Ελ Γκρέκο

mavrodon · 55 · 17473

mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Quote
@mavrodon: Ο Ερωδιός του Μπαμπατζιμόπουλου εξακολουθεί να είναι το αγαπημένο μου ροζέ μετά από τη γιορτή οινογνωσίας στο Μύλο όπου το δοκίμασα... μόνο που εδώ δεν το βρίσκεις εύκολα...

Αγαπητή φίλη

Απόλαυσα τη συμμετοχή σου στο νήμα. Συμφωνώ απόλυτα με τις προσγειωμένες απόψεις σου. Χαίρομαι που εγώ, ο αδαής περί τα κινηματογραφικά, συνέβαλα στη δημιουργία του νήματος και τον προκύψαντα προβληματισμό. Μόλις μίλησα με τον Ανέστη Μπαμπατζιμόπουλο, για λίγο, γιατί οδηγούσε οδεύοντας προς το κτήμα του στην Όσσα. Ενθουσιάστηκε ακούγοντάς με να διαβάζω τα παραπάνω παρατιθέμενα. Θα με πάρει αργότερα τηλέφωνο. Υπόσχομαι, όταν έλθω στο νησί  σου, που δεν έχω επισκεφτεί ποτέ, να σου φέρω τρία μπουκάλια από το αγαπημένο σου ροζέ. Πιθανώς να έλθω στην Κεφαλονιά, τον ερχόμενο Μάϊο, μια και το επιθυμεί ο κ. Παναγιώτης Μεταξάτος από το Αργοστόλι, ο οποίος, βλέποντας την επιτυχία του Διεθνούς Συμποσίου Γαστρονομικού και Οινικού Τουρισμού, που διοργανώσαμε στην πρόσφατη PHILOXENIA, με παρεκάλεσε να συνδιοργανώσουμε με το Αλεξάνδρειο ΤΕΙ Θεσσαλονίκης ανάλογη εκδήλωση με θέμα το γαστρονομικό τουρισμό και τα τοπικά προϊόντα διατροφής. Σου στέλνω σε λίγο μήνυμα και σε παρακαλώ να έχω τη γνώμη σου.
« Last Edit: 07 Nov, 2007, 10:44:59 by mavrodon »


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
Mavrodon (Θωμά αν δεν κάνω λάθος, έτσι;) ευχαριστώ πολύ:-))))))

Νομίζω ότι γνωρίζω το Μεταξάτο στον οποίον αναφέρεσαι...

Ο γαστρονομικός τουρισμός είναι μια πάρα πολύ καλή και δελεαστική ιδέα... (αχ αυτός ο Μαμαλάκης... πιο τυχερός Έλληνας δεν νομίζω να υπάρχει). Αναμένω το μήνυμα, και πιάνω δουλειά πάραυτα σε επείγουσα μετάφραση που μόλις κατέφτασε και μου άλλαξε τα σχέδια της ημέρας...:-)



mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Το στέλνω σε λίγο. Θα αργήσεις να το ανοιξεις λόγω μεγέθους. Καλή δύναμη και να προσέχεις!


kapa18

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 997
Από το τελευταίο τεύχος της Βιβλιοθήκης (9/11/07):


Ιντερμέδιο

Ηξερε ο Γκρέκο από λάδι;

Ολα είναι μια απίθανη καρικατούρα. Καρικατούρα ο Γκρέκο του Νικ Αστντον, κάτι μεταξύ τεκνού των σίξτις και του Αλκη Γιαννακά/ντελικανή σε σύγχρονη εκδοχή. Καρικατούρα ο μέγας ιεροεξεταστής (ως χαρακτήρας, όχι ως ηθοποιός), ο οποίος παρεμπιπτόντως «ψιλοαδελφίζει», και βέβαια γουστάρει τον «δικόν μας», τον παίδαρο. [Σιγά τώρα, τους ξέρουμε αυτούς τους Δυτικούς!] Καρικατούρα ρόλου και ερμηνείας η Δήμητρα Ματσούκα, κακομαθημένη κόρη του βενετσιάνου διοικητή της Κρήτης, κατευθείαν βγαλμένη από τα «Χτυποκάρδια στο θρανίο» και το «Η Λίζα και η άλλη», με τον πατέρα της κάτι μεταξύ Παπαγιαννόπουλου και Λαυρέντη Διανέλλου. Καρικατούρα ο πατέρας του Γκρέκο, αντιστασιακός Κρητίκαρος από ταινία του Τζέιμς Πάρις ή του Νίκου Φώσκολου, που όταν δεν πολεμάει τους άτιμους κατακτητές στον Ψηλορείτη, πίνει και χορεύει! Καρικατούρα και ο αδελφός του, ο Μανούσος, που δηλώνει ότι στη Ναυμαχία της Ναυπάκτου πολέμαγε δίπλα δίπλα με τον Θερβάντες (όχι θα μας ξέφευγε ο συγγραφέας τού Δον Κιχώτη!).

Και βέβαια, μεταξύ πεντοζάλης, ρακής και... Ιεράς Εξέτασης, η αθάνατη Ελλάδα θριαμβεύει και πάλι. «Εμείς» είμαστε το φως και η Δύση το σκοτάδι. Αλίμονο, τώρα! Γνωστά πράγματα αυτά. Μπορεί, όμως «το σκοτάδι να νικήσει το φως»; Οχι, βέβαια. Αυτό έλειπε. Μασάει η κατσίκα ταραμά;

Αυτό, λοιπόν, το ανοσιούργημα, που στοίχισε κι εγώ δεν ξέρω πόσα εκατομμύρια ευρώ και που το σενάριό του θα μπορούσε κάλλιστα να έχει γραφτεί από τον Ζουράρι, τον Πλεύρη, τον Λιακόπουλο ή τον Αδωνι Γεωργιάδη, σερβίρεται στον καλόπιστο θεατή ως «Ελ Γκρέκο».

Τι κι αν ο Γκρέκο ποτέ δεν δικάστηκε από την Ιερά Εξέταση; Τι κι αν στην Ισπανία είχε -ευτυχώς, ο άνθρωπος!- την εύνοια υψηλόβαθμων ιερωμένων και σημαντικών εκκλησιαστικών φορέων, οι οποίοι ήταν και οι κύριοι παραγγελιοδότες του; Τι κι αν ο πατέρας του ανήκε στη μεσαία προς ανώτερη τάξη του Χάνδακα και η δουλειά του ήταν κάτι μεταξύ φοροεισπράκτορα και τελωνειακού στην υπηρεσία της Βενετίας;

Σιγά μην κάτσουμε να σκάσουμε για τέτοιες «λεπτομέρειες». Εδώ μιλάμε για την πάλη του Φωτός με το Σκότος· με τέτοια θα ασχολούμαστε, τώρα; Συνδυάζοντας, λοιπόν, ελληνική ταινία στην οποία ο πλούσιος πατέρας δεν εγκρίνει τον δεσμό της κόρης του, δάνεια από τους «Γενναίους του Βορρά» (στην παραλλαγή «Γενναίοι του Νότου»), φτηνό «αντιιμπεριαλισμό» και κρητικό αντριλίκι, ο σκηνοθέτης σερβίρει έναν απίθανο αχταρμά, ντυμένον με πανάκριβα κοστούμια και με επική (ό,τι κι αν σημαίνει αυτό) μουσική.

Στη σκηνή όπου ο Μανούσος Θεοτοκόπουλος κερνάει τον αδελφό του ρακή, την οποία βέβαια έχει φέρει στην Ισπανία από την Κρήτη, σκέφτομαι ότι θα μπορούσε ίσως να έχει προστεθεί η φράση: «Εχω φέρει και εξαιρετικές ελιές, Δομήνικε, καθώς και λίγη γραβιέρα Κρήτης, για να συνοδεύσουμε τη ρακή». Τι καλύτερη ευκαιρία να διαφημιστούν τα προϊόντα της «κρητικής γης»; Αλλωστε, αν δεν ήξερε ο Γκρέκο από καλή ρακή, ποιος θα ήξερε;


ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΠΠΑΣ achpappas@hotmail.com


ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ - 09/11/2007



Zazula

  • Λεξιλάγνος λογοπαίκτης
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1337
    • Gender:Male
  • Αθεράπευτος πομφολυγτόπιξ
Αν ισχύουν αυτά που καταθέτει ο δημοσιογράφος της "Ε" (δεν έχω προσωπικά εικόνα, καθότι δεν έχω δει τη ταινία), τότε αποκτήσαμε (επιτέλους, νικελάκο μου, επιτέέέλους!!!) Hollywood - που βγάζει ταινίες (και) με την ανωτέρω (καυτηριαζόμενη υπό του δημοσιογράφου) λογική δεκαετίες τώρα.

Άντε, και εις ανώτερα! Επόμενη στάση: Bollywood (next station: Bollywood).
Zazula: γλυφός και τσαγανός σαν κουτσουκέλα

WRITING STYLE GUIDELINES
1. Be more or less specific.
2. It's not O.K. to use ampersands & abbreviations.
3. Exaggeration is a million times worse than understatement.
4. Parenthetical remarks (however relevant) are to be avoided.


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Αν ισχύουν αυτά που καταθέτει ο δημοσιογράφος της "Ε" (δεν έχω προσωπικά εικόνα, καθότι δεν έχω δει τη ταινία), τότε αποκτήσαμε (επιτέλους, νικελάκο μου, επιτέέέλους!!!) Hollywood - που βγάζει ταινίες (και) με την ανωτέρω (καυτηριαζόμενη υπό του δημοσιογράφου) λογική δεκαετίες τώρα.

Άντε, και εις ανώτερα! Επόμενη στάση: Bollywood (next station: Bollywood).
Εις πείσμα των κριτικών οι οποίοι εν χορώ έθαψαν την ταινία για τον Ελ Γκρέκο, ανακοινώνω ότι η γυναίκα μου αποφάσισε να πάει να ξαναδεί το φιλμ, αυτή τη φορά με τις φίλες της. Άτεχνες; Ναι αλλά αυτές είναι τελικά που ψηφίζουν με την αγορά των εισιτηρίων και όχι οι κριτικοί που είναι τζάμπα μάγκες.
« Last Edit: 10 Nov, 2007, 18:40:57 by mavrodon »


Zazula

  • Λεξιλάγνος λογοπαίκτης
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1337
    • Gender:Male
  • Αθεράπευτος πομφολυγτόπιξ
Εις πείσμα των κριτικών οι οποίοι εν χορώ έθαψαν την ταινία για τον Ελ Γκρέκο, ανακοινώνω ότι η γυναίκα μου αποφάσισε να πάει να ξαναδεί το φιλμ, αυτή τη φορά με τις φίλες της. Άτεχνες; Ναι αλλά αυτές είναι τελικά που ψηφίζουν με την αγορά των εισιτηρίων και όχι οι κριτικοί που είναι τζάμπα μάγκες.
Μα, Θωμά μου, χαζοί είναι οι παραγωγοί του Χόλιγουντ; (η ερώτηση ρητορική, σχετίζεται με εκείνο που προείπα)

Δεν κάνουμε, λέω 'γώ, την επόμενή μας μάζωξη κάπου που να παίζει το Ελ Γκρέκο και μετά να γράψουμε τα δικά μας;
Zazula: γλυφός και τσαγανός σαν κουτσουκέλα

WRITING STYLE GUIDELINES
1. Be more or less specific.
2. It's not O.K. to use ampersands & abbreviations.
3. Exaggeration is a million times worse than understatement.
4. Parenthetical remarks (however relevant) are to be avoided.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Δεν κάνουμε, λέω 'γώ, την επόμενή μας μάζωξη κάπου που να παίζει το Ελ Γκρέκο και μετά να γράψουμε τα δικά μας;

Εννοείται εδώ στα μέρη μας... δηλώνω προκαταβολικά ότι θα διαφωνήσω με τους περισσότερους από εσάς (ό,τι κι αν πείτε) για να υπάρχει εύφορος δημοκρατικός διάλογος και κόντρα προς τους κρατούντες. :Ρ
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Quote
Μα, Θωμά μου, χαζοί είναι οι παραγωγοί του Χόλιγουντ; (η ερώτηση ρητορική, σχετίζεται με εκείνο που προείπα)

Δεν κάνουμε, λέω 'γώ, την επόμενή μας μάζωξη κάπου που να παίζει το Ελ Γκρέκο και μετά να γράψουμε τα δικά μας

Συμφωνώ, αγαπητέ Ζάζουλα, με την πρότασή σου και με της Βίκης (θείας δίκης). Προσπαθώ να έλθω σε επαφή με τον αρχισυντάκτη του Εξώστη για να μου πει τη γνώμη του που διατύπωσε σε προηγούμενο τεύχος του περιοδικού. Δυστυχώς, ο πολύς ο κόσμος δεν καθοδηγείται από ποιοτικά κριτήρια. Ποια είναι η ακροαματικότητα της εκπομπής της Πανίτα και ποια του Μονογράμματος;


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Ο κ. Ανδρέας Παππάς, τον οποίο είχα την τύχη να γνωρίσω και με τον οποίο είχα την τύχη να συνεργαστώ, δεν νομίζω ότι είναι κριτικός κινηματογράφου, αλλά μάλλον άνθρωπος του δικού μας σιναφιού, και σίγουρα όχι "τζάμπα μάγκας".

Μέχρι να βγει η ταινία στο ντιβιντί και να την πάρω (διότι με όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα, αφενός θέλω να τη δω, αλλά όχι και να σκάσω εισιτήριο, άρα θα επιλέξω την ασφαλή λύση) επιτρέψτε μου να "επηρεαστώ" από την άποψη του κ. Παππά.
Nick Roussos


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Ο κ. Ανδρέας Παππάς, τον οποίο είχα την τύχη να γνωρίσω και με τον οποίο είχα την τύχη να συνεργαστώ, δεν νομίζω ότι είναι κριτικός κινηματογράφου, αλλά μάλλον άνθρωπος του δικού μας σιναφιού, και σίγουρα όχι "τζάμπα μάγκας".

Μέχρι να βγει η ταινία στο ντιβιντί και να την πάρω (διότι με όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα, αφενός θέλω να τη δω, αλλά όχι και να σκάσω εισιτήριο, άρα θα επιλέξω την ασφαλή λύση) επιτρέψτε μου να "επηρεαστώ" από την άποψη του κ. Παππά.
Αγαπητέ Auditor
Το "τζάμπα μάγκας" δεν το είπα για να αμφισβητήσω τη γνώμη του κριτικού, την οποία σέβομαι, έστω και αν δεν την ασπάζομαι καθ' ολοκληρία, αλλά σε αντιπαραβολή με το κοινό που πληρώνει το εισιτήριο, και ουσιαστικά ψηφίζει με τη κάθε αγορά του. Ασχέτως γούστων, πρόκειται για μια αγορά θεάματος, όπου η προσφορά προσαρμόζεται στις προτιμήσεις των καταναλωτών, παρά αντίστροφα. Οι θεατές υποκινούνται συνήθως από τον ντόρο μέσα από διαφημίσεις πάσης μορφής. Οι συντελεστές της ταινίας ασκούν  καταλυτική επίδραση. Το word of mouth παίζει, εν προκειμένω, πολύ σπουδαίο ρόλο. Γενικά, ο μέσος θεατής θέλει κάτι το εύπεπτο και γνωστό. Τι λέτε, αν στη θέση της Ματσούκα (που μας χρειάζεται) έπαιζε η Αντζελίνα Τζολί και τον Ελ Γκρέκο υποδυόταν ο George Clooney το φιλμ δε θα είχε παγκόσμια απήχηση;
Το σενάριο της ταινίας βασίστηκε to βιβλίο του Δημήτρη Σιαματόπουλου (1917-2001), υπό τον τίτλο: Ελ Γκρέκο. Ο ζωγράφος του θεού. Η ζωή του σαν μυθιστόρημα, Εκδόσεις Καστανιώτη, σελ. 448. Σύμφωνα με τη χθεσινή Εστία, το έργο παρουσιάστηκε αρχικά το 1975 ως "πλατύ θεατρικό κείμενο" που μετεδόθη σε σειρά συνεχειών στο ραδιόφωνο. Ακολούθως, δημοσιεύθηκε σε συνέχειες στην εφημερίδα "Βραδυνή" (1976) και τελικώς, μετά από ανάπλαση, έλαβε την μορφή μυθιστορηματικής βιογραφίας σε βιβλίο. που εξεδόθη το 1977 και απέσπασε το επόμενο έτος το Α' Κρατικό Βραβείο Μυθιστορηματικής Βιογραφίας. Η παρούσα δεύτερη έκδοση αποτελεί την οριστική συμπληρωμένη μορφή του έργου. Το βιβλίο παρουσιάζει με προσοχή την ζωή και το έργο του μεγάλου Κρητός ζωγράφου που συνεδύασε τη βυζαντινή παράδοση με τις καινοτομίες της Δυτικής Αναγεννήσεως στη μοναδική δημιουργία του. Ο συγγραφεύς τονίζει ιδιαιτέρως τον ασυμβίβαστο χαρακτήρα του Θεοτοκόπουλου και τις συγκρούσεις του με την Ιερά Εξέταση, αλλά και με άλλους καλλιτέχνες και προσωπικότητες. Ο Σιατόπουλος κατώρθωσε να μεταφέρει στον αναγνώστη όλη τη δική του συγκίνηση από το έργο και τη ζωή του μεγάλου καλλιτέχνη. Στη νέα έκδοση του έργου περιλαμβάνεται και πρόλογος του σκηνοθέτη Γιάννη Σμαραγδή που περιγράφει τη γνωριμία του με το συγγραφέα και την έμπνευση για την ταινία.
Από τη δική μου μεριά θέλω να προσθέσω ότι επισκέφτηκα την πόλη όπου μεγαλούργησε ο σπουδαίος Έλληνας ζωγράφος δύο φορές. Το 1965, ως τελειόφοιτος της Σχολής Νομικών και Οικονομικών Σπουδών του Α.Π.Θ., και το 2004 συνοδεύοντας φοιτητές μου. Στην τελευταία επίσκεψη πήγαμε στην ίδια αίθουσα, όπου γυρίστηκε η σκηνή με το θεωρούμενο σπουδαιότερο έργο του Ταφή του κόμη του Οργάθ  (Βλ. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/17/Entierro_del_Conde_de_Orgaz.jpg). Ολόκληρη η αίθουσα είναι αφιερωμένη στην προβολή αυτού του πίνακα και κατακλύζεται από επισκέπτες. Οι εντυπώσεις συγκλονιστικές.
« Last Edit: 24 Nov, 2007, 21:51:06 by mavrodon »


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Επειδή προφανώς δεν έγινα αντιληπτός: ο Ανδρέας Παππάς ΔΕΝ είναι κριτικός, αλλά, μεταξύ άλλων, μεταφραστής, ο οποίος προφανώς παραθέτει την άποψή του για την ταινία, όπως θα την παραθέταμε και εμείς. Η μόρφωση και η εν γένει παρουσία του ανθρώπου στα γράμματα με κάνει να δίνω ιδιαίτερη βαρύτητα στην άποψή του.

Στο ντιβιντί, λοιπόν.
Nick Roussos


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Αυτό το είχες τονίσει και στο προηγούμενο ποστ σου. Χαίρομαι για την παρέμβασή σου.


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Στην εκπομπή της ΕΤ1 "Ουδείς Αναμάρτητος" της Άννας Παναγιωταρέα μιλά ο Γιάννης Σμαραγδής, σκηνοθέτης του "Ελ Γκρέκο".


Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Και τη Δευτέρα θα γίνει η τελετή απονομής των Κρατικών Βραβείων Ποιότητας.
Όλοι αναμένουν τον Ελ Γκρέκο να πάρει κάποια βραβεία.
Κρίμα που δεν ζει να το χαρεί κι αυτός.
Η τελετή θα μεταδοθεί, νομίζω, από την ΕΡΤ μετά τις 8.30-9.00μ.μ., αν ισχύσει ό,τι και τις προηγούμενες χρονιές.
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


 

Search Tools