pledge → υπόσχεση, δεσμευτική υπόσχεση, δέσμευση, τάξιμο, ενέχυρο, ενεχυρίαση, μεσεγγύηση, εγγύηση, εχέγγυο, μεσεγγύημα, λόγος, επαγγελία, απόδειξη, τεκμήριο, ένδειξη, πρόποση, υπόσχεση φιλανθρωπικής δωρεάς, φιλανθρωπική δωρεά, πρόποση, όρκος αποχής από οινοπνευματώδη, ενεχυριάζω, κάνω πρόποση, υπόσχομαι, εγγυώμαι, δεσμεύω, δεσμεύομαι, καταθέτω για εγγύηση, υποθηκεύω, βάζω ενέχυρο, ενεχυριάζω, τάζω, ορκίζομαι, υπισχνούμαι, προπίνω, εγείρω πρόποση, ορκίζω, υπόσχομαι προσχώρηση, εισδέχομαι

wings · 47 · 6766

wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
υπόσχεση πίστης και αφοσίωσης στη σημαία (στα σχολεία των Η.Π.Α.)

Any child arriving after the Pledge (8:20) will be marked late.

Children arriving after the pledge (8:20) are considered late.


Προς το παρόν το έχω μεταφράσει ως «υποχρεωτική ώρα προσέλευσης». Έχετε κατά νου κάτι συντομότερο ή ακριβέστερο; Η αλήθεια είναι ότι δεν μου επιβάλλει κανείς περιορισμένο αριθμό λέξεων και ότι περισσότερο με απασχολεί η ακρίβεια.



« Last Edit: 01 Nov, 2021, 21:02:44 by spiros »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)




wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Μα δεν είναι εντελώς ανορθόδοξη η χρήση αυτής της λέξης σε τούτο το κείμενο; Είναι σαν να 'χουν κάνει τάμα ή να 'χουν πάρει όρκο ότι τέτοια ώρα κάθε μέρα...

Ωστόσο, πρόκειται για δημόσιο σχολείο του Μπρούκλιν και μάλιστα δημοτικό και νηπιαγωγείο, άρα τα νήπια δεν μπορούν να ορκίζονται στη σημαία.:-)

Άσε που είναι πολυπολιτισμικό σχολείο και το καυχιούνται, άρα τι όρκο να πάρουν στο ευαγγέλιο και στη σημαία;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)





  • Guest
Προφανώς αυτό το Pledge, αν το έχει και με κεφαλαία στο κείμενό σου, είναι θεσμός στα σχολεία, όπως είπε ο Νίκος για τη  δική μας "προσευχή".

Τώρα, μπορεί το κάθε σχολείο να το ερμηνεύει αλλιώς. Ας πούμε στα δημοτικά βάζουν τα παιδάκια να λένε κάτι τέτοια και  όσο μεγαλώνουν να τα κάνουν πιο σκληροπυρηνικά(!) με όρκους σε σημαίες και λοιπά.

Δεν μου έρχεται κάτι καλό ακόμα για την απόδοσή του, αλλά βλέπουμε.

:)



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Να έχετε υπόψη ότι οι δύο και μοναδικές φορές που εμφανίζεται στο κείμενό μου είναι στις προτάσεις που σας έδωσα στην αρχή του νήματος. Επομένως, δεν μπορούμε να κάνουμε μαντεψιά με βάση την αρχική σημασία της λέξης στα λεξικά. Αν επρόκειτο για θεσμό στο συγκεκριμένο σχολείο, μάλλον θα το ανέφερε και παρακάτω.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)





wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Βίκυ, pledge σημαίνει και salute (χαιρετισμό). Απ' ότι ξέρω οι Αμερικανοί χαιρετίζουν τη σημαία πριν μπουν στο σχολείο. Δεν ξέρω αν ταιριάζει στο κείμενό σου όμως.

Νάντια, οι προτάσεις μου είναι στο πρώτο μήνυμα. Δεν ξέρω πώς να το πω το συμφοριασμένο για να μη φαίνεται ξεκρέμαστο μέσα στις προτασούλες αυτές.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



 

Search Tools