δομημένο ομόλογο → structured note, structured bond

lany · 19 · 8646

elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
Πλάκα στην πλάκα, νομίζω ότι έβγαλες λαυράκι με τον σύνδεσμο που έριξες.

Είδες; ;-)))

Το δομημένο είναι είδος σύνθετου. Σύνθετο είναι ότι ξεφεύγει από την απλή πεπατημένη του ομολόγου που προσφέρει τοκομερίδιο και τίποτα άλλο.
Σύνθετο ομόλογο μπορεί να είναι, δηλαδή, και το μετατρέψιμο σε μετοχές (αν κατάλαβα καλά).

Δεν λέω τίποτα μέχρι να γυρίσει η μάδερ. Αν δεν ρωτήσω τη μάδερ (για οικονομικά), δεν κοντράρομαι. Συμφωνώ και επαυξάνω... :))


(ΑΣΧΕΤΟ: έγινα, έγινα; Χα, έγινα!)


Tώρα θα δεις τη γλύκα. Μόλις αρχίσει (πάλι) ο Στάθης να τραβάει σκρινσοτάκια με όλους τους χοίρους εις παράταξιν...)


NadiaF

  • ناديا فامي
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2138
    • Gender:Female
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
For the record, θα πω ότι προτιμώ τον όρο "σύνθετο ομόλογο" (για ανεξερεύνητους λόγους το "δομημένο" είναι ένα από τα pet hates μου, όπου κι αν το συναντώ).

Μαζί σου και γω!!!! Absolutely loathsome term!!!

Η δε Σίτιμπακ (αν δεν απατώμαι) τα ονομάζει "Ειδικού Τύπου"
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Περιττό να πω ότι τώρα, μετά απ' όλο το σούσουρο, το «δομημένο» ομόλογο, καλό κακό, μάς αρέσει δε μας αρέσει, μπήκε πια στη ζωή μας και στη γλώσσα μας (ενδεχομένως και αλλού μας).


prazantrau?

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 245
    • Gender:Male
Εμένα η έκφραση "δομημένο ομόλογο" πολύ μ' αρέσει, κι άσε τους επαγγελματίες της γλώσσας να βροντάν τα οπίσθιά τους καταής.
Φαντάζεστε, με όλο αυτό το νταβαντούρι που έγινε, τι ευκαιρίες δίνει στους κωμικούς η λέξη "δομημένο".
Ρίμα που να γεμίζει το στόμα, λέμε!
« Last Edit: 08 May, 2007, 15:02:06 by nickel »
Tarapia tapioco. Prematurata alla supercazzola o scherziamo? - Come se fosse antani anche per lei soltanto in due, oppure in quattro anche scribai con cofandina; come antifurto, per esempio.



 

Search Tools