Μετάφραση κειμένου για ταινία που πάει σε φεστιβάλ (Ελληνικά → Αγγλικά)

nagevdi

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 3
    • Gender:Female
Γεια σας!
Φίλοι μου έχουν γυρίσει μια ταινία που θέλουν να στείλουν σε φεστιβάλ εσωτερικού και εξωτερικού. Ζήτησαν από μένα να μεταφράσω το κείμενο (για υποτιτλισμό) στα Αγγλικά και είπα ναι για να βοηθήσω. Όμως το κείμενο πάνω στο οποίο δουλεύτηκε η ταινία είναι συνδυασμός δύο κειμένων: της Ηλέκτρας του Σοφοκλή (σε Σύγχρονα Ελληνικά) και του Αγαμέμνονα (αν δεν κάνω λάθος) του Ρίτσου. Ουσιαστικά έχουν πάρει ατάκες από αυτά τα κείμενα. Εννοείται πως δεν τόλμησα να μεταφράσω γιατί ποτέ δεν έχω ασχοληθεί με λογοτεχνικό κείμενο. Προσπαθήσαμε να βρούμε κάποιον αλλά μέχρι στιγμής τίποτα και ο χρόνος τους τελειώνει. Αναρωτιέμαι αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει (με πληρωμή εννοείται). Μιλάμε για 8 σελίδες σεναρίου (κάθε άλλο παρά πυκνογραμμένες) και σε κάποιον που ξέρει και έχει ασχοληθεί θα πάρει λίγο χρόνο. Αν μπορεί κάποιος, ας μου πει παρακαλώ.
Ευχαριστώ.
« Last Edit: 21 Jul, 2016, 07:47:52 by spiros »


Steve Athens

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 1
    • Gender:Male
I have a degree in drama and have worked as a translator for over 15 years. I also have experience of film.






billberg23

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6318
    • Gender:Male
  • Words ail me.
Έχω κάποια εξοικείωση με τη μετάφραση του Ρίτσου (http://smokestack-books.co.uk/book.php?book=88).  Μήπως μπορείς να μου στείλεις τα σχετικά κείμενα (ή ολόκληρα ή τμήματα), για να δω εάν μπορώ να βοηθήσω;


nagevdi

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 3
    • Gender:Female
billberg23 και Steve Athens, στείλτε μου αν θέλετε μέιλ στο amelodimitra@gmail.com
Ευχαριστώ πολύ!


 

Search Tools