Global language services ltd

Anastasia · 27 · 15652

Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Καλημέρα.

Σήμερα το πρωί, έλαβα email από την εν λόγω εταιρία ως απάντηση της αποστολής του βιογραφικού μου για σύναψη συνεργασίας. Σας παραθέτω τη λίστα της χαρτούρας που πρέπει να στείλω:

Full detailed CV.
2 professional referees, who can be contacted for references or two letters of recommendation relating to translation
Copies of your academic/professional certifications.  If you have a certified translation of such documents it can be submitted alongside the copies of the original documents, but you are not expected to do so.
Photocopy of Passport or E.U. Identity Card so you identity can be verified.
Completed and SIGNED registration form
Completed and SIGNED code of conduct.
Completed and SIGNED Annex D
.

Μου φάνηκε περίεργο που ζητάνε φωτοτυπία του διαβατηρίου ή ταυτότητας (δεν μου έχει ζητηθεί ξανά).

Μπορείτε να με διαφωτίσετε; Είναι λογικό το αίτημα τους; Γνωρίζει κανείς κάτι για τη συγκεκριμένη εταιρία;
Ευχαριστώ πολύ...:-)))
« Last Edit: 20 Dec, 2006, 17:47:15 by wings »
"Only Love can leave such a... Mark!"


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Kαλημέρα, Αναστασία.

Καλό θα είναι πάντα να δίνουμε τα πλήρη στοιχεία του γραφείου γιατί με το ίδιο ή παρεμφερές όνομα μπορεί να εμφανίζονται αρκετά γραφεία στην υφήλιο.

Αν, λοιπόν, μιλάμε για την εταιρεία: http://www.globalglasgow.com (Γλασκόβη), το μόνο που ξέρω είναι ότι έχει εξαιρετικές κριτικές από αρκετούς ξένους συναδέλφους στο Proz.com.

Τα χαρτιά που ζητάνε είναι θέμα πολιτικής και οργάνωσης του κάθε γραφείου. Για το θέμα διαβατηρίου ή ταυτότητας μπορείς να ρωτήσεις τους ίδιους αλλά φαντάζομαι ότι απλώς θέλουν να ξέρουν με ποιον έχουν να κάνουν.

Βίκυ Παπαπροδρόμου
« Last Edit: 20 Feb, 2008, 20:58:38 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Καλό θα είναι πάντα να δίνουμε τα πλήρη στοιχεία του γραφείου γιατί με το ίδιο ή παρεμφερές όνομα μπορεί να εμφανίζονται αρκετά γραφεία στην υφήλιο.

Αν, λοιπόν, μιλάμε για την εταιρεία: http://www.globalglasgow.com (Γλασκόβη), το μόνο που ξέρω είναι ότι έχει εξαιρετικές κριτικές από αρκετούς ξένους συναδέλφους στο Proz.com.


Sorry για την παράληψη, έπρεπε να δώσω τα πλήρη στοιχεία του γραφείου....Πρόκειται για το γραφείο στο οποίο αναφέρεσαι και η πληροφορία που μου δίνεις είναι εξαιρετικά χρήσιμη και με καλύπτει. Δεν μπορώ να δω στο blue board γιατί δεν είμαι full member στο proz (ακόμα!).

Ευχαριστώ πάρα πολύ, για τη βοήθεια :-)))

« Last Edit: 20 Dec, 2006, 17:48:21 by wings »
"Only Love can leave such a... Mark!"


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Παιδιά, όταν τίτλος του μηνύματός μας σ' αυτή την ενότητα είναι ένα συγκεκριμένο γραφείο, καλό θα είναι να μη φορτώνουμε το νήμα με ένα κόσμο άσχετες κουβέντες. Οι γκουγκλιές θα δίνουν στο βρετανικό αυτό γραφείο (που όπως βλέπω είναι πολύ καλό) το νήμα μας με ένα μάτσο άσχετες κουβέντες από κάτω.

Ξέρει κάποιος το γραφείο αυτό; Έχει συνεργαστεί μαζί του; Η Αναστασία αυτό ρώτησε. Εμείς είτε είναι καλό το γραφείο είτε όχι, λέμε συνεχώς τους καημούς μας κι έχουμε το δικό μας το χαβά.

Τα σχόλια περί της πολιτικής ή με αφορμή την πολιτική του εν λόγω γραφείου, μπορούν να γίνουν χωριστό νήμα σε παρεμφερή ενότητα γενικής συζήτησης. Ήδη άνοιξα νέο θέμα στο: https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=5442.msg36076#msg36076 και εκεί βρίσκονται και τα υπόλοιπα μηνύματά σας.
« Last Edit: 20 Oct, 2006, 15:22:03 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



alter_ego

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 153
    • Gender:Female
Αναστασία,
συνεργάζομαι με το συγκεκριμένο γραφείο εδώ και λίγο καιρό και προς το παρόν δεν έχω κανένα πρόβλημα. Επιφυλάσσομαι για το θέμα της πληρωμής γιατί ακόμη δεν έχει έρθει η ώρα να πληρωθώ αλλά αν κρίνω από τα σχόλια του Blue Board στο Proz, δεν βλέπω κάτι αρνητικό. Ζητάνε όλα αυτά τα χαρτιά επειδή τα κείμενα που καλείσαι να μεταφράσεις για το συγκεκριμένο project - με το οποίο ασχολούμαι κι εγώ αυτή τη στιγμή - απευθύνεται σε φορέα της Ευρωπαϊκής Ένωσης, επομένως το γραφείο πρέπει να διαθέτει κάποια κατοχύρωση ότι θα δουλέψει με έναν σοβαρό άνθρωπο και επαγγελματία που διαθέτει εμπειρία στη μετάφραση. Τα κείμενα είναι τεχνικά, μέτριας ή υψηλής δυσκολίας, αλλά οι τιμές είναι ικανοποιητικές. Να έχεις υπόψη ότι πρόκειται για αντίστροφη μετάφραση, από τα ελληνικά προς τα αγγλικά. Επίσης να σε ενημερώσω ότι όντως ενδέχεται να ρωτήσουν τους referees που θα αναφέρεις - στην περίπτωσή μου ρώτησαν το ένα από τα δύο γραφεία που τους ανέφερα. Εγώ θα σου πρότεινα να στείλεις τα απαραίτητα χαρτιά γιατί το γραφείο έχει αρκετή δουλειά αυτήν την περίοδο και απ' ό,τι ξέρω το συγκεκριμένο project θα διαρκέσει περίπου ένα έτος.
« Last Edit: 20 Oct, 2006, 17:17:21 by alter_ego »
Mind the Gap


Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Καλημέρα σας!

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση. Οι πληροφορίες όλων είναι εξαιρετικά χρήσιμες.

alter_ego (σορρυ για το ψευδώνυμο αλλά δε γνωρίζω το όνομα σου), ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση, πολύ σημαντική και η δική σου συμβολή, εφόσον συνεργάζεσαι με το εν λόγω γραφείο. Θα ετοιμάσω τα απαραίτητα χαρτιά και θα τα στείλω και...ο Θεός βοηθός!!! Ελπίζω όλα να πάνε κατ' ευχήν!

Thanx again και καλλλλλλόόόό ΣΚ!!!
"Only Love can leave such a... Mark!"


Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Καλημέρα.

Μήπως μπορείτε να με ενημερώσετε σχετικά με το θέμα της πληρωμής του γραφείου; Συνεργάζομαι μαζί τους από το Δεκέμβριο και μετά από αρκετές δουλειές, εξακολουθώ να μην έχω πληρωθεί. Έχω στείλει αρκετά ιμέιλ αλλά δεν έχω λάβει απάντηση. Να ανησυχώ;;;;
"Only Love can leave such a... Mark!"


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Δεν σε έχουν ενημερώσει για την πολιτική των πληρωμών τους; Κόβεις χωριστό τιμολόγιο για κάθε δουλειά ή συγκεντρωτικό τιμολόγιο στο τέλος του μήνα;

Γιατί αν έκλεισες τον Δεκέμβρη με ένα τιμολόγιο, λογικά θα το πληρωθείς στο τέλος του Γενάρη. Οι PO δεν γράφουν τον τρόπο πληρωμής;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Σου παραθέτω αυτούσια την σχετική παράγραφο:

1.receive Payments 
·either by cheque or BACS,
·for all translation fees, interpreting fees, travel time, waiting time and travel expenses, as defined by the Company,
·at the agreed rates at the end of each month for all appointments 
 completed up to and including the 14th of that month (unless otherwise agreed), 
·where invoices are returned to the appropriate office by no later than the 17th of that month (unless otherwise agreed).
·where conditions pertaining to receipts/tickets and claims for travel expenses and the restrictions on the use of taxis are followed.

Κόβω χωριστό τιμολόγιο για κάθε δουλειά και δεν έχω πληρωθεί για τίποτα.
"Only Love can leave such a... Mark!"


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Θα σου καταθέσουν τα λεφτά στο λογαριασμό σου ή θα έλθει επιταγή;

Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Δεν έχουμε πει τίποτα για επιταγή. Στο τιμιλόγιο γράφω το λογαριασμό και τα στοιχεία της τράπεζας.
"Only Love can leave such a... Mark!"


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Περίμενε λιγάκι ακόμα. Η πρώτη κατάθεση αργεί συνήθως να εμφανιστεί γιατί οι δύο τράπεζες ανταλλάσσουν στοιχεία και αλληλοφακελώνονται.:-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Αυτό δεν το είχα σκεφτεί. Θα περιμένω λίγο ακόμα και ελπίζω να μην έχω τρεξίματα.

Ευχαριστώ πολύ, Βικούλι. ;-)))
"Only Love can leave such a... Mark!"


alter_ego

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 153
    • Gender:Female
Αναστασία, ούτε κι εγώ έχω πληρωθεί απ' αυτούς. Έχω συνεργαστεί μαζί τους στο διάστημα από 30/10/2006 έως 8/12/2006. Για να είμαι ειλικρινής, μου έχει πέσει πολλή δουλειά τελευταία και δεν έχω προλάβει να στείλω συγκεντρωτικό τιμολόγιο ούτε τους έχω ενοχλήσει. Θα αρχίσω τις οχλήσεις και θα σε ενημερώσω για οποιαδήποτε εξέλιξη.
« Last Edit: 25 Jan, 2007, 09:25:26 by alter_ego »
Mind the Gap


Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Καλημέρα (το όνομα σου;),

Αποφάσισα να περιμένω έως τις 03/02/2007 που πρέπει να κατατεθεί η πληρωμή για την τελευταία δουλειά που είχα αναλάβει. Έτσι, θα αφήσω και κάποιο διάστημα για να αλληλοφακελωθούν οι τράπεζες, όπως είπε η Βίκυ. Σε περίπτωση που δεν υπάρξει καμιά κίνηση από μέρους τους, θα αναγκαστώ να αρχίσω και 'γω τις ενοχλήσεις. Θα ενημερώσω και 'γω για οποιαδήποτε εξέλιξη.

"Only Love can leave such a... Mark!"


 

Search Tools