Αντικατάσταση ηχηρών κλειστών (που δεν υπάρχουν στην κυπριακή) με άηχα κλειστά, π.χ. βίτεο κλαπ, πετικιούρ, παταρία (Παγδατής/Baghdatis)

banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Ξέρει κανένας γιατί στα ελληνικά λέγεται Παγδατής, ενώ όλοι οι αγγλόφωνοι (και λοιπών γλωσσών) τον λένε Baghdatis;
Διάβασα ότι ο πατέρας του είναι Λιβανέζος.
« Last Edit: 20 Oct, 2022, 13:16:00 by spiros »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Καλημέρα, Αλεξάνδρα.

Το πιθανότερο που μπορώ να σκεφτώ είναι κάποτε γράφτηκε με "B" στα αγγλικά από λάθος και παρέμεινε έτσι. Σίγουρα στα ελληνικά διαβάζεται όπως λες;
« Last Edit: 29 Jan, 2006, 14:01:59 by nickel »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
 
Σίγουρα στα ελληνικά διαβάζεται όπως λες;
Ναι, κάνε ένα search με Παγδατής και Μπαγδατής και θα δεις ότι όλα τα κυπριακά σάιτ τον αναφέρουν ως Παγδατή.
Εγώ βλέπω και άλλη πιθανή εξήγηση: Ο πατέρας είναι Λιβανέζος και κάποτε πριν από χρόνια πολιτογραφήθηκε στην Κύπρο ως Παγδατής, ενώ το όνομά του στην πραγματικότητα γράφεται με B και όχι P.
Ο ίδιος ο Παγδατής θα τους διόρθωνε και θα τους έλεγε πώς γράφεται σωστά το όνομά του, αν το έγραφαν λάθος στις επίσημες διοργανώσεις. Υποθέτω ότι όταν συμμετέχει σε αγώνες, χρησιμοποιεί το όνομα που γράφουν τα επίσημα χαρτιά του.
« Last Edit: 29 Jan, 2006, 14:02:11 by nickel »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Πολύ πιθανό είναι αυτό που λες, Αλεξάνδρα μου.

Ας του ευχηθούμε καλή επιτυχία, ανεξαρτήτως της γραφής του ονόματός του, πάντως.:-)
« Last Edit: 29 Jan, 2006, 14:02:21 by nickel »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Απλώς οι Κύπριοι συνηθίζουν να βάζουν ένα "μ" μπροστά από τα ονόματα που αρχίζουν από "π". :)
« Last Edit: 29 Jan, 2006, 14:02:31 by nickel »


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Μπράβο του νέου! (600.000 δολάρια για δευτεριά, not bad, not bad at all).

Φαντάζομαι ότι το Παγδατής, Bagdhatis, ανήκει στις διαφορές προφοράς της κυπριακής, ιδίως με τα μπ, γκ, ντ.

Δυστυχώς δεν έχω αρκετές γνώσεις για να κάνω μια σωστή ανάλυση, αλλά νομίζω ότι το έχουμε ξανασυζητήσει. Κάποιος φίλος από την Κύπρο ή κάποιος που έχει μελετήσει τις διαφορές της κυπριακής διαλέκτου θα μπορούσε να μας δώσει μια πλήρη εξήγηση του φαινομένου, πόσο οφείλεται στην απομόνωση και διατήρηση της αρχαιοελληνικής προφοράς.
« Last Edit: 29 Jan, 2006, 14:02:43 by nickel »


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Μπράβο του νέου! (600.000 δολάρια για δευτεριά, not bad, not bad at all).

Νίκο, παράτα τα λεξικά και πιάσε τη ρακέτα! Τα φράγκα είναι στα courts (και η δόξα βεβαίως, και τα μοντέλα με τα βουρκωμένα γαλανά μάτια...)


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Σύμφωνα με τον τηλεφωνικό κατάλογο της Κύπρου, υπάρχουν συνδρομητές ΠΑΓΔΑΤΗΣ σε όλες τις επαρχίες τής Κύπρου, αλλά κανένας ΜΠΑΓΔΑΤΗΣ ή ΒΑΓΔΑΤΗΣ. Περιέργως, ο ίδιος ο τενίστας, στο προσωπικό του σάιτ χρησιμοποιεί το όνομα Baghdatis.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou


tyrem

  • Newbie
  • *
    • Posts: 52
Στην Κύπρο συγχύζουν λίγο ή μάλλον αρνούνται να ακούσουν τα διπλά σύμφωνα. Έτσι το τυρί γκούντα θα το βρούμε γκούτα, τα μπιμπελό πιπελό, το Μπαγδατή Παγδατή, το γκαράς καράζ (ευτυχώς που έχει ζ στο τέλος αλλιώς ο τραγουδιστής θα είχε πολύ μεγάλο σουξέ), τη μπογιά πογιά κ.λπ. Νομίζω ότι δεν έχει να κάνει με τα αρχαία ελληνικά αλλά πιο πολύ με την ακουστική αγγλικών λέξεων η οποία επηρέασε και τις ελληνικές λέξεις και ονόματα. Έτσι η μεγαλύτερη εταιρεία ζαχαροπλαστικής και αρτοσκευασμάτων ονομάζεται Ζορπάς και όχι Ζορμπάς... Επίσης αν ακούσετε κάποιον στην Κύπρο να σας λέει ότι έχει κλάπ, προφανών να εννοεί το club και όχι τη γονόρροια (clap)!!

Μια πιο επιστημονική επεξήγηση δίνεται από την Αμαλία ΑΡΒΑΝΙΤΗ στο ακόλουθο σάιτ: http://ling.ucsd.edu/~arvaniti/diglossia.2001.pdf

3. Αντικατάσταση των ηχηρών κλειστών (που δεν υπάρχουν στην
κυπριακή) με άηχα κλειστά, π.χ. βίτεο κλαπ, πετικιούρ, παταρία.







ibanezix

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 8
Σωστός ο τυρέμ. Φανταστείτε ότι η Κύπρος παρ' ότι πολύ μικρή, έχει κατά τόπους διαφορές στην χρήση και την προφορά των λέξεων, και μάλιστα πέφτει και καζούρα. Περιπαίζουμε εμείς τους άλλους που λένε "να παίξουμε πάσκετ, μετά να κάνουμε πάνιο και να πάμε για πύρες".

Αλλά αυτό δεν εξηγεί γιατί το Παγδατής, που είναι και το σωστό στα ελληνικά, γίνεται στα αγγλικά κάτι άλλο, που δεν διατηρεί σε κανένα βαθμό μια αντιστοιχεία. Το Bagdhatis δεν μπορώ να μη χαμογελάσω όταν το βλέπω, ναι μου θυμίζει τη Βαγδάτη, στα ελληνικά προφανώς είναι κάποιος Μπαγκτατής, καμμία σχέση με τον τενίστα. Δική μου υπόθεση είναι ότι είναι λάθος των ίδιων των ξένων μέσων ενημέρωσης, αλλά και του ίδιου του Παγδατή που δεν το έψαξε πολύ όταν έδωσε την εργολαβία για το site του.

Υπάρχει σ' αυτό το forum ένα θέμα για την μετεγγραφή ελληνικών ονομάτων στα αγγλικά, και καμμιά από τις λογικές που αναφέρονται δεν δικαιολογεί αυτή την μορφή. Από την άλλη, το Pa στην αρχή είναι προφανές, αλλά δε μπορώ να σκεφτώ κάποια εναλλακτική που να αποδίδει το -γδ- τέλεια. Τέλος, αν είχα ένα τόσο μεγάλο πιάτο σαν αυτό που κρατούσε ο Παγδατής στην τηλεόραση, θα το γέμιζα σεφταλιές, και δε θα απαντούσα στα mail μου. :)


tyrem

  • Newbie
  • *
    • Posts: 52
Εμένα ο δίσκος του μου κάνει περισσότερο για γιγαντοχανάπι...

Ρωτήστε τη Βίκη μας τι είναι το χανάπι...


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Κάτω τα χέρια από την προίκα μου... :-)))

Όσοι ενδιαφέρονται να ρίξουν το κατιτίς τους, χανάπια θα βρουν εδώ κι αμέσως μετά να επικοινωνήσουν με τον tyrem, απεσταλμένο μου στην Κύπρο και ειδικό εντεταλμένο επί των χαναπακίων μου, για σχετικές οδηγίες χρήσης και όρια συνεισφοράς.:-)
« Last Edit: 06 Feb, 2006, 21:35:45 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


 

Search Tools