Οι ζωές των άλλων

stathis · 36 · 7284

stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Πάρτε τα ξυραφάκια σας και τρέξτε να το δείτε! Και μετά το συζητάμε...


Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
Bρε, βρε, βρε... Και δε συζητούσαμε τίποτε άλλο με τη φίλτατη Inertia; Την είχα μπανίσει την ταινία αυτή από τις φετινές Νύχτες Πρεμιέρας, αλλά δεν μου έκατσε, όπως και αρκετές άλλες. Δεν πειράζει όμως, να που "όλα τελικά ξαναγυρνάν σ' εμάς".

Πρόγευσις: http://www.aiff.gr/festart.asp?catid=8887&subid=2&pubid=37606
« Last Edit: 19 Dec, 2006, 01:29:37 by Vagab0nde »
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3



inertia

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 822
    • Gender:Female
Πάρτε τα ξυραφάκια σας και τρέξτε να το δείτε! Και μετά το συζητάμε...

Το είδες και ακόμα αναπνέει; Λέγε καλέ!
Nobody puts Baby in a corner!


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Αναπνέει δε λες τίποτα. Άστο λίγο να κάτσει και τα ξαναλέμε. Εντωμεταξύ, δείτε το!



kapa18

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 997

Συμφωνώ με τον Στάθη, το είδα και όντως αξίζει! Και ατμοσφαιρικό, εκτός των άλλων (κατά την ταπεινή μου άσχετη κινηματογραφικά γνώμη).


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Δεν θα το έλεγα ακριβώς ατμοσφαιρικό, εκτός και αναφέρεσαι στα σκηνικά και τη φωτογραφία, που απέδιδαν πολύ ωραία όλη αυτή την ψυχροκομμουνιστική μιζέρια και γκριζάδα...


kapa18

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 997

Ακριβώς εκεί αναφέρομαι....μου έκανε κάπως κλειστοφοβικό αλλά καλαίσθητα κλειστοφοβικό, το ημίφως στο υπόγειο, ο σκληρός φωτισμός στα γραφεία της Στάζι, το εσωτερικό του σπιτιού του συγγραφέα παλιό κάπως αλλά όπως πρέπει να είναι το σπίτι ενός συγγραφέα, γεμάτο βιβλία, λίγο ακατάστατο αλλά τόσο ζεστό. Γενικά η φωτογραφία νομίζω ήταν πολύ επιτυχημένη.


kat of cicero

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 415
    • Gender:Female
Μου το πρότειναν χθες ως cinefil sine qua non.
Λέω να μην το χάσω μιας και οι καλές κριτικές έφτασαν και ηλεκτρονικά...

Αυτό το ΑΡΩΜΑ
ΠΟΤΕ ΘΑ ΒΓΕΙΙ......... (το είδα βέβαια στο εξωτερικό αλλά..... χαμηλής ποιότητας κόπια κατεβασμένη γρήγορα κοκ).
Γκρρρρρ.....
« Last Edit: 20 Dec, 2006, 17:39:13 by wings »
In and Above (Don't try this at home!)


alter_ego

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 153
    • Gender:Female
Το είδα κι εγώ χθες. Εξαιρετική ταινία! Διαμάντι ανάμεσα στις υπόλοιπες εμπορικές βλακείες που κυκλοφορούν! Φοβερές οι ερμηνείες όλων των ηθοποιών αλλά ειδικά ο τύπος που παριστάνει τον πράκτορα, ο Βίλσεν, παίζει κυριολεκτικά με τα μάτια. Ανέκφραστος και παράλληλα εξαιρετικά εκφραστικός!
Mind the Gap


Tess

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 145
    • Gender:Female
το είχα σταμπάρει εδώ και μέρες...
με πείσατε....λέω να πάω απόψε να το δω!!!
θα τα πούμε αύριο...αν επιζήσω από το ποντίκι!!!!


diceman

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1328
    • Gender:Male
  • Talk less, say more.
Εκπληκτική ταινία, απ' αυτές που σου θυμίζουν τι ήταν κάποτε ο κινηματογράφος και σε τι έχει μεταμορφωθεί στις μέρες μας.


Το soundtrack, άπαιχτο!
« Last Edit: 14 Jan, 2007, 13:00:42 by diceman »
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies


kat of cicero

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 415
    • Gender:Female
Το είδα λοιπόν κι εγώ πριν κάποιες μέρες. Μου έδωσε την αίσθηση στέρεης αφήγησης με ηθελημένες ρωγμές συναισθημάτων. Πολύ καλό κάδρο φωτογραφίας και ερμηνείες ευρωπαϊκού , καλού, κινηματογράφου.
Κι τώρα που ξεθωριάζει το σύνδρομο Τιμογιαννάκη (δεν έχω κάτι με τον άνθρωπο. Κύριε Τ. είστε πολύ καλός κριτικός)από μέσα μου:

από τις καλύτερες ταινίες των τελευταίων ετών. Παρακαλώ μην προσπαθήσετε να συγκρατήσετε το δάκρυ στην τελευταία σκηνή. Είναι ανώφελο.
In and Above (Don't try this at home!)


sopherina

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 512
    • Gender:Female
  • Η θάλασσα ήρθε ψαρεύοντας!
Η ταινία μου άρεσε πολύ. Συμφωνώ ότι είναι από τις καλύτερες ευρωπάϊκές ταινίες των τελευταίων ετών. Αυτά τα λέω εκ των προτέρων για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου.
... Γιατί ο Νίκος (auditor), που έγραψε ως προσωπικό του κείμενο ότι "η υπερβολή είναι η μαία της κατανόησης", έχει δίκιο. Δίκιο σε τραγικό βαθμό!
Για να ανατραπούν τα δεδομένα, για να νικήσει ο ανθρωπισμός την αδράνεια και τη βλακεία, πρέπει οι συμπτώσεις να είναι τόσο υπερβολικές, ώστε κι ο απλώς στοιχειωδώς νοήμων κι ευαίσθητος πρακτοράκος- ανθρωπάκος να κάνει αυτό που κι ο πλέον απολίτικος άνθρωπος θεωρεί "ηθικά σωστό".
Αν η αδικία δεν ήταν τόσο προφανής (ο ήρωας δεν ήταν αντικαθεστωτικός, ήταν ερωτικός αντίζηλος του υπουργού που έπαιζε "βρώμικα")
Αν το ίδιο το καθεστώς δεν πρόδιδε καθημερινά τον πρακτοράκο που το υπηρετούσε με τόση αφοσίωση
Αν δεν υπήρχε ένας άνθρωπος, μια ωραία γυναίκα, που να πιστέψει στον πρακτοράκο και να του πει "είσαι ένας καλός άνθρωπος". Και τέλος
Αν αντί για έναν όμορφο, έξυπνο, καλλιεργημένο, αγνά ιδεολόγο, ετεροφυλόφιλο άνδρα έιχαμε για ήρωα έναν κακομούτσουνο, καμπούρη, στρατευμένο αναρχικό, στρυφνό χαρακτήρα, ομοφυλόφιλο...
Τότε, κυρίες και κύριοι, ίσως να μην είχαμε ταινία!
« Last Edit: 06 Jan, 2007, 02:12:50 by sopherina »
"Δεν χρειάζονται επιχειρήματα για ν' αλλάξει ο κόσμος!" Ν.Π.


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Εγώ που έχω μείνει στη μέση της ταινίας εδώ και καμιά βδομάδα...λόγω υποτίτλων; Γ..ώ την γκαντεμιά μου μέσα! Μέχρι τώρα, ό,τι και να πω είναι λίγο, πάντως. Συγκλονιστικό (ειδικά ο πράκτορας...απίστευτα εκφραστικός).


themis

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 197
    • Gender:Female
ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ!!!

Καλά ο πράκτορας ήταν απίστευτος!!



 

Search Tools