community rating → ενιαία κοστολόγηση ασφαλίστρου

σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Unlike community rating in which everyone paid the same regardless of his or her health status, experience rating methods favored by commercial carriers asigned premiums such that the groups most in need for protection were required to pay the most.

Προφανώς πρόκειται για τρόπο αξιολόγησης για την καταβολή ασφάλιστρων, αλλά μήπως γνωρίζει κανείς πώς λέγεται; . Ευχαριστώ.
« Last Edit: 24 Feb, 2007, 17:00:51 by spiros »
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Εδώ θα μπει (λέω εγώ τώρα) «ενιαία κοστολόγηση ασφαλίστρου» (ή ό,τι άλλο χρησιμοποιήσεις για το rating).



σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Ευχαριστώ για την πρόταση. Αν δεν γνωρίζει κανείς πώς έχει αποδοθεί (αν βέβαια έχει αποδοθεί), θα τη χρησιμοποιήσω γιατί είναι απόλυτα σαφής.
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


 

Search Tools