Πληκτρολόγιο για γρήγορη δακτυλογράφηση με τυφλό σύστημα

Falcon · 8 · 8460

Falcon

  • Dimitra Tsakiroglou
  • Full Member
  • ***
    • Posts: 479
    • Gender:Female
Μήπως μπορείτε να προτείνετε κάποιο πληκτρολόγιο το οποίο να μην έχει σκληρά πλήκτρα, να μην είναι τελείως επίπεδο (για τους καρπούς) και να έχει τα βασικά πλήκτρα για πολυμέσα (απλά αύξηση/μείωση έντασης του ήχου, αναπαραγωγή);

Έχω περίπου 5 πληκτρολόγια στο σπίτι.
Τα δύο είναι παλιά.

Το τρίτο είναι Microsoft Wireless Optical Desktop 2000. Τα πλήκτρα του είναι λίγο σκληρά. Δεν είναι άσχημο, αλλά δεν είναι αυτό που θα ήθελε κάποιος που δακτυλογραφεί ώρες και γρήγορα.

Το τέταρτο είναι της HP και ήρθε με τον καινούριο μου desktop, αλλά είναι πολύ επίπεδο και τα δάχτυλά μου πέφτουν σε λάθος πλήκτρα.

Πήγα εχθές και πήρα το Microsoft Natural Ergonomic 7000.
Ζήτησα να βγάλουν το πληκτρολόγιο από τη συσκευασία του για να το δοκιμάσω. Αλλά, τι να καταλάβω πληκτρολογώντας χωρίς να βλέπω το αποτέλεσμα στην οθόνη;

Παρόλ' αυτά, το αγόρασα και βλέπω τώρα αρκετά μειονεκτήματα.
Ενώ έχει "εργονομική σχεδίαση" και μπορούν οι καρποί να στηρίζονται όμορφα, πρέπει να κοπανάς με δύναμη τα πλήκτρα για να δακτυλογραφήσεις και αυτό όχι μόνο μειώνει σημαντικά την ταχύτητα στη δακτυλογράφηση, αλλά κουράζει τα δάκτυλα που ζορίζει τελικά και τους καρπούς.

Το ποντίκι που έρχεται με το πληκτρολόγιο είναι πολύ ωραίο στη χρήση. 

Εννοείται ότι θα το επιστρέψω αμέσως και σκέφτομαι τώρα να πάρω το Microsoft Wireless Laser Desktop 7000, για το οποίο βλέπω ότι έχει γίνει αναφορά κι εδώ: https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=17261.0.

Μήπως έχετε κάποιο άλλο πληκτρολόγιο να προτείνετε;
« Last Edit: 10 May, 2009, 13:42:35 by spiros »


eltsiko

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 193
    • Gender:Female
  • These pretzels are making me thirsty
Εγώ χρησιμοποιώ το Logitech Media 600 (προς το παρόν, γιατί θα αποκτήσω σύντομα το Logitech S520 !).
Είμαι γενικά φαν της Logitech όσον αφορά τα πληκτρολόγια και τους ποντικούς. Τα επίπεδα πλήκτρα που δεν ξυπνάνε πεθαμένο όταν πληκτρολογείς γρήγορα είναι ο Νο1 λόγος για να τα δοκιμάσεις (Πωπω διαφήμιση! Δεν παίρνω ποσοστά, scout's honour!).
Δεν ξέρω αν αυτά πληρούν τις προδιαγραφές σου, εγώ πάντως στα συνιστώ ανεπιφύλακτα! ;-)
« Last Edit: 10 May, 2009, 12:56:12 by wings »
«Όλα έχουν ειπωθεί, μα αφού κανείς δεν ακούει, πρέπει να ξεκινήσουμε από την αρχή.» André Gide



Falcon

  • Dimitra Tsakiroglou
  • Full Member
  • ***
    • Posts: 479
    • Gender:Female
θα αποκτήσω σύντομα το Logitech S520 !).
Δεν ξέρω αν αυτά πληρούν τις προδιαγραφές σου, εγώ πάντως στα συνιστώ ανεπιφύλακτα! ;-)

χμμ.. στις προδιαγραφές αυτού του μοντέλου αναφέρεται :
"Aνετα, μεγάλα πλήκτρα μεγιστοποιούν τις επιδόσεις σας, με την ήσυχη λειτουργία και την άμεση ανταπόκρισή τους.".
Ακριβώς αυτό θέλω. Άμεση ανταπόκριση και ήσυχη λειτουργία.
Έχει και τα βασικά πλήκτρα για πολυμέσα.
Και είναι φτηνότερο κατά 50 ευρώ! (just goes to show, doesn't it?).
Κι εδώ έχει ένα αναλυτικό "review" http://www.ocia.net/reviews/s520/page1.shtml.
Μου αρέσει. Σ' ευχαριστώ πολύ!





elmak

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Female
  • Eleni Makantani
Αυτό που λες για το Microsoft Natural Ergonomic 7000 αληθεύει, ότι η πρώτη αίσθηση είναι "σκληρή", αλλά εγώ το συνήθισα μέσα σε 2 μέρες και πλέον δεν το αποχωρίζομαι. Και σημειωτέον, τα χέρια μου είναι πολύ μικρά και αδύνατα. Και τα είχα κουράσει πολύ μετά από πολυετή δουλειά με ακατάλληλα πληκτρολόγια, οπότε όταν πρωτοπήρα το Microsoft Natural Ergonomic 7000 δεν ήταν στην καλύτερη δυνατή κατάσταση. Είχα πόνους στις κλειδώσεις των δακτύλων, μάλλον από κούραση. Μετά από την πρώτη ημέρα προσαρμογής στο νέο πληκτρολόγιο, πάει τώρα σχεδόν ενάμιση χρόνος χωρίς πόνους, παρόλη τη συνεχή δουλειά. Εννοείται ότι το χρησιμοποιώ με το εξάρτημα ανύψωσης και είναι το πιο άνετο πληκτρολόγιο που έχω δοκιμάσει.

Θα συμφωνήσω όμως ότι το πληκτρολόγιο είναι καθαρά προσωπική υπόθεση...


vmelas

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4932
    • Gender:Female
Συμφωνώ με τον Σπύρο ότι το πληκτρολόγιο είναι πολύ προσωπική υπόθεση. (Όπως και τα ποντίκια). Το μόνο στο οποίο μπορούμε να συμφωνήσουμε είναι ότι το παλιό πληκτρολόγιο, το απλά τετράγωνο, πλέον δεν βολεύει όσους δουλεύουν με τις ώρες στον υπολογιστή. Στο σπίτι έχουμε 4 υπολογιστές, ένας εκ των οποίων έχει παλιό πληκτρολόγιο μόνο και μόνο γιατί το έτερον ήμισι έχει μάθει τυφλό αλλά σε τέτοιο πληκτρολόγιο και με το που του το σπας στα δύο χάνεται και ξαναγυρνάει στο σκηνικό «γλώσσα έξω ενώ τα μάτια ψάχνουν το γράμμα και το ένα δάχτυλο κάνει κύκλους σα γύπας πάνω από το πληκτρολόγιο» (LOL).

Δοκίμασα και τα επίπεδα πληκτρολόγια από σιλικόνη αλλά για κάποιο λόγο τα πλήκτρα έχουν το διπλάσιο διάστημα ανάμεσά τους από ένα κανονικό πληκτρολόγιο και έτσι έφαγε μαύρο χώμα και αυτό το πληκτρολόγιο. Η Logitech εν γένει πάντως είναι πάντα σταθερή αξία σε τέτοια πράγματα και την προτιμώ κι εγώ (μαζί με την πιτσιρίκα θα πρέπει να πάρουμε μετοχές της Logitech με τέτοια διαφήμιση που της κάνουμε) :)

Και καλά θα μου πεις με τους υπολογιστές παίρνουμε ό,τι πληκτρολόγιο να 'ναι. Με τα netbooks τι κάνουμε; Όσο ήμουν Θεσσαλονίκη μου δάνεισε ένας φίλος το netbook του ώστε να ελέγχω το εταιρικό μου μέιλ και να απαντάω. Ωραίο ως φάτσα, η λειτουργία καλή (βέβαια είχε Ubuntu και όχι Microsoft αλλά αυτό δεν έχει μεγάλη σημασία) αλλά είχα πρόβλημα με το πληκτρολόγιο: Κάντε ένα συνδυασμό μακρύ νύχι, μικρά πλήκτρα συν ένα μικρό θόρυβο κατά την πληκτρολόγηση. Εκεί σας θέλω: Θα παίρνατε ένα σιλικονάτο πληκτρολόγιο, θα κόβατε το νύχι ως την πέτσα ή τι; :)
« Last Edit: 10 May, 2009, 19:03:57 by Valentini »


eltsiko

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 193
    • Gender:Female
  • These pretzels are making me thirsty
Εννοείται ότι το πληκτρολόγιο και τα συναφή περιφερειακά είναι προσωπική υπόθεση, σαν τον καφέ:
άλλος τον θέλει με ολίγη, άλλος με τρία κιλά γάλα και ριγέ καλαμάκι (εγώ πάντως το καφεδάκι μου το θέλω σκέτο και αχτύπητο, παρακαλώ).
Και, φυσικά, δεν είναι απαραίτητο αυτό που εγώ βρίσκω βολικό, να βολέψει κι εσένα.
Απλώς καταθέτω την άποψή μου (και τα παίρνω από την Logitech μαζί με τη Βαλεντίνη, χεχε!).
« Last Edit: 10 May, 2009, 22:25:15 by eltsiko »
«Όλα έχουν ειπωθεί, μα αφού κανείς δεν ακούει, πρέπει να ξεκινήσουμε από την αρχή.» André Gide


Falcon

  • Dimitra Tsakiroglou
  • Full Member
  • ***
    • Posts: 479
    • Gender:Female
Ναι, συμφωνώ ότι το πληκτρολόγιο είναι προσωπική υπόθεση.
Αλλά αν τα πλήκτρα είναι σκληρά, δε νομίζω ότι είναι θετικό αυτό, ειδικά για μας που εργαζόμαστε ώρες δακτυλογραφώντας.
Και πιστεύω ότι έχουν βγει πολλά πληκτρολόγια που είναι περισσότερο για gaming, παρά για σοβαρή δακτυλογράφηση, οπότε δε δίνεται πια ιδιαίτερο βάρος στο θέμα της πληκτρολόγησης.

Πάντως στο Πλαίσιο που πήγα, είχαν έξω κάποια πληκτρολόγια για να δοκιμάσεις, αλλά αν δεν καθήσεις σε γραφείο να πάρεις στάση για πληκτρολόγηση και δε δεις το αποτέλεσμα σε οθόνη, δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Έτσι την πάτησα κι εγώ.

Όσο για την εργονομία, έχω διαβάσει ότι, ναι μεν, παίζει κάποιο ρόλο το πληκτρολόγιο, αλλά ότι η καλύτερη πρόληψη είναι να αλλάζεις θέση των καρπών κάθε "τρεις και λίγο" και να τους ξεκουράζεις. Κατά πόσο είναι εφικτό αυτό; Ειδικά να αλλάζεις θέση των καρπών, ενώ έχεις δουλειά να βγάλεις;


 

Search Tools