Τα δίχρονα: πότε μακρά και πότε βραχέα;

Elias71 · 9 · 20903

Elias71

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 192
    • Gender:Male
Ακόμα δεν έχω καταλάβει με τα δίχρονα φωνήεντα πότε είναι μακρά και πότε βραχέα. Έχω ένα βιβλίο εδώ με αρχαία ελληνική γραμματική, αλλά δεν το εξηγεί καλά καθόλου· απλά έχει πίνακες που δείχνουν πως να κλίνεις τις λέξεις και από εκεί σε αφήνει να τα καταλάβεις μόνος σου. Καλύτερα θα ήταν εάν τα εξηγούσε με λέξεις για να τα βρω μόνος μου παρά να που δείχνει βραχύ εδώ, και μακρύ εκεί ειδικά έτσι σκορπισμένα που τα έχει σε τόσου πίνακες. Τους υπόλοιπους κανόνες τονισμού τα εξηγεί μια χαρά και τα καταλαβαίνω... μόνο αυτό μου λείπει ακόμα. :(

Το μόνο που έχω δει μέχρι τώρα είναι ότι:

1) Στο τέλος ρημάτων στην αόριστη (όπως στο «ήρθα»), το άλφα είναι βραχύ
2) Στα ουδέτερα ουσιαστικά (π.χ. το δώρο), το όμικρον είναι βραχύ
3) Στα θηλυκά ουσιαστικά (π.χ. η χώρα), το άλφα είναι μακρύ

Και μετά για τα υπόλοιπα αναγκάζομαι να πηγαίνω στο Google και να προσπαθώ μία με οξεία και μία με περισπωμένη να δω ποιο μου φέρει πιο πολλά αποτελέσματα.

Μήπως μπορεί κανείς να μου το εξηγήσει;
« Last Edit: 17 Mar, 2006, 22:00:49 by Elias71 »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Δεν κατάλαβα γιατί σκαλίζεις τη γλώσσα με περισπωμένες που έχουν καταργηθεί ψάχνοντας σκόρπιες αναφορές στο Γκουγκλ. Τι ακριβώς προσπαθείς να κάνεις; Να μάθεις αρχαία ελληνικά; Αν ναι, τότε θα πάρεις τη γραμματική του Αχχιλέα Τζάρτζανου για τα αρχαία ελληνικά και θα μπορέσεις να καταλάβεις. Διαφορετικά δεν βλέπω σε τι σε εξυπηρετεί η γραμματική που έχεις για τα νέα ελληνικά. Θέλει λίγη προσοχή το θέμα για να μη συγχέεις τις δύο γλώσσες.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



Elias71

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 192
    • Gender:Male
Για τα αρχαία τα θέλω. :P

Έχω αρχίσει να τα μαθαίνω κάμποσο καιρό τώρα, και μου αρέσουν πολύ. Ούτως ή άλλως θα τα μάθω τού χρόνου όταν θ' αρχίσω τις σπουδές μου στο πανεπιστήμιο, και αποφάσισα ότι καλό θα μου έκανε να τ' αρχίσω μόνος μου λίγο από τώρα για να ξέρω και κάτι παραπάνω.

Δεν είμαι και τελείως ξεροκέφαλος να γράφω με περισπωμένες τα νέα ελληνικά. Για τι με πέρασες; Δεν έχω φτάσει σ' αυτό το σημείο ακόμα. :P
« Last Edit: 17 Mar, 2006, 22:11:13 by Elias71 »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Πρώτ' απ' όλα, δεν σε είπα ξεροκέφαλο. Αλλά δεν είχες εξηγήσει το λόγο για τον οποίο ρωτάς. Σου συνέστησα, λοιπόν, το καλύτερο βιβλίο γραμματικής για τα αρχαία ελληνικά, το οποίο μάλιστα ήταν και το σχολικό μας βιβλίο όταν στα σχολεία διδασκόμασταν υποχρεωτικά τα αρχαία ελληνικά στο γυμνάσιο και στο λύκειο.

Μεταφέρω, λοιπόν, την ερώτησή σου στην ενότητα των αρχαίων ελληνικών.
« Last Edit: 17 Mar, 2006, 22:18:29 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



Elias71

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 192
    • Gender:Male
Πρώτ' απ' όλα, δεν σε είπα ξεροκέφαλο.

Όχι, εγώ το είπα επειδή ξέρω ότι είμαι λιγάκη. :P

Αλλά το πρόβλημα είναι ότι μέχρι να βρω κάπου να αγοράσω ελληνικό βιβλίο και να πληρώσω την αποστολή, αδειάζει το πορτοφόλι μου και περνάει ένας μήνας. Παράγγειλα το λεξικό του Μπαμπινιώτη (το μικρό, όχι το μεγάλο) στην αρχή του μηνός και ακόμα δεν ήρθε (και έπρεπε να πληρώσω 50 ευρώ για το βιβλίο και άλλα 20 για την αποστολή, δεν αξίζει καθόλου... από ανάγκη το έκανα επειδή δεν υπάρχουν ελληνικά λεξικά πουθενά εδώ στον Καναδά).

Για αυτό, μήπως υπάρχει καμία σελίδα στο διαδίκτυο; Εάν χρειαστεί θα αγοράσω το βιβλίο που πρότεινες, αλλά δεν μπορώ ακόμα (δεν έχω καθόλου λεφτά :P).
« Last Edit: 17 Mar, 2006, 22:36:24 by Elias71 »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Hλία μου, όχι. Θέλει πολλή μελέτη από βιβλία (τόμους βιβλίων) και πολλά χρόνια για να μάθεις αρχαία ελληνικά. Το διαδίκτυο είναι φτωχό στο κομμάτι αυτό. Δώσε μου, όμως, λίγο χρόνο για να δω τι υπάρχει και θα σου πω. Εντάξει;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Elias71

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 192
    • Gender:Male
Hλία μου, όχι. Θέλει πολλή μελέτη από βιβλία (τόμους βιβλίων) και πολλά χρόνια για να μάθεις αρχαία ελληνικά. Το διαδίκτυο είναι φτωχό στο κομμάτι αυτό. Δώσε μου, όμως, λίγο χρόνο για να δω τι υπάρχει και θα σου πω. Εντάξει;
Ωραία. Και μη βιάζεσαι καθόλου, δεν το έχω και τόσο ανάγκη. Εάν βρεις τίποτα, καλώς, αλλά εάν όχι δεν κάηκε ο κόσμος.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854567
    • Gender:Male
  • point d’amour
Ένα καλό ηλεκτρονικό βοήθημα για τα αρχαία (το οποίο περιέχει και ασκήσεις και κανόνες) είναι η Αρχαιομάθεια.


inspyration

  • Dum Spyros Spero!
  • Newbie
  • *
    • Posts: 30
    • Gender:Male
  • Get inspyred before exspyred!
Δεν είμαι και τελείως ξεροκέφαλος να γράφω με περισπωμένες τα νέα ελληνικά. Για τι με πέρασες; Δεν έχω φτάσει σ' αυτό το σημείο ακόμα. :P

Μὰ γιατί;! Τί τὸ κακὸ ἔχει νὰ γράφεις Νέα Ἑλληνικὰ στὸ πολυτονικό;;; :οΡ
I am a kind of paranoiac in reverse; I suspect people of plotting to make me happy!!! (SexSpyr)


 

Search Tools