Ε λοιπόν, γεια σας!

andy · 25 · 5659

andy

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 308
    • Gender:Female
Γεια σας!
Τις τελευταίες μέρες μπήκα μερικές φορές στο forum και διάβαζα, και πολύ μου αρέσατε. Είπα λοιπόν να γίνω κι εγώ μέλος. Είναι η πρώτη φορά που συμμετέχω σε forum οπότε συγχωρήστε μου τα τεχνικά (και άλλα) λάθη, τουλάχιστον στην αρχή.
Λοιπόν, πάμε. Τελείωσα το Ιόνιο το 2002, δούλεψα λίγο σα μεταφράστρια (από δω κι από κει) και το 2004-2005 έκανα το μεταπτυχιακό μου στη Σκωτία, πάλι στη Μετάφραση. Πέρσυ το χειμώνα, έκανα κι ένα (ψιλοεφιαλτικό) τρίμηνο stage στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στο Λουξεμβούργο, και από τη στιγμή που γύρισα δουλεύω ως freelancer.
Καλά μέχρι εδώ. Αλλά...η σχέση μου με τη μετάφραση δεν ήταν πάντα η καλύτερη. Όταν πήγαινα σχολείο και αποφάσισα να γίνω μεταφράστρια (και μόνο, το είχα αποφασίσει από τη δευτέρα γυμνασίου...) φανταζόμουν τον εαυτό μου μέσα σε ένα δωμάτιο γεμάτο βιβλία λογοτεχνίας και βαριά λεξικά να βγάζω το ψωμί μου από τη λογοτεχνία. Αυτό ήταν το πρώτο μου συννεφάκι και διαλύθηκε όταν τελείωσα τις σπουδές μου κι άρχισα να χτυπάω πόρτες εκδοτικών οίκων. Μετά είπα: "Α, δεν είναι αυτά για μένα. Θα ασχοληθώ με την Ευρωπαϊκή Ένωση, να μεταφράζω επίκαιρα κείμενα". Πήγα λοιπόν στο Λουξεμβούργο και εκεί έσπασε και το δεύτερο συννεφάκι, διότι, καλή η ΕΕ αλλά εγώ δεν θέλω να περάσω το υπόλοιπο της καριέρας μου στο Λουξεμβούργο (απαπα). Έτσι, όταν πια γύρισα, αντιμετώπιζα τη μετάφραση λίγο απαξιωτικά, σκεφτόμουν ότι μάλλον λάθος κλάδο επέλεξα και ότι ίσως έπρεπε να στραφώ κάπου αλλού.
Πριν από λίγες μέρες, όμως, ανακάλυψα, όπως προανέφερα, το forum αυτό. Κι έτσι όπως διάβαζα διάφορα posts, συνειδητοποίησα κάτι: το γεγονός ότι είστε τόσοι πολλοί και το γεγονός ότι ασχολείστε ενεργά, το ψάχνετε, το παλεύετε, ε δεν μπορεί...κάτι λέει. Εμένα τουλάχιστον, κάτι μου είπε. Και λέω ότι όχι μόνο δεν θα τα παρατήσω, αλλά θα βγάλω το καλύτερο δυνατό από αυτή τη δουλειά - θα την κάνω να μην είναι μόνο δουλειά, αλλά κάτι ευχάριστο. Θα ανανεώσω τις γνώσεις μου στις μεταφραστικές μνήμες, θα ψαχτώ ξανά, βρε αδερφέ!
Αυτά.
Χαίρομαι που είμαι μέλος μιας ομάδας που έχει τόσα κοινά με μένα και...θα τα λέμε συχνά.
Έλα να πάμε στο νησί, η μάνα σου, εγώ κι εσύ...


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Καλώς ήρθες, Andy. Πάντα έτσι να το βλέπεις! Ψάξιμο και διύλιση του κώνωπα! Η μετάφραση πρέπει να είναι πρέζα, αλλιώς είναι αδύνατον να την κάνεις καλά!
Nick Roussos



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Καλώς μας ήρθες, Andy!

Μα, καλά, πήρες την απόφαση να κάνεις μια από τις ομορφότερες δουλειές από τόσο μικρή, και ξαφνικά σκέφτηκες να τα παρατήσεις, και μάλιστα μετά από τόσες σπουδές; Είσαι σοβαρή; Δεν θέλω ν' ακούω τέτοιες ανοησίες.

Άντε, μάζεψε τα μυαλά σου, τις μνήμες σου και τα λοιπά εργαλεία και πέσε με τα μούτρα στη δουλειά. Και μη χάνεσαι, ε;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Chris

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 366
    • Gender:Female
Ε λοιπόν, γειά σου και σένα!

Καλώς ήρθες και μπράβο που το ξαναβλέπεις με αισιοδοξία το θέμα!!!

Θα τα λέμε!
supergirls don't cry



Evmorfia

  • My Website
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 638
    • Gender:Female

Καλώς ήρθες συνάδελφε του Ιονίου (τάξη του 91 - αποφοίτηση '99 [καλά ρε, μη βαράτε, κάτι οι καταλήψεις, κάτι η Κέρκυρα, πήγαμε λίγο πιο πίσω :-)))]).

Συμφωνώ με τη Βίκυ... μην ακούω βλακείες. Και εγώ μετά τη σχολή είχα απογοητευτεί, αλλά... θέλει πείσμα και τόλμη  η μετάφραση. Άντε καλό κουράγιο κι εμείς εδώ είμαστε...
« Last Edit: 23 Feb, 2007, 16:22:41 by Evmorfia »


Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Καλώς όρισες!

Καλή δύναμη και μην απογοητεύεσαι, βρε!! Στο λέει μια ψυχή που είχε απογοητευτεί οικτρά αλλά με μεγάλη αγάπη για τη δουλειά και αρκετό πείσμα, τώρα τα βλέπει πιο ρόδινα τα πράγματα. Μην το βάζεις κάτω!!!

Εδώ μέσα θα βρεις τόσο ευγενικούς, υπέροχους και εκπληκτικούς ανθρώπους που όλα θα σου φανούν πιο ροζουλί!!! ;-)))

Φιλάκια πολλά και θα τα λέμε συχνότατα. ;-)))
"Only Love can leave such a... Mark!"


observer

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 604
    • Gender:Female
Καλώς ήλθες, Andy. Ως νέα στο φόρουμ, θα συμφωνήσω κι εγώ ότι το φόρουμ αυτό είναι έμπνευση. Εκτός των άλλων, σπάει τη μοναχικότητα του επαγγέλματος.
Αν σου αρέσουν τα κείμενα της ΕΕ, δεν είναι ανάγκη να μετοικήσεις. Μπορείς να κάνεις freelance από εδώ. Για το stage, γιατί επέλεξες το Λουξεμβούργο; Εγώ έκανα stage στις Βρυξέλλες (προ αμνημονεύτων ετών βέβαια-το 1994/95) και ήταν σούπερ.


eirini

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 766
    • Gender:Female
Γεια σου, Andy! Άλλος ένας από Ιόνιο, τι ωραία! Εγώ μπήκα τη χρονιά που τελείωσες και τώρα είμαι στα τελειώματα. Το Ιόνιο, παιδιά, όπως το αφήσατε, οι αλλαγές είναι ελάχιστες (η έκπληξη θα ήταν να συνέβαινε το αντίθετο). Καλή συνέχεια στο φόρουμ αλλά και στο ψάξιμο σου εύχομαι!
If you cant appreciate what youve got, youd better get what you can appreciate. - Bernard Shaw


andy

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 308
    • Gender:Female
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα, ρε παιδιάαααα...

Για το stage, γιατί επέλεξες το Λουξεμβούργο; Εγώ έκανα stage στις Βρυξέλλες (προ αμνημονεύτων ετών βέβαια-το 1994/95) και ήταν σούπερ.

Έτυχε και με κάλεσαν από το Κοινοβούλιο αν και είχα κάνει αίτηση σε όλα τα όργανα. Κι εγώ θα προτιμούσα Βρυξέλλες, πίστεψέ με. Αν ποτέ βρεθούμε, θα σας πω τα του Λουξεμβούργου.

(Χμμμ, για να δούμε αν το έκανα σωστά το quotation)
Έλα να πάμε στο νησί, η μάνα σου, εγώ κι εσύ...


Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Ρηνιώ, πολύ sex and the city βλέπουμε, ε;;;;;; χιχιχχιχι

+1 για την ατάκα!!!
"Only Love can leave such a... Mark!"


eirini

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 766
    • Gender:Female
Με τσάκωσες! :)) (Συγγνώμη, Άντι. Κάπου εδώ αρχίζει η αποδόμηση.)
If you cant appreciate what youve got, youd better get what you can appreciate. - Bernard Shaw


Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Με τσάκωσες! :)) (Συγγνώμη, Άντι. Κάπου εδώ αρχίζει η αποδόμηση.)


Απίστευτη Σαμάνθα!!! Τρελλή ατάκα!!! χαχαχαχα (Άντι, ήρθε η ώρα να μάθεις για τα λεγόμενα αποδομητικά πτηνά!!!) ;-))))
"Only Love can leave such a... Mark!"


andy

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 308
    • Gender:Female
Όχι, όχι, αποδομηθείτε ελεύθερα!!!
Αν είναι για Sex and the City...μέσα κι εγώ!
:-)
Έλα να πάμε στο νησί, η μάνα σου, εγώ κι εσύ...


mousafiris

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 993
    • Gender:Male
  • Περικλής ο καλοκαιρινός
Βρέ Andy, τι είναι αυτά που λες!! Τι σεξ και σίτυ. Αυτά δεν τα καταλαβαίνω εγώ. Πες μου συνουσία & πόλη για να μπω στο νόημα. Αναγκάστηκα να κάνω σήματα καπνού στόν Όντι απέναντι για να μου εξηγήσει τα λεγόμενα σου. Άκου σεξ & σίτυ. Πω, πω, πω, θα τα πάρει στο κρανίο ο μητροπολίτης Ύδρας πιο κάτω. Άντε συγχωρεμένη αυτή τη φορά και καλώς ήρθες στο παιδικό πάρτυ μας.
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Μπράβο, Αδαμαντία.

Και του Ιονίου και του Λουξεμβούργου και με το σταυρουδάκι σου της Αφροδίτης και με την ωραία αβατάρα σου και με το πρωτότυπο ψευδώνυμο. Και με τα κόμματά σου και (σχεδόν όλα) τα διαστήματά σου. Και τα θαυμαστικούλια σου! Τι θα βρω τώρα εγώ να γκρινιάξω; Μπουουου!



Kalos irthes!


 

Search Tools