Η προσευχή του μάγκα (Θεέ μου, μεγαλοδύναμε) [παραδοσιακό]

banned · 12 · 27225

banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
Μήπως κάποιος από σας, που έχετε την ευχέρεια να ψάχνετε και να βάζετε τραγούδια, θα μπορούσε να μου κάνει μια μεγάλη χάρη; Να βρει και να αναρτήσει το «Θεέ μου μεγαλοδύναμε». Το είχα ακούσεi σε κάποια εκπομπή στην τηλεόραση πριν μερικά χρόνια. Μάλιστα, ο τραγουδιστής (νομίζω ο Καραγιάννης) είχε πει «και τώρα ένα θρησκευτικό άσμα» κι εγώ είχα πει «ωωωχ», μέχρι να το ακούσω. Από τότε του έχω μεγάλη αδυναμία. Αλλά δεν κατάφερα να το βρω στα δισκάδικα.

Ξέρω ότι μία εκτέλεση του είναι με τον Νίκο Λύγκα στο «Βράδυα αξημέρωτα». Ευχαριστώ εκ των προτέρων.



« Last Edit: 08 Aug, 2008, 13:48:55 by wings »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Πάρε το πρώτο φιλμάκι που βρήκα από ζωντανή εμφάνιση του μουσικού σχήματος «Δάρνακες» εδώ στη Θεσσαλονίκη:

Οι Δάρνακες είναι πολυμελές μουσικό σχήμα από τη Θεσσαλονίκη, που δημιουργήθηκε το 2002 διασκευάζοντας μουσικές από την Ελληνική και Βαλκανική παράδοση σε πιο μοντέρνο στυλ. Έπειτα από αναζητήσεις, εσωτερικές ζυμώσεις και εξέλιξη της μπάντας, χαρακτηρίζουν τη μουσική τους ως Gypsy Balkan Post Punk.

Το όνομα προέρχεται από τις αρχαίες αναφορές στην σύγχρονη υπάρχουσα φυλή των Νταρνάκων που εντοπίζεται στον νομό Σερρών και συγκεκριμένα στα 5 "Νταρνακοχώρια": Εμμανουήλ Παππάς, Νέο Σούλι, Πεντάπολη, Χρυσό και Άγιο Πνεύμα.

Το 2005 κυκλοφόρησε ο πρώτος τους δίσκος με το όνομα Virgo από την AnoKato records στη θεσσαλονίκη. Εμφανίστηκαν σε όλη την Ελλάδα και σε χώρες του εξωτερικού και έχουν συμμετάσχει σε συναυλίες με G.Bregovic, Θ.Παπακωνσταντίνου, Θ. Μικρούτσικο, Χ.Θηβαίο κ.ά.

Η μπάντα αποτελείται από 10 μέλη. Τα όργανα που πλαισιώνουν τις δημιουργίες τους είναι: Λαούτο, Μαντολίνο, Κιθάρα (ακουστική και ηλεκτρική), Μπάσο (Ηλεκτρικό και ακουστικό), Τρομπέτα, Τρομπόνι, Φλάουτο, Κλαρίνο, Ακκορντεόν, Τύμπανα και Κρουστά και αρκετές φωνές καθώς πολλά από τα μέλη της ασχολούνται και με τα φωνητικά.

Πηγή: https://el.wikipedia.org/wiki/Darnakes
« Last Edit: 02 Mar, 2020, 14:58:56 by spiros »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Η προσευχή του μάγκα (Θεέ μου, μεγαλοδύναμε) [παραδοσιακό]

Θεέ μου, μεγαλοδύναμε,
που 'σαι ψηλά εκεί απάνω
ρίξε λιγάκι τουμπεκί,
Θεούλη μου,
στον αργιλέ μου απάνω.

Ανάμεσα στης εκκλησιάς
τις αψηλές καμάρες,
ανάβαμε τις λουλαδιές,
Θεούλη μου,
σα να 'τανε λαμπάδες.

Μπρος στον Άγιο Σπυρίδωνα
με τ' άσπρα του τα γένια,
τραβάω μία ντουμανιά,
Θεούλη μου,
ξεραίνεται στα γέλια.

Κι όταν ανάψει ο αργιλές
κι έρθουμε σε ντουμάνι,
στείλε όλους τους αγγέλους σου,
Θεούλη μου,
να πουν το νάνι νάνι.
« Last Edit: 08 Aug, 2008, 13:49:48 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


mariapar

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1898
    • Gender:Female
Για περάστε κι από δω, παρακαλώ...

Εσείς φταίτε, με μερακλώσατε μεσημεριάτικα... :-)
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ε, και τι; Κακό είναι που μερακλώθηκες; Πάντα τέτοια!
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
Ευχαριστώ, Βίκυ. Οποιαδήποτε ώρα είναι κατάλληλη για να μερακλωθεί κανείς.

Μήπως υπάρχει και σε πιο παραδοσιακή εκδοχή; Το ζήτησα κάποτε από τον Πλασταρά και θυμάμαι ότι είχε και κάποιες παραλλαγές στους στίχους. 


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Δυστυχώς, όχι στο διαδίκτυο. Μια χαρά το λένε τα παιδιά.

Το τραγούδι χαρακτηρίζεται ως «αδέσποτο» από τους ειδικούς, αφού δεν έχουν ακόμη εντοπίσει τους δημιουργούς του και γι' αυτό το αναφέρουμε ως παραδοσιακό. Όπως καταλαβαίνεις, όλα τα παραδοσιακά έχουν υποστεί τροποποιήσεις και παραλλαγές στους στίχους κατά εποχές.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



mariapar

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1898
    • Gender:Female
Ο χαρακτηρισμός "αδέσποτο" δένει τόσο ωραία μ' ένα τέτοιο τραγούδι... :-)



One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Αν πω ότι δεν έχεις δίκιο, θα πέσει φωτιά να με κάψει. :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


zagoroxwri

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 1
Παιδιά το τραγούδι κάθε άλλο παρά αδέσποτο είναι. Τη μουσική την έχει γράψει ο Αντώνης Αινίτης και στίχους ένας φίλος του, σε ηλικία είκοσι χρονών! Απλά είναι πολύ σεμνός για να το διαδώσει. Το έπαιζε πάντα στα ρεμπετάδικα που εμφανιζόταν και σιγά σιγά άρεσε, μαθεύτηκε και άρχισε να παίζεται παντού. Όλοι οι φίλοι και γνωστοί μουσικοί στα μαγαζιά ξέρουν ότι είναι δικό του! Πού να ακούσετε να το παίζει ο ίδιος!!! Θα καταλάβετε αμέσως ότι έχει γραφτεί για την φωνή του! Είναι όνειρο! Τον Αντώνη θα τον δείτε κατά καιρούς σε πολλά μαγαζιά. Αν δεν κάνω λάθος, τώρα εμφανίζεται στον Οντά της Κωνσταντίνας και τα μεσημέρια στη στοά των αθανάτων. Αλλά θα τον πετύχετε και στην εκπομπή του Σπ. Παπαδόπουλου "στην υγειά μας". Δεν είμαι γνώστης του ρεμπέτικου, απλά τυχαίνει και έχω έναν φίλο συλλέκτη που γνωρίζει και τον Αντώνη και την ιστορία του τραγουδιού!

Δείτε εδώ τον Αντώνη σε άλλα τραγούδια και θα καταλάβετε!
https://www.youtube.com/watch?v=2bVzBGF9eXs&feature=related

https://www.youtube.com/watch?v=xbuqDuKmBW8&feature=related

« Last Edit: 22 Mar, 2009, 22:37:18 by Ion »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Σ' ευχαριστούμε για την ενημέρωση. :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


 

Search Tools