(8) Not enough storage is available to process this command (Trados error when opening big TM)

spiros · 9 · 8377

spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Edit: A system restore operation, taking the system back before any number of different MultiTerm versions installation, solved the problem.

Until recently I had no problem with this 300 MB TM. This problem appeared when I installed MultiTerm 7 (I do not now whether this is related though).

As far as system resources, I have plenty of hard disk space, 2 GB RAM and core duo...

« Last Edit: 17 Feb, 2007, 12:00:27 by spiros »




zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Σπύρο, δοκίμασε κάτι, αν έχεις χρόνο. Κάνε export σε tmx 1.4, κατέβασε τον TMX Editor της Heartsome, και μετά χώρισε τη μνήμη σε δύο κομμάτια (για αρχή). Αν τότε δουλεύει, πιθανότατα έχει να κάνει με τη μνήμη που καταναλώνει (θα μου πεις, 2 GB RAM είναι αυτά, αλλά ποτέ δεν ξέρεις).


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Edit: A system restore operation, taking the system back before any number of different MultiTerm versions installation, solved the problem.

Δεν είχα καν πρόσβαση στη μνήμη για να κάνω εξαγωγή!!! Το πρόβλημα ήταν ότι «έπαιζα» με μια έκδοση για διακομιστή για το MultiTerm.




spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour

Evmorfia

  • My Website
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 638
    • Gender:Female
Αντιμετώπισα και εγώ το ίδιο πρόβλημα σήμερα, προσπαθώντας να δουλέψω μια μεγάλη μνήμη στο laptop που μέχρι χθες δούλευε μια χαρά. Η μόνη αλλαγή, από χθες μέχρι σήμερα, ήταν ότι εγκατέστησα το Multiterm 5 για τις ανάγκες μιας δουλειάς.

Τελικά έπιασε το εξής κόλπο: έκλεισα το Workbench, άνοιξα το Multiterm και μετά άνοιξα και πάλι το Workbench και όλα λειτούργησαν μια χαρά. Στη συνέχεια, έκλεισα και το Multiterm (just to see what happens) και όλα εξακολούθησαν να λειτουργούν.



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Ναι, παρόμοια φαινόμενα σε εμένα. Ωστόσο, στην επόμενη επανεκκίνηση, ξανά το ίδιο πρόβλημα. Σε μένα βέβαια, συμβαίνει μόνο με τις μεταγενέστερες εκδόσεις Multiterm (ix και 7).



 

Search Tools