Ένα παράδειγμα (προς αποφυγήν) επιμέλειας/διόρθωσης

banned13 · 27 · 12951

user3

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 663

Αλεξάνδρα, επιφυλάσσομαι να στο κλέψω αυτό και να το
βάλω στις σελίδες μου εν καιρώ (αν αξιωθώ βεβαίως)

νσ


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Quote
Αλεξάνδρα, επιφυλάσσομαι να στο κλέψω αυτό και να το
βάλω στις σελίδες μου εν καιρώ (αν αξιωθώ βεβαίως)

Πολύ ευχαρίστως, Νίκο.
Να στείλουμε κι ένα αντίγραφο στη συνάδελφο...



banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Quote
άπερκατ         coup de bas en haut ; uppercut         uppercut
http://www.lexique-jo.org/2004/lexique.cfm?lang=gc&rubrique=BOXE&vk=0

Όσο για το άπερκατ, μια και το έχω συναντήσει πάμπολλες φορές στα τόσα χρόνια που κάνω υποτιτλισμό, ξέρω πολύ καλά ότι δεν υπάρχει ελληνικός όρος. Τι να κάνουμε όμως; Μου έμελλε να το υποστώ και αυτό και να εισπράξω την αυστηρή υπόδειξη να ψάξω για ελληνικό όρο...


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Εγώ μίλησα για επισήμως πάντως.

Επισήμως το "γύρναγε", Σπύρο, είναι το εξακολουθητικό. Το αντίστοιχο του "γύρνα" είναι το "γύρισε". Εκεί υπάρχει παράλειψη της Ελληνομάθειας. Δες όμως τι έχει στον πληθυντικό της προστακτικής του "κάθομαι": κάτσετετε! Ε, και οι "επίσημοι" έχουν τα λάθη τους και τις παραλείψεις τους.

Όσο για την επιμελήτρια: εμένα θα με ενοχλούσε ένας επιμελητής που θα έκανε σωστές ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ διατυπώσεις. Ξέρω ότι υπάρχουν στην αγορά επιμελητές που κάνουν διορθώσεις για να δείξουν ότι κάνουν δουλειά, αλλάζοντας κάποιες σωστές διατυπώσεις με κάποιες άλλες δικές του.

Λατρεύω τους επιμελητές που βελτιώνουν το γραφτό μου (εκεί εκνευρίζομαι με τον εαυτό μου).

Η περίπτωση της επιμελήτριας της Αλεξάνδρας ανήκει στο χώρο της παράνοιας.



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854566
    • Gender:Male
  • point d’amour
Όντως είναι το εξακολουθητικό - το έκανα έντονο γιατί η ομοιότητα ήταν ηχητική παρά γραμματική ):
Τώρα για να βρεθεί επιμελητής που να κάνει καλύτερο το δικό σου γραπτό... επιφυλάσσομαι!

Πάντως, πιο αξιόπιστη πηγή από την Ελληνομάθεια, και δη σε ηλεκτρονική μορφή, δεν νομίζω να υπάρχει για κάποιον που θέλει να βρει γρήγορα κλιτικούς τύπους.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Τώρα για να βρεθεί επιμελητής που να κάνει καλύτερο το δικό σου γραπτό... επιφυλάσσομαι!

Όλες μου οι δουλειές έχουν περάσει από επιμέλεια, Σπύρο, σε όλες βρέθηκαν αρκετά λάθη και λαθάκια και λαθάρες ώστε να κάνουν πολύτιμη την επιμέλεια και απ' όλες τις διορθώσεις κάτι έμαθα. Ακόμα και στην κόρη μου να δώσω ένα γραφτό μου, είμαι σίγουρος ότι θα κάνει σεβαστές παρατηρήσεις. Ήμουν ωστόσο τυχερός να έχω πάντα καλούς συνεργάτες. Ατυχείς παρατηρήσεις έχουν γίνει σε δουλειές μου -- ποτέ ηλίθιες ή κακοπροαίρετες.

Πάντως, πιο αξιόπιστη πηγή από την Ελληνομάθεια, και δη σε ηλεκτρονική μορφή, δεν νομίζω να υπάρχει για κάποιον που θέλει να βρει γρήγορα κλιτικούς τύπους.

Συμφωνώ απολύτως. Αλλά... κοντά στη γνώση κι ο νους. Καμιά πηγή δεν είναι τέλεια.
« Last Edit: 08 Mar, 2006, 02:53:20 by nickel »


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854566
    • Gender:Male
  • point d’amour
Quote
Ήμουν ωστόσο τυχερός να έχω πάντα καλούς συνεργάτες. Ατυχείς παρατηρήσεις έχουν γίνει σε δουλειές μου -- ποτέ ηλίθιες ή κακοπροαίρετες.

Ε καλά, αυτό διορθώνεται, απλά θα πούμε στην Αλεξάνδρα να σου βρει κανέναν επιμελητή!


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Quote
Ε καλά, αυτό διορθώνεται, απλά θα πούμε στην Αλεξάνδρα να σου βρει κανέναν επιμελητή!
Στη δικιά μου επιφυλάσσω άλλη "περιποίηση": Θα εντοπίσω το e-mail της και θα της στείλω αυτό το νήμα!



banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Quote
Συγκρατήσου, αυτό θα είναι άπερκατ :)
Θα της σβουρίξω το άπερκατ και μετά θα της πω "Πες το ελληνικά τώρα!"


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854566
    • Gender:Male
  • point d’amour
Στη δικιά μου επιφυλάσσω άλλη "περιποίηση": Θα εντοπίσω το e-mail της και θα της στείλω αυτό το νήμα!

Αλεξάνδρα, πρόσεξε, γιατί, ἄν ὁ νοῦς ἀμαυρωθεῖ μέ τό σκότος τῆς μνησικακίας, θά χάσει τό φῶς τῆς γνώσεως καί θά στερηθεῖ καί τῆς ἐνοικήσεως τοῦ Ἁγίου Πνεύματος!

Εγώ δε θα' θελα επ' ουδενί να σου συμβεί κάτι τέτοιο!
« Last Edit: 08 Mar, 2006, 16:35:55 by spiros »


ChristinaVS

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 126
    • Gender:Female
... πάντως εγώ ακόμη διαβάζω ένα - ένα τα σχόλια της επιμελήτριας και τραβάω τα μαλλιά μου.. δεν είναι δυνατόν
Enjoy life's tiny pleasures!


 

Search Tools