Πατήρ, πάτερ ή πατρός;

σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Quote
Μα γιατί δίνω συνέχεια τη λανθασμένη εντύπωση ότι έχω εκνευριστεί; Πρέπει να το δουλέψω αυτό, πρέπει να το δουλέψω, πρέπει να το δουλέψω...

Επειδή είσαι πολύ ήπιος και προσηνής, όταν μιλάς για σφαλιάρες και κλωτσιές θεωρώ ότι έχεις εκνευριστεί.

Quote
Ο Κρατύλος τώρα είδε φως και μπήκε. Κι εμείς είμαστε φιλόξενοι. Άσ' τον να εγκλιματιστεί και ... εγκληματούμε μετά

Καμία αντίρρηση, ακριβώς επειδή είναι νιόφερτος, καλό θα ήταν - δική μου άποψη - να του επισημάνουμε ότι αυτός ο χώρος δεν μπορεί να λειτουργήσει ως μηχανισμός προπαγάνδας.

Quote
Όλοι έχουν απόψεις για τη γλώσσα. Απλώς η αριστερά έχει πια τόσο πολλές απόψεις για οτιδήποτε που είναι σαν να μην έχει απόψεις για τίποτε. (δικό μου αυτό)

Μακάρι να είχε σαφείς απόψεις για τη γλώσσα, αλλά έχω την εντύπωση ότι οι απόψεις της συγκλίνουν με άλλα πολιτικά μονοπάτια.
« Last Edit: 10 Oct, 2006, 18:59:44 by σα(ρε)μαλι »
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Μα γιατί δίνω συνέχεια τη λανθασμένη εντύπωση ότι έχω εκνευριστεί; Πρέπει να το δουλέψω αυτό, πρέπει να το δουλέψω, πρέπει να το δουλέψω...
Γιατί είσαι τεμπέλης και προτιμάς, εναλλακτικά, να δουλεύεις εμάς.

Ο Κρατύλος τώρα είδε φως και μπήκε. Κι εμείς είμαστε φιλόξενοι. Άσ' τον να εγκλιματιστεί και ... εγκληματούμε μετά.
To κλίμα να παραμείνει εύκρατο, σας παρακαλώ πολύ, γιατί έχουμε και χειμώνα μπροστά μας.

Όλοι έχουν απόψεις για τη γλώσσα. Απλώς η αριστερά έχει πια τόσο πολλές απόψεις για οτιδήποτε που είναι σαν να μην έχει απόψεις για τίποτε. (δικό μου αυτό)
Κι όταν «η αριστερά είναι σαν να μην έχει απόψεις» τεκμαίρεται ότι «η δεξιά έχει απόψεις»;

« Last Edit: 10 Oct, 2006, 19:04:30 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Κι όταν «η αριστερά είναι σαν να μην έχει απόψεις» τεκμαίρεται ότι «η δεξιά έχει απόψεις»;

Διαστρεβλώνεις τις πολύ προσεκτικές διατυπώσεις μου. Δεν είπα ότι η αριστερά δεν έχει απόψεις, άρα το «σαν να μην έχει απόψεις» δεν σου επιτρέπει να μου βάζεις στο στόμα το ότι «η δεξιά έχει απόψεις». :-}

Αλλά, ναι, η δεξιά (η γνήσια δεξιά, όχι οι μπουρδουκλωμένοι της κυβέρνησης) έχει πολύ πιο αποσαφηνισμένες απόψεις για πολλά θέματα. Όπως άλλωστε και κάποια «γνήσια αριστερά».


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Δεν σου έβαλα τίποτα στο στόμα... δεν είναι μπουγάτσα οι κουβέντες αυτές.

Απλώς πλανιόταν μια ασάφεια στον αέρα και σου έδωσα την ευκαιρία να διευκρινίσεις τα πράγματα. Αντί να μου πεις «ευχαριστώ»...
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



psifio

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 657
Μπα, εγώ λέω ότι οι αριστεροί είναι τόσο απασχολημένοι να αντικρούουν τις απόψεις της δεξιάς, που ξεχνάνε να διατυπώσουν τις δικές τους (που ναι, είναι πολλές, όπως και η αριστερά είναι πολλές "αριστερές", νομίζω).

Απλή άσκηση: σύγκριση ριζοσπάστη-καθημερινής. Η νύχτα με τη μέρα (τυχαία η αντιστοίχηση).


Φειδίας

  • Newbie
  • *
    • Posts: 28
    • Gender:Male
  • Ἀγαπῶ τὴν γλῶσσα μου, χρησιμοποιῶ πολυτονικό.
"και αποτελεί ακόμη μειονότητα και συνεπώς ανωμαλία"

Η λέξις "ανωμαλία" εδώ με την αριθμητική, βιολογική (τα ροζ μάτια με πράσινες βλεφαρίδες είναι, με αυτήν την έννοια, ανωμαλία (αλλά δεν είναι αναγκαστικά κάτι κακό· εξάλλου, σχεδόν κάθε τι που θεωρούμε ανωμαλία θα τό θεωρούσαμε φυσιολογικό εάν ήταν το σύνηθες)) και γλωσσολογική έννοια, τουτέστιν του ασυνήθους, χωρίς ιδιαίτερο ηθικό φορτίο (γι' αυτό ακριβώς και η λέξις ετέθη δίπλα στην "μειονότητα": το "συνεπώς" σημαίνει "και εξ ορισμού (σύμφωνα με τον ορισμό της γλωσσολογίας)" ανωμαλία (που πρέπει να διορθώνεται, μέχρι να επικρατήσει (εάν επικρατήσει))).

Πολυτονικό θα έγραφα, αλλά η ιστοσελίδα δεν είναι σε UTF-8 και αποθηκεύει το πολυτονικό με ειδικούς κωδικούς. Δεν είμαι βέβαιος ότι αυτό είναι πρόβλημα, πάντως· θα τό εξετάσω.

Κατά τ' άλλα, δεν νομίζω ότι υπήρξα επιθετικός κατά οιουδήποτε συνομιλητού μου εδώ.


("Η αριστερά δεν έχει άποψη για την γλώσσα." Μάλιστα.)
« Last Edit: 10 Oct, 2006, 19:57:37 by Κρατύλος »
«αὖτις δὲ τὸ Ἑλληνικόν, ἐὸν ὅμαιμόν τε καὶ ὁμόγλωσσον, καὶ θεῶν ἱδρύματά τε κοινὰ καὶ θυσίαι ἤθεά τε ὁμότροπα»
Σελίδες Πατριδογνωσίας - Κρατύλος - Πολυτονικό


σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Quote
Κατά τ' άλλα, δεν νομίζω ότι υπήρξα επιθετικός κατά οιουδήποτε συνομιλητού μου εδώ.

Όχι, Κρατύλε, δεν ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο, και με συγχωρείς αν κατάλαβες κάτι άλλο, απλώς, η διαλάληση των πολιτικών σου πεποιθήσεων με την άφιξή σου στο φόρουμ μου δημιούργησε κάποια ερωτηματικά. Αλλά είμαι και καχύποπτος.
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


 

Search Tools