Προσεγμένος

jglenis

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Male
Καλησπέρα,

Δεν ξέρω αν (θυμάστε να) έχετε συναντήσει/μεταφράσει ποτέ τη λέξη «προσεγμένος» σε κείμενο, πάντως εγώ θα ήθελα να ρωτήσω τι αντίστοιχες λέξεις θα προτείνατε στην Αγγλική. Πιο συγκεκριμένα, σε περιπτώσεις όπως «προσεγμένο περιβάλλον», «προσεγμένη διακόσμηση», «προσεγμένο μενού» κλπ. Το ευρύτερο κείμενο αναφέρεται σε ξενοδοχεία.

Παρεμπιπτόντως, στο διαδίκτυο υπάρχουν (λίγες) εξαιρετικές αγγλικές εκδοχές ιστοτόπων ελληνικών ξενοδοχείων και αρκετές επιπέδου «have a nice bathroom = καλό μπάνιο». 
Life is like a grammar lesson. You find the past perfect and the present tense.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Χαίρετε, Γιάννη.

Κάτι πρωτότυπο όπως το fine;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



jglenis

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Male
Χαίρετε και ευχαριστώ,

Προς το παρόν σε αυτή την πρωτοτυπία έχω καταλήξει κι εγώ (ήταν το μόνο που μου ταίριαζε από αυτά που πρότεινε το magenta - conscientious, fine, meticulous, sound) αλλά είπα να ρωτήσω, τόσο μήπως προκύψει καμιά άλλη ευτυχέστερη κατάληξη, όσο και για το ακαδημαϊκόν του θέματος.
Ίδωμεν...
Life is like a grammar lesson. You find the past perfect and the present tense.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Για το μενού βρήκα και κάτι σε elaborate. Για δες κι εσύ. Και το ίδιο ισχύει και για το decoration.
« Last Edit: 04 Sep, 2007, 04:01:33 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Μην ξεχνούμε τα ελληνικά συνώνυμα επιμελημένος και φροντισμένος.

Αν παίξεις στο επίπεδο της αρχοντιάς, ψάχνεις για συνώνυμα του elegant: sophisticated, stylish, graceful, chic, well-designed, well-dressed, smart, neat, classy (informal), tasteful, refined.

Αν παίξεις στο επίπεδο της φροντίδας που έχει προηγηθεί: well-laid-out, well-kept, well-maintained, well-thought-out, well-cared-for – με πολλή προσοχή στα παντρέματα.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ναι, καλά λέει ο Νίκος. Όλα αυτά μπορούν να χρησιμοποιηθούν με σχετική σύνεση και προσοχή.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


jglenis

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Male
Ευχαριστώ και τους δυο! Νομίζω ότι όντως εδώ υπάρχουν αρκετές επιλογές ανάλογα με την περίπτωση.

Quote
με πολλή προσοχή στα παντρέματα
Αυτό, πάντοτε και παντού...
Life is like a grammar lesson. You find the past perfect and the present tense.


NadiaF

  • ناديا فامي
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2138
    • Gender:Female
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Συνήθως, για προσεγμένους χώρους λέμε "well-appointed" και οι αναφορές για "well-appointed bathroom" είναι αρκετές

http://www.google.com/search?hl=el&rlz=1T4GGLH_en___GR208&q=%22well-appointed+bathroom%22&btnG=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7&lr=
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi


 

Search Tools