δομημένο ομόλογο → structured note, structured bond

lany · 19 · 8647

lany

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 343
    • Gender:Female
  • Μακρινό πλάνο (να 'μαστε και σίγουροι!)
δομημένο ή σύνθετο ομόλογο → structured note, structured bond

Θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει την έννοια αυτού του όρου για να αποφύγω τις αιματοχυσίες στα γραφεία του Αμαρουσίου; (Όοοοοντιιιιιι!!!)
« Last Edit: 13 May, 2010, 14:49:07 by spiros »
Μόνο οι γενναίοι αγαπούν... Οι άλλοι απλώς ξεγελούν τα όνειρα...

ʼκης Δήμου


Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Καλημέρα Ελένη,

μέχρι να απαντήσει ο Νίκος, βρήκα αυτό:

Definition:
Structured bonds have characteristics that are designed to attract a certain type of investor and/or take advantage of particular market circumstances. However, structuring securities to appeal to a particular type of investor risks the possibility of a loss of liquidity if the market moves in such a way as to make the structured features of the issue no longer attractive. Typically the structured features are achieved through the use of derivatives for instance, a credit-linked note is a bond with an embedded credit derivative.

Ελπίζω να αποφευχθεί η αιματοχυσία για λίγο.

Καλημέρα
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις



lany

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 343
    • Gender:Female
  • Μακρινό πλάνο (να 'μαστε και σίγουροι!)
Καλημέρα Χριστινάκι,

Σ'ευχαριστώ πολύ. Το βρήκα κι εγώ αυτό αλλά το θέλουν στα ελληνικά... Ε, ρε φούριες πρωί-πρωί....

Μόνο οι γενναίοι αγαπούν... Οι άλλοι απλώς ξεγελούν τα όνειρα...

ʼκης Δήμου


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female

Από http://www.euro2day.gr/articles/125748/
δομημένο ομόλογο πληρώνει για δύο χρόνια σταθερό επιτόκιο 6,25% και τα υπόλοιπα 10 χρόνια μεταβλητό κουπόνι που εξαρτάται από τη διαφορά του 10ετούς από το 2ετές επιτόκιο στη διατραπεζική αγορά. Όταν λοιπόν τα δύο επιτόκια συγκλίνουν είναι επόμενο το αναμενόμενο κουπόνι να συμπιέζεται και αυτό να αντανακλάται στην τιμή του ομολόγου

Από http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=5348&subid=2&pubid=99209
Ειδικότερα, έως το τέλος της διάρκειάς του η απόδοση του προκύπτει από τη διαφορά του δεκαετούς διατραπεζικού επιτοκίου σε ευρώ και του διετούς.



Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Καλημέρα Χριστινάκι,

Σ'ευχαριστώ πολύ. Το βρήκα κι εγώ αυτό αλλά το θέλουν στα ελληνικά... Ε, ρε φούριες πρωί-πρωί....



Έχεις δίκιο, Ελένη. Το κοίταξα στα αγγλικά και μετά ξέχασα να το κοιτάξω στα ελληνικά. Σόρυ!
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Δομημένο ομόλογο είναι μία από τις ελληνικές αποδόσεις του όρου "structured note" (ή και bond). Η Alpha Bank τα αποκαλεί "σύνθετες ομολογίες" (σωστότερα κατ' εμέ) και δίνει τον εξής ορισμό, ο οποίος με βάση τα όσα γνωρίζω είναι και ο καλύτερος που έχω μέχρι στιγμής βρει:

Οι σύνθετες ομολογίες είναι ομολογίες που έχουν συνήθως επιτόκιο ή/και τιμή εξοφλήσεως συνδεδεμένα με δείκτη ή μαθηματικό τύπο (ενδεικτικά, το επιτόκιο Euribor 6 μηνών, ένα μετοχικό δείκτη ή μια συναλλαγματική ισοτιμία) και ενδέχεται να έχουν καλύτερη απόδοση (συγκρινόμενες με ομολογίες σταθερού ή κυμαινομένου επιτοκίου), υπό την προϋπόθεση όμως ότι πληρούνται ορισμένα κριτήρια.

Βοήθησα;
Nick Roussos


lany

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 343
    • Gender:Female
  • Μακρινό πλάνο (να 'μαστε και σίγουροι!)
Αμέ!!! Τώρα τους αφήνω να σφαχτούν για το αν τα λέμε "ομόλογα" ή "ομολογίες"!!!!

Ευχαριστώ πολύ Νίκο, Χριστίνα, Βαλεντίνη! :-D
« Last Edit: 28 Mar, 2007, 12:16:32 by auditor »
Μόνο οι γενναίοι αγαπούν... Οι άλλοι απλώς ξεγελούν τα όνειρα...

ʼκης Δήμου


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Eδώ για τη διαφορά μεταξύ του ομολόγου και της ομολογίας.
« Last Edit: 28 Mar, 2007, 13:48:01 by wings »


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Ο ορισμός της Καθημερινής, κάτω από τον επίκαιρο τίτλο: Το λεξικό των οικονομικών όρων στην... υπόθεση των Ταμείων

Δομημένα ομόλογα: Τα ομόλογα τα οποία περιλαμβάνουν δομή διαμόρφωσης επιτοκίου και το οποίο αντικατοπτρίζει την εκτίμηση του επενδυτή, για τις εξελίξεις στις αγορές. Τα δομημένα ομόλογα χρησιμοποιήθηκαν ευρέως στην περίοδο των χαμηλών επιτοκίων. Προτιμούνταν γιατί τα 2 πρώτα χρόνια είχαν επιτόκια πάνω από τα επίπεδα της αγοράς. Στη συνέχεια το ίδιο επιτόκιο διαμορφωνόταν με βάση κάποια δομή, που προέκυπτε από τις εκτιμήσεις του επενδυτή (ανάληψη ρίσκου) για τις προοπτικές στις αγορές.


lany

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 343
    • Gender:Female
  • Μακρινό πλάνο (να 'μαστε και σίγουροι!)
Thanks again!
Μόνο οι γενναίοι αγαπούν... Οι άλλοι απλώς ξεγελούν τα όνειρα...

ʼκης Δήμου


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
For the record, θα πω ότι προτιμώ τον όρο "σύνθετο ομόλογο" (για ανεξερεύνητους λόγους το "δομημένο" είναι ένα από τα pet hates μου, όπου κι αν το συναντώ).
Nick Roussos


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
For the record, θα πω ότι προτιμώ τον όρο "σύνθετο ομόλογο" (για ανεξερεύνητους λόγους το "δομημένο" είναι ένα από τα pet hates μου, όπου κι αν το συναντώ).

Nίκο, τα φώτα σου. Χθες το βραδάκι, στη "Ζούγκλα", λέει ένας (να μη λέμε ποιος κ.λπ.) "γύρισαν σε σύνθετα ομόλογα". Τον διορθώνει ο Τριανταφυλλόπουλος "σε δομημένα". Ναι, (συγγνώμη) λέει ο άλλος "δομημένα". Προς τι ο διαχωρισμός; Υπάρχει, τελικά, διαφορά ή όχι;
MTIA!


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Σηκώνω τα χέρια ψηλά. Ειδικά αν μπει κανείς στο Google και δει πόσα "σύνθετα δομημένα" κυκλοφορούν, θα φάει ΤΗ φρίκη. Επίσης, θα δείτε το ίδιο ακριβώς χαρτί να αποδίδεται πότε με τον ένα και πότε με τον άλλο όρο. Όπως είπα, γενικά απεχθάνομαι τη λέξη "δομημένο", ό,τι κι αν συνοδεύει. Υποτίθεται ότι ο όρος υποδηλώνει τους διαφορετικούς τρόπους με τους οποίους υπολογίζεται η απόδοση του τίτλου, όσο προχωράει ο χρόνος. Από την άλλη, κάτι αντίστοιχο υποδηλώνει και το "σύνθετο".
Nick Roussos


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
Σηκώνω τα χέρια ψηλά. Ειδικά αν μπει κανείς στο Google και δει πόσα "σύνθετα δομημένα" κυκλοφορούν, θα φάει ΤΗ φρίκη. Επίσης, θα δείτε το ίδιο ακριβώς χαρτί να αποδίδεται πότε με τον ένα και πότε με τον άλλο όρο. Όπως είπα, γενικά απεχθάνομαι τη λέξη "δομημένο", ό,τι κι αν συνοδεύει. Υποτίθεται ότι ο όρος υποδηλώνει τους διαφορετικούς τρόπους με τους οποίους υπολογίζεται η απόδοση του τίτλου, όσο προχωράει ο χρόνος. Από την άλλη, κάτι αντίστοιχο υποδηλώνει και το "σύνθετο".

:( :)) https://en.wikipedia.org/wiki/Structured_products

Έχεις απόλυτο δίκιο (αλλά πού να το βρεις). :))


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Πλάκα στην πλάκα, νομίζω ότι έβγαλες λαυράκι με τον σύνδεσμο που έριξες.

Το δομημένο είναι είδος σύνθετου. Σύνθετο είναι ότι ξεφεύγει από την απλή πεπατημένη του ομολόγου που προσφέρει τοκομερίδιο και τίποτα άλλο.
Σύνθετο ομόλογο μπορεί να είναι, δηλαδή, και το μετατρέψιμο σε μετοχές (αν κατάλαβα καλά).

Άρα, παρόλες τις αντιρρήσεις μου, τα συγκεκριμένα για τα οποία μιλάμε, καλώς λέγονται δομημένα.


(ΑΣΧΕΤΟ: έγινα, έγινα; Χα, έγινα!)
« Last Edit: 20 Apr, 2007, 13:49:13 by auditor »
Nick Roussos


 

Search Tools