες παραβιάζονται με αυτή τη συμπεριφορά. Κοινώς, όταν το δίνεις κι αλλού, το έτερό σου ήμισυ το εισπράττει σαν φτύσιμο. Πρέπει να μπαίνει κι αυτό στην εξίσωση.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Κι αν και οι δύο μοιράζουν τη «ζεστασιά» τους γενικώς και αορίστως, τότε μάλλον θα πρέπει να επαναπροσδιορίσουμε και τον όρο «σχέση» (καθώς δεν αναφερόμαστε απαραιτήτως σε σχέσεις γάμου).

Π.χ. ο καθένας μπορεί να το παίζει ερωτευμένος με δύο και τρεις (και να το θέτει ως δικαιολογία), τι φταίει όμως όποιος για κάποιο βαρετό λόγο έχει αποφασίσει να παίζει συναισθηματικά μόνο με ένα άτομο; Μήπως πρόκειται για μονολιθικότητα του «μονοσήμαντου» ατόμου και «ελαφρύ» εγωισμό του «πολυσήμαντου»;

Και καλά αν αυτό έχει συζητηθεί και αποτελεί μέρος της «σύμβασης», όταν όμως γίνεται πίσω από την πλάτη του άλλου;

« Last Edit: 31 May, 2007, 14:54:49 by spiros »


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Θα περιμένεις την ανάλυσή μου για το μέλλον του «γάμου» (για την οποία έπεσαν να με φάνε άνθρωποι που δεν εμπίπτουν στα χρονικά διαστήματα στα οποία αναφερόταν η ανάλυση). Θα πρέπει πρώτα να εξηγήσουμε πώς προέκυψε το μονογαμικό και ο θεσμός του γάμου.


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Πώς προέκυψε, βρε παιδιά, το μονογαμικό; Υπάρχουν άνθρωποι που αγαπάνε μόνο έναν άνθρωπο! Εγώ απορώ πώς προέκυψε το αντίθετο.

Τώρα, θα μου πείτε, ''μόνο έναν άνθρωπο τη φορά''. Εντάξει, η εκλογίκευση παίζει πολύ σε ζητήματα συναισθημάτων :-)


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Besides, ως γνήσιο τεμπελοταυράκι, θεωρώ ότι είναι πολύ κουραστικό να βγαίνεις στην αγορά και να δοκιμάζεις ανθρώπους που χωρούν στα συναισθήματά σου κάθε φορά. Βέβαια, το δικό μου νούμερο είναι και δύσκολο, για αυτό το λέω. Αν τα συναισθήματά μου είχαν ιδανικές αναλογίες, θα ήταν πολύ λιγότερο... κουραστικό :-)


corazondemelon

  • Newbie
  • *
    • Posts: 48
    • Gender:Female
  • Guacamole needs chillies

banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Is something rotten in the state of Denmark? We all always have (valid) excuses.

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με τη Δανία. Έχω πρόβλημα με τα δανεικά που μου ζητάνε να επιστρέψω, με την ορθογραφία των αντιδανείων και με κάποιους που μου ζητάνε να τους δανείσω τη γυναίκα μου.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour

wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Τι θες να πεις, δεν θα μου την αφήσεις για απόψε;

Δεν είναι η μέρα σου σήμερα, Σπυρούλη - πάλι μπερδεύτηκες.

nickelάκο, έχεις εσκιμώικη καταγωγή; Για να ξέρω κι εγώ από πού κρατάει η σκούφια μου. Να αναζητήσω τις ρίζες μου ως ανίψι.

'Ασε που πρόσφατα μου έκανε κάποιος ανήθικη πρόταση να πάω να κατοικήσω μαζί του σε χώρα Εσκιμώων και αρνήθηκα, όχι λόγω μονογαμικών μου πεποιθήσεων, αλλά γιατί σκέφτηκα ότι θα 'μαι πολύ ξεκάρφωτη σε ξένο μέρος.

Ωστόσο, με βάση τα λεγόμενά του θείου μου, βαθύτατοι δεσμοί φιλίας με ενώνουν με τους ανθρώπους αυτούς από αρχαιοτάτων χρόνων και θα πρέπει να αναθεωρήσω άρδην τις αποφάσεις μου.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Will your mate cheat on you?

That depends on whether the two of you share a particular set of genes known as MHC. Research released in the October issue of Psychological Science suggests that the likelihood your mate will cheat increases with greater genetic similarity in a certain region of chromosome 6. Women, but not men, whose partner's MHC matches their own tend to find their partner less sexually interesting, especially when ovulating. They are also more strongly attracted to other men.

MHC codes for chemical markers on the surface of immune cells that help catch foreign cells - those that could potentially cause illness or disease. The more kinds of MHC genes a person has, the more germs he or she will be able to fend off. Individuals who have similar MHC genes are more likely to produce a child whose immune system can't detect and fend off as many kinds of germs.

When women are paired up with a men whose immune system genes are similar to their own, they tend to find other men more sexually appealing about the time they are likely to become pregnant. This appears to be a behavioral mechanism to avoid inbreeding.

So, why don't men show a similar effect? The authors of the paper don't get around to talking about this, but the glib answer would be that men are attracted to women other than their mates already anyway. They don't need any extra help from an inbreeding avoidance mechanism to spread their seed when it's so cheap, so to speak.

A woman's egg is comparatively rare and expensive, so the onus is on her to choose a mate wisely. This view suggests the smart choice is on someone who is genetically very different. That person isn't always the one who turns out to be a reliable life partner for raising children cooperatively. Other research has found that men with diverse MHC genes tend to be symmetrical, physically attractive, and also promiscuous. They tend to be cads rather than dads.

Cheating may present a way for women to have their cake and eat it too. By securing a dependable but less sexy partner, then cheating on him and becoming pregnant by a genetically better man, a woman can secure for her baby the good genes for a healthy immune system *and* a reliable dad. That is, if the cuckolded dad never figures it out.

On average, 1 in 10-25 children are born this way. It's no surprise then that a study published in Nature a few years ago found at that maternal relatives are more likely to say that a newborn looks like her dad. It's in their interest to try to convince the dad that the child really is his.
http://newfoundlandnews.blogspot.com/2006_12_01_archive.html
« Last Edit: 31 May, 2007, 18:09:42 by spiros »


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Quote
Cheating may present a way for women to have their cake and eat it too. By securing a dependable but less sexy partner, then cheating on him and becoming pregnant by a genetically better man, a woman can secure for her baby the good genes for a healthy immune system *and* a reliable dad. That is, if the cuckolded dad never figures it out.
On average, 1 in 10-25 children are born this way. It's no surprise then that a study published in Nature a few years ago found at that maternal relatives are more likely to say that a newborn looks like her dad. It's in their interest to try to convince the dad that the child really is his.
Έλεος... Μόνο εγώ βρίσκω λίγο (ή πολύ) αστεία τα παραπάνω;


 

Search Tools