πεπερασμένοι ειδικοί πόροι

Soldier

• Sr. Member
  • Έχω θεϊκό σώμα. Του Βούδα.
Ασχολούμαι με ένα κείμενο που εξετάζει τις δυνατότητες ανάπτυξης εναλλακτικών μορφών τουρισμού στην Κύπρο. Σε κάποιο σημείο του κειμένου γίνεται αναφορά σε ειδικούς πόρους. Πιο συγκεκριμένα:Και οι δύο δυνατότητες κρίνονται χρήσιμες και κυρίως εφικτές μέσα στο προβλεπόμενο περιβάλλον εργασίας, καθώς οι ειδικοί πόροι που υπάρχουν στην περιοχή της Κύπρου είναι πεπερασμένοι.

Αny suggestions για το πως θα μπορούσα να το αποδώσω;;
Τι μπορείς να περιμένεις από μια μέρα που ξεκινάει με το πρωί της Δευτέρας;

banned8

• Jr. Member
  • **
Δεν ξέρω τι είναι αυτά. Είναι "special resources"; Ή είναι "specialized" που λέει ο Γιάννης; Για το "πεπερασμένα" μπορείς να παίξεις ανάμεσα σε "limited" και "finite" (λόγια λέξη). Καλό θα ήταν να ξέραμε σε τι αναφέρεται.

Soldier

• Sr. Member
  • Έχω θεϊκό σώμα. Του Βούδα.
Μακάρι να ήξερα κι εγώ σε τι αναφέρεται συγκεκριμένα..το κομμάτι που έχω αναλάβει είναι απλά ένα απόσπασμα μιας μεγαλύτερης εργασίας στην οποία δυστυχώς δεν έχω πρόσβαση...ο όρος ειδικοί πόροι αναφέρεται μόνο στο σημείο που έκανα quote και όσο κι αν έχω ψάξει δεν έχω βρει ούτε καν ορισμό του όρου...
Τι μπορείς να περιμένεις από μια μέρα που ξεκινάει με το πρωί της Δευτέρας;

macfrenzy

• Semi-Newbie
  • *
Είναι λίγο δύσκολο χωρίς τα συμφραζόμενα. Είναι σίγουρο πως αναφέρεται σε φυσικούς πόρους και όχι σε κονδύλια ή επιδοτήσεις; Αν αναφέρεται στο περιβάλλον εργασίας υπάρχει και αυτή η περίπτωση, οπότε μπορεί να είναι special funds. Μήπως μπορείς να κανείς post το τι λεει πριν/μετά τη φράση;
I think that God in creating Man somewhat overestimated his ability.
-Oscar Wilde

auditor

• Hero Member
Κοίτα να δεις τι σερνόταν και δεν το είχαμε πάρει χαμπάρι...

Λοιπόν, για το πεπερασμένοι θα πρότινα να χρησιμοποιηθεί η λέξη scarce.

Για το "ειδικοί" συμφωνώ με το specialized.
Nick Roussos

GinGin

• Full Member
Για μένα πεπερασμένοι σημαίνει ότι δεν είναι ανεξάντλητοι. Άρα συμφωνώ με το Finite, το οποίο δίνει και η ΙΑΤΕ.

Όσο για το ειδικοί, υπάρχει το specialized ressources σε ειδικά κείμενα΄και το special ressources βγάζει περισσότερα απότελέσματα στο google. Ίσως αν μπορούσες να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το τί αφορά πιο συγκεκριμένα;

auditor

• Hero Member
Για μένα πεπερασμένοι σημαίνει ότι δεν είναι ανεξάντλητοι.

Σίγουρα. Υποδηλώνει όμως και μια στενότητα. Αυτή η στενότητα και το πεπερασμένο υποδηλώνονται ταυτόχρονα στην οικονομική θεωρία με τη λέξη scarce. Φυσικά και δεν διαφωνώ με το finite. Απλώς πιστεύω ότι το scarce είναι καλύτερο.
Nick Roussos

Search Tools